آشنایی کامل با ویژگی های کمپرسور باد دندانپزشکی

بهترین کمپرسور باد دندانپزشکی-پمپ باد دندانپزشکی

ویژگی های کمپرسور باد دندانپزشکی چیست؟

کمپرسور باد دندانپزشکی یک کمپرسور با طراحی خاص است که در مطب های پزشکان و دندان پزشکان مورد استفاده قرار می گیرد. ویژگی های کمپرسور باد دندان پزشکی بسیار است و جزو مهم ترین ابزار تمام دندان پزشکان محسوب می شود. کمپرسو باد مخصوص دندان پزشکی ویژگی ها و تجهیزات ضد عفونی کننده ای دارد که برای جلوگیری از انتقال بیماری ها و آلودگی از بیماری به بیمار دیگر تنظیم و برنامه ریزی شده است. بیشتر مجتمع ها و مطب های دندان پزشکی امروزه کمپرسورهایی را انتخاب می کنند که بدون نیاز به روغن کار می کنند.

پرکاربردترین کمپرسور باد دندانپزشکی کدام است؟

از پرکاربردترین انواع این دستگاه ها که در هرکدام آن ها ویژگی های کمپرسور باد دندان پزشکی نیز متفاوت است، می توان به دو نوع زیر اشاره کرد که در میان پزشکان و بیماران بسیار مورد توجه و پرکاربرد هستند:

 

کمپرسور باد دندان پزشکی کم حجم و کوچک

کمپرسور اویل فری دندانپزشکی

از ویژگی های کمپرسور یونیت دندان پزشکی کم حجم این است که به منظور تمرین تکنسین ها و برای صندلی های یک تا دو نفر بیمار مناسب است. نصب آسان این کمپرسور دندانپزشکی صد درصد با هوای فشرده و بدون روغن انجام می شود و تقریباً در تمام کلینیک های دندان پزشکی نیز قابل نصب و استفاده است و تمام نیازهای درمانی پزشک و بیمار را با کیفیتی عالی برطرف خواهد کرد. از قابلیت کمپرسور باد دندان پزشکی کم حجم این است که برای انجام کارهای کوچک و مختصر دندان پزشکی که وقت چندانی نیز نیاز ندارد، کاملاً به صرفه و مناسب است. هوا و باد خروجی از این کمپرسور باد صد در صد بدون روغن است و به گونه ای طراحی شده است که جاگیر نیست و در همۀ مکان های درمانی، مطب ها و کلینیک ها قابل استفاده است.

 

ویژگی های کمپرسور باد دندان پزشکی

ویژگی کمپرسور دندانپزشکی-مشخصات کمپرسور دندانپزشکی-انتخاب کمپرسور دندانپزشکی

کمپرسور باد دندان پزشکی بزرگ کم صدا و بی صدا

از ویژگی های کمپرسور باد دندانپزشکی بزرگ می توان به طراحی خاص آن اشاره کرد که در فضای مخصوص نصب، صرفه جویی می کند و به دلیل کم صدا و بی صدا بودن، بهترین انتخاب برای استفاده در محل های بیمارستانی و جاهایی است که نباید سر و صدای زیادی تولید شود. انعطاف پذیری و میزان بهره وری در این دستگاه بسیار زیاد است و اگر در هنگام کار نقصی برای یکی از واحدها پیش بیاید و موجب قطع شدن فرایند کار بشود، منجر به خاموش شدن کل واحد کمپرسور باد نخواهد شد.

ویژگی های کمپرسور باد دندانپزشکی مناسب برای کلینیک چیست؟

اولین و مهم ترین قابلیت کمپرسور  دندانپزشکی این است که هوای تمیز و فشرده را بدون هیچ گونه اختلال و نقصی به صورت کاملاً تمیز تولید کند و فقط کمپرسورهایی این کار را با بهترین کیفیت انجام خواهند داد که دارای مجوز از کلاس صفر باشد و بتواند خلوص هوای فشرده شده و بدون روغن را تضمین کند. در کمپرسورمخصوص دندانپزشکی اگر یک کمپرسور برای انجام هر یک از اعمال دندان پزشکی دارای تأییدیه نباشد، دارای گواهینامۀ استاندارد و قابل اعتماد نخواهد بود. بنابراین در هنگام تهیۀ این کمپرسورها اطمینان حاصل کنید که هوای دریافتی شما از کمپرسور کاملاً خالص و فشرده باشد.

 

نحوۀ کار کمپرسور دندانپزشکی چگونه است؟

نحوۀ کار کمپرسور دندانپزشکی

کمپرسور باد دندانپزشکی مقدار قابل توجه و معیّنی از هوا را برای استفاده در مراحل مختلف کارهای دندان پزشکی، فشرده سازی می کند. برای این منظور کمپرسورهای معمول مناسب نیستند، زیرا ممکن است معیارهای دقیق بهداشتی و امنیتی در آن ها رعایت نشده باشد. دندان پزشکان می توانند از بین انواع کمپرسور باد دندان  پزشکی، بسته به نوع نیاز کلینیک یا مطبشان، کمپرسور کوچک، متوسط و یا بزرگ را انتخاب و خریداری کنند.

یکی از نگرانی های پزشکان در استفاده از کمپرسور های دندان پزشکی این است که ممکن است رطوبت زیادی تولید کند یا رطوبت را درون خودش نگه دارد؛ که همین امر فضای بیرونی و داخلی کمپرسور را به مکان مناسبی برای رشد و تکثیر انواع مختلف باکتری ها خواهد کرد. بهتر است بدانید که نیازی به داشتن هیچ گونه نگرانی در این زمینه نیست، چرا که یکی از مزیت های کمپرسور یونیت دندانپزشکی، نصب بودن یک خشک کن (میکروفیلتر) روی بدنۀ آن است و منجر می شود که هوای خروجی از دستگاه کاملاً خشک و عاری از رطوبت باشد. در این خشک کن یک فیلتر برای تمیز کردن ذرات اضافی و آلایندۀ هوا و به دام انداختن میکرو ارگانیسم های موجود در آن نیز تعبیه شده است و هیچ نوع آلودگی از کمپرسور باد به داخل دهان بیمار و بدن او تحت هیچ شرایطی منتقل نخواهد شد.

مسئلۀ دیگری که ممکن است موجب نگرانی شود، روغن موجود در هواست. کمپرسورها برای عملکرد بهتر هر چند وقت یک بار به روان کاری احتیاج دارند و این احتمال وجود دارد که روغن نیز وارد جریان هوا بشود. برخی از انواع کمپرسور مخصوص دندان پزشکی فاقد روغن هستند که در اصظلاح به انها کمپرسور اویل فری میگویند. و در برخی دیگر از آن ها برای جلوگیری از نشت روغن از سیستم های مخصوص سیلانت استفاده می شود. یکی دیگر از قابلیتهای کمپرسور دندانپزشکی این است که می توان آن ها را به گونه ای تولید کرد که هنگام فعالیت کاملاً بی صدا باشند و در نتیجه بیمار با نشنیدن صدای موتور کمپرسور باد ، استرس کمتری را احساس کند.

بعضی از کمپرسورهای دندانپزشکی به دلیل طراحی خاص قابل حمل ونقل هستند ودکتر میتواند دستگاه را به راحتی جابه جا نماید. به طور معمول کمپرسورهای دندان پزشکی به دلایل بهداشتی به لوله های کوتاهی وصل می شود. به عنوان مثال اگر قرار باشد یک کمپرسور بین دو اتاق درمانی قرار داده شود و به صورت هم زمان دو پزشک از آن استفاده کنند، دسترسی به کمپرسور توسط لوله های کوتاهی از هر دو طرف امکان پذیر خواهد بود. دلیل کوتاهی لوله ها در این دستگاه معمولاً برای رعایت نکات ایمنی و جلوگیری از رشد باکتری ها در میان لوله هاست.

 

نکات کلی دربارۀ ویژگی های کمپرسور باد دندان پزشکی

کمپرسورها ضروری ترین دستگاه ها و تجهیزاتی هستند که حضور آن ها در هر مطب و کلینیک دندان پزشکی ضروری و حیاتی است، زیرا بسیاری از ابزارهای دندان پزشکی نیروی خود را از کمپرسور دریافت می کنند. بنابراین در این جا اهمیت انتخاب کمپرسور مناسب آشکار می شود و انتخاب های بد و ضعیف برای این دستگاه می تواند به صورت بالقوه بیماران را در معرض آسیب و خطرهای گاه جدی نیز قرار بدهد. به طور طبیعی انتخاب کمپرسور مناسب و بررسی فاکتورهای لازم کیفی در آن، ممکن است اندکی دشوار و تخصصی باشد. ما در ادامه به بررسی برخی از عناصر و قطعات تشکیل دهندۀ کمپرسور یونیت دندانپزشکی خواهیم پرداخت و نکات ایمنی استفاده از دستگاه را نیز ذکر خواهیم کرد. به یاد داشته باشید که اگر کمک های تخصصی بگیرید و آنچه را نمی دانید سؤال کنید، خواهید توانست بهترین خدمات پزشکی و دندان پزشکی را به مشتریان و بیماران خود ارائه دهید.

در هنگام خرید کمپرسور باد دندانپزشکی به چه نکاتی باید توجه کرد؟

1.کیفیت هوای خروجی

اولین چیزی که باید دربارۀ کمپرسور باد دندانپزشکی مورد بررسی و توجه قرار داد، کیفیت هوای خارج شده از آن است؛ زیرا هوای با کیفیت برای بیماران و همچنین سلامت تجهیزات شما و افزایش کارایی آن ها کاملاً ضروری است. به یاد داشته باشید هرچه هوایی که کمپرسور شما ایجاد و از آن استفاده می کند تمیزتر و فشرده تر باشد، بیماران شما امنیت و سلامت بیشتری خواهند داشت. در عمل ها و جراحی های دندان پزشکی به صورت بالقوه بیمار معمولاً در معرض انواع باکتری ها، میکرو ارگانیسم ها و پاتوژن ها قرار دارد. هنگاهی که کمپرسور دندانپزشکی مورد استفاده در مطب یا کلینیک بی کیفیت و ناامن باشد، هوای تولید شده توسط آن نیز مرغوب نخواهد بود و محیط و شرایط نامناسبی برای بیمار و تجهیزات مورد استفاده ایجاد خواهد شد. پس مهم ترین ویژگی کمپرسور باد دندانپزشکی که باید به آن توجه کافی کرد، کیفیت و کمیت هوایی است که دستگاه قادر به تولید آن خواهد بود. هزینه کردن در زمینۀ تهیۀ یک کمپرسور مرغوب و با کیفیت، در حقیقت نوعی سرمایه گذاری بزرگ برای آینده به شمار می آید. یک کمپرسور باد دندان پزشکی مناسب، نه تنها امنیت بیماران را به صورت کامل فراهم می کند، بلکه با کم کردن میزان احتمال ایجاد شدن بیماری، می تواند عملکرد کلینیک پزشکی و اعتبار آن را نیز تضمین کند.

2.قدرت کمپرسور باد

هر کمپرسور باد برای فشرده سازی هوا قدرت معیّنی دارد. موتور این دستگاه ها دارای قدرت های مختلف هستند و هرچه موتور قوی تر باشد، مدت بیشتری قادر خواهید بود که به صورت پیوسته از دستگاه استفاده کنید. کلینیک ها و مطب های پزشکی(بسته به تعداد یونیت) معمولاً کمپرسوری بین یک تا پنج اسب بخار قدرت نیاز دارند تا بتوانند به خوبی فعالیت کنند. به خاطر داشته باشید که یکی از ویژگی های کمپرسور باد دندانپزشکی این است که هرچه ابزار بیشتری به آن وصل شود، موتور قوی تری برای برق رسانی به همۀ ابزارها به صورت کافی لازم خواهد داشت.

3.فشارباد کمپرسور

هر ابزاری که در دندان پزشکی مورد استفاده قرار می گیرد و به کمپرسور  متصل می شود، برای عملکرد صحیح به میزان فشار خاصی احتیاج دارد. وقتی قرار باشد که کمپرسور چندین ایستگاه مختلف را تغذیه کند، فشار کافی مورد نیاز است. اگر سعی کنید که از ابزارها در فشار پایین تر از حد نرمال استفاده کنید، به احتمال خیلی زیاد هم به ابزار و هم به بیمار خود آسیب های جدی خواهید رساند. به عنوان مثال، هنگام کار با مته اگر فشار آن افت پیدا کند، توانایی اش کاهش پیدا خواهد کرد و زمان جراحی یا ترمیم نیز طولانی تر از میزان لازم خواهد شد و همین امر می تواند هزینه های حضور کارکنان، هزینه های بیهوشی و بی حسی و ابزارهای مورد استفاده را نیز افزایش دهد.

4.گارانتی کمپرسور باد

بهتر است کمپرسور بادی که انتخاب می کنید وقصد خرید را دارید حتمان شامل گارانتی باشد تا در صورتیکه به هر دلیلی کمپرسور دچار مشکل شد سریعا تکنسین مربوطه ایراد کمپرسور را رفع کند .در غیر این صورت علاوه بر ضرر و زیان مالی برای مطب و کنسل شد نوبت بیماران وایجاد نارضایتی در بین مراجعین مدت زمان زیادی طول خواهد کشید تا کمپرسور رفع عیب گردد (در صورتیکه کمپرسور قابل تعمیر باشد و تمام قطعات یدکی لوازم کمپرسور موجود باشد).ترجیها از تولید کنندگان  وفروشگاه های مجاز کمپرسور خود را تهیه نمایید تا دچار مشکلات بعدی نشوید.

5.قیمت کمپرسور باد

با توجه به نیازتان و با استفاده از مشاوره کمپرسور بادی را انتخاب کنید که جوابگوی تمام نیازهایتان باشد.در حال حاضر کمپرسورهای دندانپزشکی با برندهای متفاوتی وجود دارند که به اسم های المانی یا ایتالیایی در حال فروش هستند واز قیمت های بسیار بالایی برخوردارند.باید توجه داشته باشید که در صورت مشکل دار شدن این نوع از کمپرسورها قطعات فابریک این دستگاه ها موجود نمیباشد(به دلیل بعضی از تحریم ها) ودر صورت ایراد دار شدن دستگاه تا پیدا کردن قطعه مناسب کمپرسور باد توانایی کار کردن ندارد .در صورتیکه با نصف هزینه این کمپرسورها میتوانید کمپرسوربادی تهیه نمایید که تولید داخل کشور است وتمام قطعات ان به وفور یافت میشود .همچنین تکنسین های مجرب در حال خدمت رسانی هستند تا سریعا عیب دستگاه را رفع و کمپرسور را مجددا راه اندازی کنند.استفاده از کمپرسورهایی که لوازم یدکی ندارند وهزینه ی دوبرابری برای خرید انها نیاز هست چیزی جز هدر دادن وقت وسرمایه ندارند.پس در هنگام خرید مطمعن شوید که تمامیه قطعات کمپرسور موجود باشد تا دچار مشکلات بعدی نشوید.

در نصب و راه اندازی کمپرسور باد دندان پزشکی به چه نکاتی باید توجه کرد؟

 1. کمپرسور را از یک شرکت معتبر و حرفه ای خریداری کنید. از آن جایی که بسیاری از مراکز فروش کمپرسور، اطلاعات کاملی درباره کمپرسور باد دندان پزشکی ندارند(صرفا فروشنده هستند)، با ویژگی های کمپرسور باد دندان پزشکی نیز آشنایی های لازم و کافی را ندارندو شما را دچار سر در گمی خواهند کرد.
 2. برای افزایش عمر و میزان کارایی دستگاه، باید آن را به صورت صحیح و اصولی نصب و راه اندازی کنید. نصب کردن غیر حرفه ای دستگاه می تواند برای شما هزینه های بسیاری را در آینده ای نه چندان دور در پی داشته باشد. نصب غیر اصولی کمپرسور باد دندان پزشکی میزان سر و صدا را در هنگام فعالیت دستگاه افزایش خواهد داد و هزینه های سرویس و نگهداری نیز تا میزان قابل توجهی بالا می رود.
 3. یکی دیگر از ویژگی های کمپرسور باد دندان زشکی این است که برای فعالیت به صورت مداوم به هوای تمیز احتیاج دارد. بنابراین باید در فضایی تمیز و پاک که تهویۀ آن به درستی انجام می شود نصب شده باشد. اگر کمپرسور در جای مناسب و تمیز نصب نشده باشد، فیلترهای دستگاه مجبور خواهند شد بیش از اندازه کار کنند و احتمال خرابی و آلودگی دستگاه نیز افزایش خواهد یافت.
 4. اگر از کمپرسور بیش از حد کار بکشید، احتمال این که محیط آن مرطوب شود و میکروفیلترها به درستی به وظایفشان عمل نکنند وجود خواهد داشت. با گذشت زمان اگر در کنار افزایش رطوبت، تهویۀ محیط نیز به درستی انجام نشود، خطرات آلودگی دستگاه ها، محیط و بیماران به انواع بیماری ها و باکتری ها نیز افزایش خواهد یافت.
 5. یکی دیگر از مواردی که در هنگلم نصب کمپرسور باد دندانپزشکی باید رعایت شود این است که نیاز به وجود سیستم خلأ قوی دارد. نصب کنندۀ کمپرسور باید در صورتی که قرار باشد دو سیستم برای محل شما نصب کند، به اندازۀ کافی و استاندارد، فضای خالی بین دو دستگاه در نظر بگیرد. اگر دستگاه ها بیش از اندازه به یکدیگر نزدیک باشند، تهویه به صورت مناسب انجام نخواهد شد و احتمال جذب دی اکسید کربن و ارسال مستقیم آن از دستگاه به دهان بیمار تا میزان زیادی افزایش خواهد یافت.
 6. لوله کشی سیستم هوا و گیرنده های هوا در هنگام نصب و راه اندازی کمپرسور باید به درستی انجام شود و برای ایمنی دستگاه بسیار مهم است.

برای نگهداری مناسب از کمپرسور دندانپزشکی چه اقداماتی لازم است؟

 1. با توجه به ویژگی های کمپرسور باد دندان پزشکی و این که ابزارها و تجهیزات این رشته و تخصص غالباً گران هستند، کنترل و رسیدگی پیوسته و مناسب و مراقبت کردن اصولی از تجهیزات اهمیت بسیار زیادی پیدا می کند و می تواند تا چندین برابر هزینه های جانبی شما را کاهش دهد. هوای کثیف، آلوده و مرطوب می تواند به کمپرسور دندان پزشکی و سایر تجهیزات کلینیک یا مطب آسیب برساند. بعضی از مهم ترین و اصلی ترین قطعه هایی که در این زمینه حساسیت بیشتری دارند عبارتند از:
 2. سرنگ ها
 3. دریچه های صندلی
 4. واحدهای تحویل
 5. مته ها
 6. قطعه های دست ساز
 7. اسکالرها

 

 1. زمانی که از یک سیستم کمپرسور باد با کیفیت پایین استفاده می کنید، هوای کثیف و آلوده را با فشاری به مراتب کمتر از حد نیازتان دریافت خواهید کرد؛ حتی اگر فشار هوا نیز مناسب باشد، خود هوا ناخالصی ها و آلودگی هایی خواهد داشت.
 2. یکی دیگر از بزرگ ترین نگرانی ها نیز مرطوب شدن محیط دستگاه است که می تواند به ماشین آلات ظریف داخلی آسیب برساند و ابزار وصل شده به کمپرسور را به سرعت فرسوده و غیر قابل استفاده کند. از دیگر ویژگی های کمپرسور باد دندانپزشکی، حساسیت آن به رطوبت است. رطوبت در این مواقع می تواند منجر به خوردگی قطعات، آلودگی های میکرو ارگانیسمی و کاهش دقت ابزارها در هنگام کار بشود.

ویژگی های کمپرسور باد دندان پزشکی چیست که پرطرفدار شده است؟

ویژگی های کمپرسور باد دندان پزشکی

دلیل اصلی بسیاری از دندان پزشکان برای انتخاب این کمپرسورها این است که احتمال بروز خطر آلودگی در هوای فشرده شده بسیار کمتر است. ویژگی دیگر این واحدها این است که سبک تر هستند و می توان به راحتی آن ها را جا به جا کرد. از بین بردن احتمال و خطر آلوده شدن هوا مهم ترین چیزی است که همۀ واحدهای پزشکی به آن توجه دارند؛ زیرا می تواند سلامت محیط، بیماران، کارکنان و خود پزشکان را به خوبی تأمین کند.

یکی دیگر از ویژگی های کمپرسور باد دندان پزشکی این است که سر و صدای تولیدی آن به مراتب کمتر از مدل های روغنی است. کمپرسور باد دندان پزشکی یا بی صدا کار می کند و یا در هنگام فعال بودن سر و صدای بسیار کمی ایجاد می کند و کاملاً آرام است. خبر خوب این است که می توانید برای فیلتر این نوع از کمپرسورها از صدا خفه کن ها نیز استفاده کنید که به میزان قابل توجهی صدا، لرزش و نویز دستگاه را کاهش خواهد داد و می توانید در فضای آرام تر و با دقت و تمرکز بیشتری به فعالیت درمانی خود بپردازید و بیماران هم راضی خواهند بود.

خرید کمپرسورباد مخصوص دندانپزشکی

در صورتیکه تمایل به خرید کمپرسور باد دندانپزشکی دارید میتوانید به صفجه مربوطه مراجعه نمایید واقدام به خرید اینترنتی نمایید تا از تخفیف برخوردار شوید. در غیر اینصورت میتوانید با شماره تلفن 05138543311 تماس بگیرید تا همکارانمان شما را در انتخاب کمپرسور باد متناسب با نیازتان راهنمایی نمایند.ارسال کمپرسورباد به کلیه نقاط ایران امکان پذیر می باشد.

برگشت به بالا
0 : 0 : 0
مدير فني: ٠٩٣٦١١٥١٦٨٥
مدير فروش: ٠٩١٥٣٣٣٣٥٣٣
دفتر مركزي: ٠٥١٣٨٥٩٥٣٣٣
پشتيباني سايت: ٠٩١٥١٥١٥١٥٤
واحد گارانتي و خدمات: ٠٥١٣٨٥٤٣٣١١