معرفی کمپرسور روتاری و نحوه عملکرد آن

کمپرسور روتاری
مدت زمان مطالعه مقاله کمپرسور روتاری: 8 دقیقه

 

هوای فشرده عملکردهای مختلفی در صنعت و یا مصارف خانگی شخصی دارد. بیشتر مبلمان و وسایلی که هر روز می‌بینید، توسط دستگاه‌های پنوماتیک مجهز به کمپرسور باد تهیه می‌شوند. هوای تحت فشار همچنین نقش مهمی در ساختمان‌هایی که در آن کار می‌کنید، خرید می‌کنید، غذا می‌خورید و زندگی می‌کنید دارد. اگر تازه با این دستگاه‌های پر کاربرد آشنا شده باشید، انتخاب بهترین و مناسب‌ترین کمپرسور هوا می تواند یک کار چالش برانگیز باشد، زیرا این فرایند کمی پیچیده‌ است و نیاز به تخصص دارد. در این مطلب اطلاعات مفیدی درباره‌ی چگونگی انتخاب مناسب‌ترین اندازه‌ی کمپرسور بر اساس نیاز و نوع کمپرسور برای شما ارائه خواهیم داد. در ادامه به طور خاص به بررسی عوامل موثر در انتخاب کمپرسور روتاری یا پیچ دوار به عنوان یکی از پرکاربردترین کمپرسورهای باد خواهیم پرداخت تا با اطلاع از آن‌ها بتوانید به راحتی بهترین و مناسب‌ترین دستگاه را با توجه به نیاز خود تهیه و خریداری کنید.

 

مقدمه

کمپرسورهای رفت و برگشتی متداول‌ترین نوع کمپرسور باد موجود در کارگاه‌ها هستند. این کمپرسورها از یک درایو میل لنگ تشکیل شده‌اند که توسط پیستونی که به عقب و جلو حرکت می‌کند، هوای ورودی را به دام می‌اندازد و تحت فشار قرار می‌دهد. با جمع شدن پیستون، هوای محیط از طریق دریچه‌ی ورودی به داخل کمپرسور مکیده می‌شود. وقتی پیستون امتداد پیدا می‌کند، هوای محبوس شده را فشرده کرده و به نوعی انرژی تبدیل می‌کند. کمپرسورهای پیستونی از قطعات متحرک مختلف تشکیل شده‌اند. به دلیل حرکت عقب و جلو پیستون و اصطکاک ناشی از آن، این کمپرسورها معمولاً دستگاه‌هایی با صدای بلند و دارای اجزای داخلی گرم هستند. کمپرسورهای رفت و برگشتی در دو نوع اصلی تولید می‌شوند: تک مرحله‌ای و دو مرحله‌ای. کمپرسور تک مرحله‌ای از یک سیلندر تشکیل شده است. کمپرسور باد دو مرحله‌ای همچنین دارای یک سیلندر کوچک برای فشرده سازی بیشتر هوای تحت فشار می‌باشد.

کمپرسور باد روتاری اسکرو (چرخنده یا دوار)

کمپرسورهای هوای پیچ دوار به دلیل چندین ویژگی منحصر به فرد در طراحی، از مدل‌های رفت و برگشتی در بخش صنعتی پیشی می‌گیرند. کمپرسورهای روتاری دارای قطعات متحرک کمتری هستند، بنابراین در طی چرخه‌های کار سر و صدا و گرمای کمی تولید می‌کنند. با توجه به سادگی نسبی طراحی آن‌ها، کمپرسورهای باد دوار به تعمیر و نگهداری کمتری احتیاج دارند و عموماً عمر مفید بالاتری دارند. کمپرسورهای دوار در انواع قابل حمل (پرتابل) و ثابت مناسب برای طیف وسیعی از مصارف خانگی و صنعتی موجود هستند.شاید بتوان گفت مهمترین ویژگی این کمپرسور ها دائم کار بودن آنهاست.

. کمپرسور روتاری در مقایسه با کمپرسور پیستونی دارای مزایای زیر است:

 

ابعاد کوچکتر و نسبت وزن به ظرفیت پایین‌تر (حدود 40% سبک‌تر و کم حجم‌تر هستند)
بازدهی بالاتر به علت کمتر بودن اتلاف شیر تخلیه و اتلاف ناشی از فضای کلیرانس پیستون
لرزش کمتر، قطعات کمتر، قابلیت اطمینان بالاتر به علت نداشتن قطعاتی برای تبدیل حرکت دورانی به خطی

فرایند فشرده سازی و مکش گاز در کمپرسورهای روتاری به کمک یک سیلندر و یک پیستون دوار صورت می گیرد. امروزه از کمپرسورهای روتاری به علت برخورداری از بازدهی بیشتر و تولید سروصدای کمتر در ساخت انواع وسایل سرما ساز و تهویه هوا مورد استفاده قرار می گیرد. در این مقاله از ایران کمپرسور سعی بر این کرده ایم تا شما را به طور کامل با کمپرسور روتاری آشنا کنی. با ما همراه باشید.

 

کمپرسور چیست؟

پمپ باد نوعی دستگاه مکانیکی می باشد که امروزه در صنایع کوچک و بزرگ کاربرد فراوانی دارد. کمپرسور با مصرف انرژی الکتریکی، گاز مبرد را از اواپراتور مکش می کند و سپس آن را فشرده ساخته و وارد کندانسور می نماید. با گسترش صنایع که ازنیمه دوم قرن نوزدهم شروع گردید و با رشدی شتابان قرن بیستم را پشت سر گذاشت، باید انتظار داشت که این ماشین پر ارزش نقش مهم تری را در قرنی که به تازگی شروع شده در رفاه بشر و توسعه صنایع به عهده داشته باشد. در اهمیت کمپرسور ها همین بس که دامنه بکارگیری از آن در شاخه های مختلف صنایع، پزشکی، لوازم خانگی و غیره به سرعت در حال توسعه بوده، به طوری که امروزه حضور آن در جای جای جوامع بشری به شدت به چشم می خورد که عمده ترین آن ها عبارت اند از وسائل خانگی (یخچال، فریزر، کولر گازی،جاروبرقی)، تجهیزات پزشکی (دریلهایدندانپزشکی، هوای مورد استفاده در بیمارستانها) صنایع هواپیمائی (تأمین هوای فشردهبرای موتور توربین) و صنایع (تامین هوای فشرده برای سیستم های پنوماتیکی، میعان گازها،ذخیره سازی گاز و…).

 

انواع کمپرسور

در کولرهای گازی از سه نوع کمپرسور استفاده می شود که عبارت اند از:

 

پیستونی

کمپرسورهای پیستونی کولر گازی عملکردی مشابه پیستون خودرو دارند. کمپرسور پیستونی به نوعی از کمپرسورها گفته می شود که با محبوس کردن گاز ورودی و کاهش حجم آن توسط قسمتی متراکم کننده سبب افزایش فشار گاز می شود. این کمپرسورها یکی از انواع کمپرسور های جابجایی مثبت محسوب می شوند و طراحی آنها بسیار ساده و غیر اتوماتیک می باشد. کمپرسورهای رفت و برگشتی معمولاً در مواردی استفاده می شوند که نسبت فشرده سازی زیاد در هر مرحله بدون سرعت جریان زیاد مورد نیاز باشد و مایع فرآیند نسبتاً خشک باشد. این کمپرسور در کار خطوط انتقال گاز، نیروگاه های پتروشیمی، پالایشگاه ها و بسیاری از صنایع دیگر مورد استفاده قرار می گیرد.

 

اسکرو

کمپرسور اسکرو یکی از انواع کمپرسورهای مورد استفاده در کولر های گازی محسوب می شود که معمولاً در ظرفیت های بالا مورد استفاده قرار م یگیرد. در این نوع کمپرسور چیزی که سبب فشردن گاز می شود، حرکت مخالف دو مارپیچ داخلی است. مکانیزم داخلی این کمپرسور ها از دو قطعه حلزونی شکل تشکیل شده که قطعه بالایی ثابت و قطعه پایینی متحرک می باشد و حرکت حلزونی متحرک باعث فشرده شدن گاز بین این دو قطعه شده و فشار لازم را در خروجی ایجاد می نماید. این کمپرسورها در کولرهای گازی با ظرفیت بالا کاربرد دارد. از مهمترین مزایای این کمپرسور ها راندمان بالا ، صدای کم و طول عمر زیاد ان می باشد اما قیمت بسیار بالاتری نسبت به سایر کمپرسورها دارند. این کمپرسورها راندمان بسیار بالایی دارند و طبیعتا بسیار گران تر از دو نوع دیگر هستند.

 

روتاری

در ادامه مطلب این نوع کمپرسور را که بیشترین استفاده را در ایران دارد، بررسی می کنیم.

 

کمپرسور باد روتاری

کمپرسور روتاری با نام دورانی پیستونی نیز شناخته می‌ شود به این علت که پره موجود در این کمپرسور شبیه به یک پیستون و پوسته آن به عنوان سیلندر عمل می‌کند. کمپرسورهای روتاری دارای مکانیزم جابه‌ جایی مثبت و از نوع چرخشی می باشند. معمولا در مکان هایی که حجم فشار و هوا بالا است، از کمپرسور های روتاری به جای پیستونی استفاده می‌ شود. کمپرسور روتاری با چرخش ۳۶۰ درجه یک پروانه باعث مکش گاز به درون یک سیلندر می گردد گاز ورودی در اثر مکش پروانه فشرده شده و با فشار از دریچه خروجی به بیرون هدایت می شود. صدا و مصرف برق این کمپرسور از نوع اسکرو و پیستونی کمتر است اما در مجموع می توان گفت که کمپرسور های پیستونی و اسکرو از توان سرمایشی بیشتری برخوردار هستند.

 

فواید کمپرسور روتاری

کمپرسور روتاری در مقایسه با کمپرسور پیستونی از مزایایی برخوردار است که این مزایا شامل موارد زیر می باشد.

 

نصب آسان
طراحی ساده
قطعات متحرک کم
هزینه ابتدایی کم تا متوسط
ابعاد کوچکتر و نسبت وزن به ظرفیت پایین‌تر
طراحی دو مرحله ای که کارایی خوبی را فراهم می کند.
بازدهی بالاتر به علت کمتر بودن اتلاف شیر تخلیه و اتلاف ناشی از فضای کلیرانس پیستون
لرزش کمتر، قطعات کمتر، قابلیت اطمینان بالاتر به علت نداشتن قطعاتی جهت تبدیل حرکت دورانی به خطی

معایب کمپرسور روتاری

در مقایسه با سایر کمپرسورها، کمپرسور روتاری دارای معایبی می باشد که عبارت اند از:

 

سرعت های چرخشی بالا
با شرایط کثیف مشکل دارد.
احتمال عمر کمتر نسبت به دیگر طراحی ها
طراحی های تک مرحله ای کارایی کمتری دارند.
قابلیت اطمینان پایین به علت تعداد بالای قطعات
طراحی های دو مرحله ای و بدون روغن هزینه اولیه بالاتری دارد.
بازدهی انرژی پایین به علت وجود کلیرانس و مقاومت شیر تخلیه
ظرفیت پایینتر، تا حداکثر 18 کیلووات به علت ساختار این نوع کمپرسور
نوع طراحی این نوع کمپرسورها که باعث می شود روغن تزریق شود باعث انتقال روغن در هوای خروجی می شود.

نحوه عملکرد کمپرسور روتاری

کمپرسور های روتاری به علت انجام همزمان گرفتن هوای تبریدی و فشرده سازی آن از کارایی زیادی برخوردار می باشند. در کمپرسور های روتاری هوای تبریدی توسط عمل چرخیدن رولر درون سیلندر فشرده می شود. رولر به علت تماس با دیواره درونی سیلندر همیشه به طور گریز از مرکز (خارج از مرکز) درون شافت حرکت می کند. پره فنری به کار برده شده در کمپرسور همیشه برعکس رولر به حرکت خود ادامه می دهد. در نقطه معین در چرخش رولر، ورودی قرار گرفته و میزان هوای تبریدی در سیلندر مکش شده می باشد که سطوح درزگیری شده را پر می کند. رولر به کار خود ادامه می دهد تا حجم سطحی که هوای تبریدی اشغال کرده کاهش یابد و هوای تبریدی فشرده شود. در آخر هنگامی که سوپاپ خروجی قرار گرفته نیروی هوای تبریدی فشار قوی سوپاپ خروجی را باز می کند و هوای تبریدی آزاد می شود.

معیارهای انتخاب کمپرسور روتاری پیش از خرید

از جمله ویژگی‌های کمپرسور هوای روتاری چرخشی که باید پیش از خرید در نظر بگیرید می‌‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

۱- سیستم خنک کننده

یک کمپرسور باد باید دارای یک سیستم خنک کننده‌ی مطلوب باشد تا موتور در روزهای مرطوب سال بیش از حد گرم نشود، به خصوص اگر قصد دارید دستگاه را در یک محیط گرم و سرباز قرار دهید. فن‌های داخل کمپرسور باید سریع و بادوام باشند. اگر مقاومت فن‌های کمپرسور هوا ضعیف است، مدل‌های جایگزین را در نظر بگیرید.

۲- قاب و محفظه

حتی اگر کمپرسور باد از قطعات داخلی محکمی تشکیل شده باشد، اگر ساختار بیرونی آن ضعیف باشد، دستگاهی ایده آل برای خرید نخواهد بود. قوی‌ترین کمپرسورهای هوا به عنوان بخشی از ساخت خود دارای قاب‌های فولادی سنگین هستند. در یک محیط صنعتی، در صورت اصابت دستگاه یا سقوط جسم بر روی آن، قاب و محفظه‌ی بیرونی مقاوم از قطعات داخلی کمپرسور هوا در برابر آسیب محافظت می‌کند. برای دوام بیشتر و همچنین زیبایی دستگاه، محفظه باید دارای پوشش پودری بوده و یا رنگ الکترواستاتیک داشته باشد زیرا این امر به مقاومت در برابر سایش و ترک خوردگی کمک می‌کند.

۳- سیلندر چدنی

یکی از قسمت‌های اصلی کمپرسور هوا سیلندر است؛ زیرا در این قسمت هر منبع ورودی هوا برای استفاده در برنامه‌های مختلف تحت فشار قرار می‌گیرد. برای فشار بهینه، سیلندر باید در هر چرخه‌ی کار انعطاف پذیر باشد. با استفاده از یک سیلندر چدنی، کمپرسور هوا باید از دوام بهینه در این قسمت محوری برخوردار باشد.

هنگام خرید کمپرسور، شیلنگ مناسب اتصالات دستگاه و ابزار مربوطه را انتخاب کنید. اختلاف قطر می‌تواند از نظر فشار و کارایی تفاوت زیادی ایجاد کند. یک اشتباه رایج در بین کاربران جدید این است که از شیلنگ‌های ۱/۴ اینچی در ماشین‌آلات و دستگاه‌‌هایی که به ۳/۸ اینچ نیاز دارند، استفاده می‌کنند. اگرچه ممکن است این تفاوت اندک به نظر برسد، اما در تعداد دورهایی که در طول یک چرخه‌ی کار ایجاد می‌شوند، این اختلاف فشار هوا زیاد است.

برخی دیگر از مهمترین مواردی که پیش از خرید کمپرسور باد باید به آن توجه کنید عبارت‌اند از:

صدا

هنگامی که کمپرسور باد را انتخاب می‌کنید، فاکتور نویز و چگونگی تاثیر آن بر محیط کار خود را نیز در نظر بگیرید. آیا صداهای بلند در محل کار شما مسئله ساز می‌شود و شما به یک دستگاه ساکت و بی‌صدا نیاز دارید؟ اگر کمپرسور شما در مجاورت محفظه‌های دیگر است، یک کمپرسور هوای دوار به دلیل کم صدا بودن انتخاب ایده آلی خواهد بود. حتی اگر کمپرسور نویز ایجاد کند، راه حل‌هایی مانند نویزگیرها و محفظه‌ها می‌توانند به شما در کاهش صداهای ناخواسته کمک کنند.

ابزارهای هوا

قبل از انتخاب کمپرسور باد، انواع ابزارهایی را که استفاده خواهید کرد و فرایندهای استفاده از آن را در نظر بگیرید. اگر کمپرسور را برای پروژه‌هایی مانند مونتاژ مبلمان و کارهای مربوط به اتومبیل تهیه می‌کنید، کمپرسورهای قابل حمل بهترین گزینه برای شما خواهند بود. اگر می‌خواهید دستگاهی قوی برای فرایندهای صنعتی داشته باشید، به یک کمپرسور هوای بزرگتر احتیاج دارید.

قابل حمل بودن

هنگامی که مزایای مربوط به کمپرسورهای مختلف هوا را بررسی می‌کنید، قابلیت حمل آن را در نظر بگیرید. با استفاده از یک کمپرسور باد پرتابل یا قابل حمل، می‌توانید دستگاه را مانند یک وسیله‌ی نقلیه یا چرخ دستی به مکان‌های مختلف منتقل کنید. می‌توانید کمپرسور را در هر مکانی با خود حمل کرده و هر زمان که نیاز شد، از آن استفاده کنید.  یک کمپرسور باد قابل حمل امکان کار در فضای کاری نسبتا کوچک را نیز فراهم می‌کند. پس از پایان کار، می‌توانید واحد را در انبار قرار دهید یا آن را به مکانی دیگر منتقل کنید.

نصب و راه اندازی

برای نصب کمپرسور ثابت، باید از یک متخصص و نصاب کمپرسور کمک بخواهید تا بتواند دستگاه را به خوبی تنظیم کند. نصاب متخصص همچنین می‌تواند کمپرسور را در محل آزمایش کند تا از عملکرد آن مطمئن شود.

با این راهنمای انتخاب کمپرسور باد روتاری چرخشی، انتخاب این دستگاه برای شما آسان‌تر خواهد بود. در نظر داشته باشید که علاوه بر کیفیت کمپرسور و سایر موارد ذکر شده، خرید این دستگاه از یک فروشگاه‌ معتبر با خدمات پس از فروش از اهمیت زیادی برخوردار خواهد بود.

سخن پایانی

همان طور که در مطالب بالا گفته شد کمپرسور نوعی دستگاه می باشد که جهت فشرده سازی گازها در صنایع مختلف مورد استفاده قرار می گیرد. به طور کلی در کولرهای گازی از سه نوع کمپرسور استفاده می شود که کمپرسور روتاری یکی از آن ها است. کمپرسور های روتاری به علت انجام همزمان گرفتن هوای تبریدی و فشرده سازی آن از کارایی زیادی برخوردار می باشند. این دستگاه با نام دورانی پیستونی نیز شناخته می‌ شود به این علت که پره موجود در این کمپرسور شبیه به یک پیستون و پوسته آن به عنوان سیلندر عمل می‌ کند.

کمپرسورهای روتاری اغلب در مناطق شمال و غرب کشور مورد استفاده قرار می گیرند چرا که این کمپرسورها در آب و هوای این مناطق راندمان بهتری خواهند داشت. قبل از خرید کولر گازی حتما پرس و جو کنید و اطلاعات کافی درمورد مشخصات آن به دست آورید تا بتوانید مدل متناسب با شرایط خود را تهیه کنید. شما می توانید نظرات خود را با ما و سایر افراد در قسمت نظرات به اشتراک بگذارید.

برگشت به بالا
0 : 0 : 0
مدير فني: ٠٩٣٦١١٥١٦٨٥
مدير فروش: ٠٩١٥٣٣٣٣٥٣٣
دفتر مركزي: ٠٥١٣٨٥٩٥٣٣٣
پشتيباني سايت: ٠٩١٥١٥١٥١٥٤
واحد گارانتي و خدمات: ٠٥١٣٨٥٤٣٣١١