تحلیل تکامل کمپرسور باد در 10 سال گذشته

تکامل کمپرسور باد در ۱۰ سال گذشته

در طول قرن گذشته، کمپرسورهای هوا یکی از عوامل اصلی در گسترش سریع صنعتی شدن در جهان بوده‌اند، به طوری که تکامل کمپرسور باد در ۱۰ سال گذشته بسیار مشهود بوده است. خیلی از فناوری‌های حیاتی که دهه‌های اخیر تحول پیدا کرده‌اند، پیشرفت خود را مدیون کمپرسورهای هوا هستند. با استفاده از کمپرسورهای هوا، کارخانه‌های صنعتی می‌توانند با سرعت زیاد تولیدات خود را افزایش دهند که اگر وظایف صرفا به دست انسان باشد این کار غیر ممکن است. استفاده از کمپرسورهای هوا به سرعت در سراسر خاور دور و میانه و همچنین در بیشتر نیمکره‌ی جنوبی گسترش یافته است. طی دهه‌ی آینده نیز این مناطق می‌توانند به سرعت به پیشرفته‌ترین بازار تولیدکننده‌ی کمپرسورهای هوا تبدیل شوند.

گسترش و توسعه‌ی کمپرسورهای هوا باعث کاهش تولید ماشین آلات و تجهیزات پیچیده برای تولیدکنندگان می‌شود. سازندگان محصولات مختلف، هوای فشرده شده را به عنوان یک جایگزین ایمن، کم هزینه و کم مصرف برای انرژی الکتریکی و کار دستی برای فرآیندهای بی‌شمار کرده‌اند. در این مطلب به بررسی تکامل کمپرسور باد در ۱۰ سال گذشته می‌پردازیم.

تحلیل تکامل 10 ساله کمپرسور باد در طراحی و فناوری

تحلیل تکامل 10 ساله کمپرسور باد در طراحی و فناوری

طراحی و فناوری کمپرسور باد طی چند دهه‌ گذشته با جهش و رشد روبه‌رو شده است. از آنجا که تولیدکنندگان برای تولید دستگاه‌های کارآمدتر، با صدای کمتر و دوام بیشتر تلاش می‌کنند، بسیاری از کاربران کمپرسورهای هوا مشتاق اند مدل‌های جدید را جایگزین واحدهای قدیمی کنند. برخی از محبوب‌ترین کمپرسورهای هوا در دسته‌ کمپرسورهای جابه‌جایی مثبت قرار دارند. کمپرسورهای صنعتی جابه‌جایی مثبت در دو نوع زیر عرضه می‌شوند:

 

کمپرسورهای رفت و برگشتی

کمپرسورهای رفت و برگشتی که با نام کمپرسورهای پیستونی نیز شناخته می‌شوند، از پیستون برای مکش هوای محیط از طریق یک دریچه‌ ورودی استفاده کرده و آن را تحت فشار یک سیلندر فشرده سازی قرار می‌دهند. هوای فشرده شده در نهایت برای مصارف مختلف آزاد می‌شود. کمپرسورهای رفت و برگشتی در مدل‌های بزرگ و کوچک موجود هستند و ابزار استانداردی در مراکز مختلف از جمله تعمیرگاه‌های خودکار محسوب می‌شوند.

 

کمپرسورهای دوار

کمپرسورهای دوار دارای یک روتر نر پنج دندانه و یک روتر ماده‌ی شش شیار هستند. هوا طی چرخش متقابل جذب شده و با متراکم شدن بین شیارهای به هم فشرده تحت فشار قرار می‌گیرد. کمپرسورهای پیچ دوار در کارهای ساختمانی، مونتاژ اتوماتیک و سایر مواردی که به کیفیت هوا با فشار بالاتر از آنچه کمپرسور پیستون می‌تواند تولید کند نیاز دارند، ضروری هستند.

برخی از صنایع با تقاضای بیشتر، از دو نوع دیگر نیز در میان انواع کمپرسور باد استفاده می‌کنند:

کمپرسورهای سانتریفیوژ

کمپرسور گریز از مرکز هوا را به داخل محفظه‌ی دایره‌ای با یک پروانه‌ی چرخان مرکز می‌مکد. سپس آن را تحت فشار قرار داده و برای استفاده‌های مختلف به دریچه‌ی آزاد کننده می‌فرستد. کمپرسورهای گریز از مرکز امروزی با موتورهای پر سرعت کار می‌کنند و اکثرا فاقد روغن هستند. لذا این نوع کمپرسور هوا در مراکز تاسیساتی که استفاده از روغن می‌تواند مشکل ساز باشد، گزینه‌ی مناسبی هستند.

 

کمپرسورهای جریان محوری

کمپرسور محوری هوای ورودی را از درون محفظه‌ای از پره‌های چرخان و ثابت عبور داده و با افزایش سرعت در طی یک چرخه‌ی مشخص، هوا را تحت فشار قرار می‌دهد. کمپرسورهای جریان محوری هواپیماها را رانده و برق تولید می‌کنند. همچنین برای صنایعی که با فشار متوسط ​​به سرعت و جریان زیاد نیاز دارند، ایده‌آل هستند.

 

معرفی مدل های کمپرسور باد

مهمترین وجه تمایز مدل‌های مختلف کمپرسور باد غالبا در استفاده‌ی آن‌ها از روغن است که به نوع مهر و موم کمپرسور بستگی دارد. در این راستا می‌توان کمپرسور باد را به دو دسته‌ی زیر تقسیم کرد:

 

کمپرسورهای جریان محوری

کمپرسورهایی که به روغن کاری نیاز دارند از نظر ساختار داخلی سنگین‌تر و پیچیده‌تر بوده و اغلب نیاز به نگهداری دارند. در حالت وارونه، کمپرسورهای روغن کاری شده عموما بیشتر از مدل‌های بدون روغن دوام می‌آورند؛ زیرا قطعات داخلی آن‌ها خشک نمی‌شوند.

 

ککمپرسورهای صنعتی بدون روغن

کمپرسورهای بدون روغن معمولا به تعمیر و نگهداری کمتری نسبت به مدل‌های روغن کاری شده نیاز دارند؛ زیرا نظام داخلی آن‌ها از قطعات کمتری تشکیل شده است. کمپرسورهایی که نیازی به روغن ندارند سبک‌تر هستند و بنابراین حمل و نقل آن‌ها راحت‌تر است. با وجود این که این کمپرسورها برای استفاده‌های گوناگون راحت‌تر هستند، در هنگام خشک شدن تفلون از بین می‌روند. در نتیجه، کمپرسورهای بدون روغن عموما به اندازه‌ی مدل‌های روغن کاری شده دوام ندارند.

 

معرفی مدل های کمپرسور از نظر محدوده توان

کمپرسورهای هوا در اندازه‌ها و ظرفیت‌های مختلفی تولید می‌شوند. هرچه کیلو وات آن‌ها بالاتر باشد، برای کارهای پرقدرت مناسب‌تر خواهند بود. می‌توان محدوده‌ی توان کمپرسورهای باد را در چهار دسته‌ی زیر تقسیم کرد:

 

حداکثر ۵۰ کیلو وات

کمپرسورهای هوا در این محدوده واحدهای کوچکی هستند که به طور کلی در بین صنعتگران و تعمیرگاه‌ها مورد استفاده قرار می‌گیرند. کمپرسورهای کوچک‌تر در مدل های قابل حمل و ثابت با طرح‌های عمودی و افقی موجود هستند. کمپرسورهای این محدوده برای علاقه‌مندان و مشاغل کوچک‌تر نسبتا مقرون به صرفه می‌باشند.

 

۲۵۰-۵۰ کیلو وات

کمپرسورهای هوا در این محدوده‌‌ی توان، واحدهایی با اندازه‌ی‌ متوسط ​​هستند که به طور مکرر در مکانیکی‌های اتومبیل استفاده می‌شوند. کمپرسورهای هوا با اندازه‌ی متوسط ​​برای فرایندهایی که نیاز به استفاده از ابزار دستی پنوماتیک دارند، مانند تعمیرات یا مونتاژ قطعات، مناسب هستند. واحدهای موجود در این محدوده قیمت مناسبی دارند و به راحتی در فضاهای کاری با اندازه‌ی متوسط ​​جای می‌گیرند.

 

۲۵۱-۵۰۰ کیلو وات

کمپرسورهای هوا در این محدوده واحدهای بزرگی هستند که در کارخانه‌ها مورد استفاده قرار می‌گیرند. هرچه کمپرسور باد بزرگ‌تر باشد، ظرفیت بیشتری برای طیف وسیعی از کاربردهای هم‌زمان خواهد داشت. واحدهای موجود در این محدوده برای کارخانه‌های مونتاژ ایده‌آل هستند.

 

۵۰۰ کیلووات به بالا

کمپرسورهای هوا در این محدوده واحدهای غول پیکری هستند که قادر به انجام کارهای بزرگ و سخت می‌باشند. این کمپرسورهای بزرگ هوا اغلب سیستم‌های HVAC را در آسمان خراش‌ها و عملیات نیروگاه‌ها تامین می‌کنند. واحدهای موجود در این محدوده فضای زیادی می‌گیرند و اغلب در اتاق‌های خاص خودشان هستند.

به طور کلی، محدوده‌ی قدرت کمپرسور باد در بازار امروز این امکان را برای کاربران در هر نوع نیاز با اندازه‌های متفاوت فراهم می‌کند تا بتوانند از این فناوری برای کاربردهای متعدد استفاده کنند.

همانطور که ارزیابی بازار کمپرسورهای هوای صنعتی در سال‌های اخیر نشان داده است، تحول آن به عوامل اقتصادی برمی‌گردد. صرف نظر از اینکه کدام مناطق در صنعت کمپرسور باد پیشگام هستند، این فناوری همچنان برای کاربران در طیف وسیعی از صنایع در حال پیشرفت است.

 

چرا بازار کمپرسورهای هوای صنعتی در حال تحول و تغییر است؟

بازار کمپرسورهای هوا در سال‌های اخیر به طور چشمگیری گسترش یافته است؛ زیرا تعداد بیشتری از تولید کنندگان در سراسر جهان پتانسیل گسترده‌ی این فناوری را کشف کرده‌اند. حتی در حالی که فروش کمپرسورهای هوا در برخی از پیشرفته‌ترین نقاط جهان کند است، کشورهای در حال توسعه استفاده‌ی خود از انواع کمپرسور باد را افزایش می‌دهند. عوامل زیر دلایل تحول بازار کمپرسورهای هوا را نشان می‌دهند:

 

نوآوری در فناوری

اصلی‌ترین عامل برای محبوبیت روز افزون کمپرسورهای هوا، نوآوری آن‌ها در مدل‌های جدید است. همانطور که تولید کنندگان خطوط جدیدی از کمپرسورهای هوای پیچی و دوار را منتشر می‌کنند، ماشین آلات مقاوم‌تر شده و در طیف وسیعی از کاربردهای صنعتی مجهزتر می‌شوند. با ادامه‌ی پیشرفت این فناوری، صنایع بیشتری از پتانسیل هوای فشرده به عنوان یک گزینه‌ی مقرون به صرفه استفاده می‌کنند.

 

تقاضای جایگزینی

یکی دیگر از نیروهای محرکه‌ی در حال گسترش بازار کمپرسورهای هوا، تقاضای مشتریان برای ماشین آلات جدید و بهتر است. با پیشرفت فناوری انواع کمپرسور باد، کاربران کمپرسورهای هوا تجهیزات خود را به مدل‌های جدیدتر مجهز می‌کنند. فناوری جدید و پیشرفته منجر به افزایش کارایی، سهولت استفاده‌ی بیشتر و صرفه جویی کلی در هزینه‌های عملیاتی می‌شود. این ویژگی‌ها کاربران کمپرسورهای هوا را وادار می‌کند که به طور مرتب ماشین‌های خود را تعویض کنند.

 

صنعتی سازی

در کشورهای در حال توسعه، صنعتی شدن باعث افزایش فروش کمپرسورهای هوای دوار و رفت و برگشتی شده است. در آسیا، آفریقا و آمریکای جنوبی، تعداد بیشتری از تولید کنندگان از کمپرسورهای هوا استفاده می‌کنند. در حال حاضر، بازار داغ کمپرسورهای هوا در چین، هند و آفریقای جنوبی است، جایی که کارشناسان صنعت پیش بینی می‌کنند استفاده از این فناوری طی دهه‌ی آینده افزایش خواهد یافت. کمپرسورهای هوا باعث ایجاد اتوماسیون در کشورهای در حال توسعه می‌شوند.

 

سرمایه گذاری‌ها

بازار کمپرسور باد بخشی از رشد خود را مدیون افزایش سرمایه گذاری‌ها در توسعه‌ی شهری و گسترش کارخانه‌های تولید در برخی از اقتصادهای در حال توسعه‌ی جهان است. در کشورهایی مانند هند و چین، که در آن‌ها بسیاری از وسایل خانگی به صورت انبوه برای صادرات جهانی تولید می‌شود، استفاده از هوای فشرده همچنان محبوبیت بیشتری پیدا می‌کند؛ زیرا تولیدکنندگان بیشتری پتانسیل آن را به عنوان یک گزینه‌ی دوستدار محیط زیست برای برق می‌شناسند.

 

تغییر در کاربردهای صنعتی و صنایعی که در استفاده از کمپرسورها رشد سریعی داشته‌اند

کمپرسورهای هوا منبع اصلی تامین انرژی بسیاری از تولیدکنندگان برجسته‌ی جهان هستند. در سراسر بخش‌های صنعتی، دولتی و نظامی، هوای فشرده نقش حیاتی در حرکت فرآیندها دارد. صنایع خودروسازی، شیمیایی، مواد غذایی و آشامیدنی و نفت و گاز با استفاده از کمپرسور باد رشد فوق العاده بالایی داشته‌اند. این دستگاه‌ها به انجام عملکردهای زیر کمک می‌کنند:

 

تولید برق

هوای فشرده برای طیف وسیعی از کاربردهای صنعتی تولید برق می‌کند. بسیاری از محصولات در قفسه‌‌های فروشگاه‌های رایانه و برق، بدون تجهیزات مجهز به هوا وجود نخواهد داشت. با استفاده از فناوری هوای فشرده، تولید کنندگان می‌توانند قطعات ریز را به راحتی جمع کرده و همچنین تجهیزات عظیم‌تری را در امتداد خطوط مونتاژ بالا می‌برند.

 

مونتاژ خودکار

کمپرسورهای هوا نیروی محرکه‌ی روند مونتاژ خودکار هستند. در کارخانه‌های تولید اتومبیل در سراسر آسیا، اروپا و آمریکای شمالی، کارگران از کمپرسور باد برای کار ماشین آلات مونتاژ قطعات موتور و قاب بدنه‌ی خودکار استفاده می‌کنند. در امتداد خطوط تولید، کمپرسورهای هوا نیرویی که اتصال دهنده‌ها را در جای خود قرار می‌دهند، تامین می‌کنند. در انتهای خط تولید، کمپرسورهای هوا انرژی ابزار‌های پنوماتیک افشانه‌ای را که بدنه‌ی خارجی خودروهای تازه مونتاژ شده را رنگ می‌کند، محیا می‌کنند.

 

بسته بندی مواد غذایی و نوشیدنی

فناوری هوای فشرده راز بسته بندی اکثر غذاها و نوشیدنی‌هایی است که در قفسه‌های سوپرمارکت‌ها دیده می‌شوند. به عنوان مثال، ابزارهای مکش و بسته بندی پنوماتیک در امتداد تسمه‌های نقاله به کارگران کمک می‌کند تا گوشت‌های بسته بندی شده را در بسته بندی‌های ضد آب قرار دهند. کمپرسورهای هوا همچنین انرژی دستگاه‌هایی را که قوطی‌ها را قالب ریزی و تمیز می‌کنند، تامین کرده و سپس به کارخانه‌های تولید مواد غذایی منتقل می‌کند، جایی که کارگران آن‌ها را با نظام مختلفی از تجهیزات پنوماتیک پر و مهر و موم کرده و برچسب می‌زنند. مشابه این فرآیند، در بطری نوشیدنی‌ها نیز رخ می‌دهد.

 

تولید مواد شیمیایی

با استفاده از توان و قابلیت‌هایی که فناوری هوای فشرده فراهم می کند، تولیدکنندگان مواد شیمیایی می‌توانند مواد شیمیایی خطرناک و در عین حال ضروری تولید کنند، بدون اینکه پرسنل کارخانه در معرض دودها و گازهای مضر قرار گیرند. در کارخانه‌های شیمیایی، انواع کمپرسور باد ماشین آلاتی را ترکیب کرده و مواد تشکیل دهنده‌ مواد شیمیایی موجود در رنگ‌ها، چسب‌ها، سوخت‌ها و محصولات پاک کننده را اندازه گیری می‌کنند.

 

نفت و گاز

با استفاده از کمپرسورهای هوا، صنعت سوخت می‌تواند سوخت‌ها را با کارایی بیشتر تصفیه کند تا بتواند تقاضای بازار جهانی گاز و نفت را برآورده کند. سوخت به عنوان یکی از حیاتی‌ترین منابع جهان، صرف نظر از جو اقتصادی در هر منطقه، دائما مورد تقاضا است. کمپانی‌های تولید سوخت از کمپرسورهای هوا برای انجام طیف وسیعی از وظایف حیاتی در تاسیسات تولید در سراسر دنیا استفاده می‌کنند. فناوری پیشرفته‌ی هوای فشرده امروز به شرکت‌های نفت و گاز اجازه می‌دهد تا فرایندها را بدون نیاز به کارکنان انجام دهند.

 

محصولات آیروسل (افشانه‌های گردپاش)

ماشین‌آلات پنوماتیک، بسته بندی محصولات آیروسل را امکان پذیر می‌کنند. مجموعه‌هایی که از ابزارهای مجهز به هوا حاوی این گازها به داخل سیلندرها بوده و اطمینان حاصل می‌کند که در طی فرایند نشتی رخ نمی‌دهد. با رشد رقابت جهانی در حال توسعه در مقیاس جهانی، شرکت‌های سراسر نیمکره‌ی جنوبی اکنون از کمپرسورهای هوا برای تولید این محصولات به صورت محلی برای بازارهای داخلی و خارج از کشور استفاده می‌کنند.

 

سیستم‌های تهویه‌ی مطبوع

در ساختمان‌های تجاری، سوپرمارکت‌ها و مجتمع‌های آپارتمانی، فناوری هوای فشرده با استفاده از کمپرسور باد به تنظیم دمای داخل خانه در دمای ایده‌آل کمک می‌کند. با افزایش سرما و گرما بر اساس شرایط فصلی در مناطق مختلف، اهمیت هوای فشرده شده به طور فزاینده‌ای حیاتی می‌شود. کمپرسورهای هوا همچنین هوای داخل کارخانه‌ها را تصفیه می‌کنند.

 

ابزارهای پنوماتیک

انواع کمپرسور باد بزرگ و کوچک انرژی مورد نیاز مجموعه‌ی وسیعی از ابزارها را برای کارخانه‌ها و استفاده‌ی شخصی فراهم می‌کنند. در تاسیسات بزرگ تولیدی، ابزارهای مجهز به هوا را در امتداد خطوط تولید مانند بستن قطعات و اتمام قسمت‌های خارجی قرار می‌دهند. در تعمیرگاه‌های اتومبیل، ابزارهای پنوماتیک اجزای موتور را محکم کرده و باز می‌کنند و قطعات زیرین آن‌ها را روی اتومبیل‌ها و کامیون‌ها قرار می‌دهند. صنعتگران نیز از ابزارهای پنوماتیک مجهز به کمپرسورهای هوای قابل حمل (پرتابل) استفاده می‌کنند.

 

چرا بازار کمپرسورهای هوای صنعتی در حال تحول و تغییر است؟

کمپرسور باد طی چند دهه‌ی اخیر چرخه‌های عرضه‌ی مدرن را تسهیل کرده‌ است. با افزایش جمعیت و افزایش تقاضای محصول در گوشه و کنار جهان، کمپرسورهای هوا سرعت و توان لازم برای تولید مواد غذایی، اثاثیه، لوازم الکترونیکی، لوازم خانگی و اتومبیل را برای مصرف کنندگان در همه‌ی کشورها فراهم می‌کنند. اکنون که کشورهای جهان دوم و سوم در حال توسعه‌ی صنایع خود هستند، استفاده از هوای فشرده بیش از هر زمان دیگری مورد استقبال قرار گرفته است.

 

سخن پایانی

در این مقاله به تکامل کمپرسور باد در ۱۰ سال گذشته پرداختیم. موضوعی که در استفاده و فهم کاربردهای کمپرسور به ما کمک خواهد کرد. مشاغل و صنایع مختلفی هر روز به کمپرسور باد نیاز پیدا می‌کند که همین به اهمیت این دستگاه در صنایع مختلف اشاره می‌کند. آموختیم که کمپرسور باد در این ده سال در صنایع مختلف همواره در حال گسترش بوده است که این نشان می‌دهد که تکامل کمپرسور باد در ۱۰ سال گذشته رو به بالا بوده است.

با این حال، اگر قصد خرید کمپرسور باد ایرانی را دارید، می‌توانید از ایران کمپرسور کمک کنید. شرکت ایران کمپرسور، تولید کننده انواع کمپرسور های یخچالی، فری اویل، سایلنت، پیستونی، صنعتی و … است. برای بازدید از محصولات ایران کمپرسور یا خرید آن ها می‌توانید به سایت این شرکت به آدرس www.irancompressor.com مراجعه یا با برقراری تماس تلفنی با کارشناسان این شرکت، ضمن دریافت مشاور

برگشت به بالا
0 : 0 : 0
مدير فني: ٠٩٣٦١١٥١٦٨٥
مدير فروش: ٠٩١٥٣٣٣٣٥٣٣
دفتر مركزي: ٠٥١٣٨٥٩٥٣٣٣
پشتيباني سايت: ٠٩١٥١٥١٥١٥٤
واحد گارانتي و خدمات: ٠٥١٣٨٥٤٣٣١١