چه اشتباهاتی در نگهداری کمپرسور باد رایج است؟

کار با کمپرسور با به چیزی بیشتر از توانایی چرخواندن چندین اهرم و کلید نیاز دارد. یکی از جنبه های استفاده از کمپرسور باد، نگهداری صحیح و اصولی از کمپرسور و اجزای مختلف دیگر آن است. انجام منظم این کار سبب افزایش طول عمر و بهره وری بیشتر کمپرسور باد می‌شود. متاسفانه، اشتباهاتی در نگهداری هوای فشرده توسط دارندگان کمپرسور یا اپراتورها صورت می‌گیرد که این اشتباهات ممکن است به قیمت نابودی کمپرسور یا قطعات مهم آن تمام شود.

اشتباهات رایج در نگهداری کمپرسور باد، سبب بروز مشکلات جبران ناپذیر برای کمپرسور شما همراه با اتلاف انرژی و خسارات مالی می‌شود. علاوه بر نکاتی که هنگام کار با کمپرسور باد باید به خاطر داشته باشید، باید هنگام نگهداری کمپرسور به چندین نکته بخصوص توجه کنید. توجه هر چه بیشتر به این نکات، باعث می‌شود نسبت به کمپرسور خود مسلط شده و از بروز هزینه های اضافی جلوگیری شود. در این مقاله به چند عدد از اشتباهات رایج در نگهداری کمپرسور اشاره می‌کنیم تا شما با مطالعه و آموختن آن ها، از این پس از انجام این اشتباهات خودداری نمایید.

 

5 اشتباهات رایج در نگهداری کمپرسور باد

مهم ترین اشتباهات رایج در نگهداری کمپرسور باد

هر قطعه کمپرسور وظیفه ای را در روند کار دستگاه برعهده دارد. بروز هر گونه مشکل یا خرابی برای هر قطعه، می‌تواند قسمت های دیگر کمپرسور را تحت الشعاع قرار دهد. به عنوان مثال، بروز مشکل در فیلتر کمپرسور، ممکن است بر روی موتور کمپرسور تاثیر منفی بگذارد. پس اطمینان از سلامت تمامی قطعات کمپرسور با بررسی دقیق دستگاه، می‌تواند مهم ترین کاری باشد که در نگهداری از کمپرسور باید انجام داد. هر گونه اشتباه در نگهداری کمپرسور، می‌تواند آسیبی به دستگاه برساند، از رایج ترین این دستگاه ها می‌توان به موارد زیر اشاره کرد :

 

محدود کردن بازرسی های کمپرسور

بسیاری از صاحبان کمپرسور ها و یا اپراتور ها بر این باورند که بازرسی و ارزیابی کمپرسور زمانی لازم است که در کمپرسور علائمی مانند خرابی، اختلال، گرد و غبار و … دیده شود. چشم پوشی از چک و بررسی کمپرسور های باد می‌تواند در ادامه کار مشکل ساز باشد. که در این بین بیشترین آسیب را موتور می‌بیند.

موتور به عنوان اصلی ترین قطعه کمپروسور باد، می‌بایست در مدت زمان های معین مورد بررسی و ارزیابی قرار بگیرد تا اگر هر گونه مشکل یا آسیبی که در موتور دیده شد، خیلی زود بتوان آن را رفع کرد.

پس بازرسی کمپرسور را به چک کردن چند مورد ریز خلاصه نکنید و تلاش کنید هنگام بررسی کمپرسورباد، تمام اجزای مهم آن مخصوصا موتور را مورد ارزیابی قرار دهید.

 

نادیده گرفته شدن نشت هوا

نشت هوا کمپرسور باد می‌تواند تا حد زیادی باعث هدر رفتن انرژی و کاهش میزان بهره وری کمپرسور شود. یکی از اشتباهات رایج در نگهداری کمپرسور باد، بی تفاوت بودن به نشتی کمپرسور باد است. در حالی که نشتی هوا باعث می‌شود، کمپرسور با سرعت زیادی به سمت نابودی پیش برود. از مهم ترین مشکلاتی که همراه با نشتی کمپرسور باد به وجود می‌آید می‌‌توان به دائم کار شدن موتور، خرابی قطعات، افزایش بی رویه مصرف انرژی و افزایش استهلاک کمپرسور اشاره کرد. همیشه نسبت به نشتی هوای کمپرسور خود حساس باشید. به طور منظم مخزن، شیر ها، لوله ها و اتصالات کمپرسور خود را بررسی کرده و در صورت مشاهده هرگونه مشکلی، آن را برطرف کنید.

 

تمیز نکردن شیر آلات و فیلتر های کمپرسور باد

چند وقت یکبار شیرآلات کمپرسور را چک می‌کنید؟ از وضعیت فیلتر های کمپرسور با خبر هستید؟ چقدر از زمانتان را صرف پاکسازی و تمیز کردن فیلتر کمپرسور و مجاری هوای آن می‌کنید؟ برای از بین بردن آلودگی ها و زنگ زدگی ها می‌بایست در مدت زمان معین فیلتر و لوله های کمپرسور را بررسی و آن را تمیز کنید.

جمع شدن آلودگی ها در مجاری ورودی و خروجی هوا در کمپرسور، باعث افت فشار، افزایش آلودگی، استهلاک و آسیب رسیدن به موتور می‌شود. اگر همراه کمپرسور خود از دستگاه پنوماتیک استفاده می‌نمایید، به خاطر داشته باشید که عبور و مرور هوا در طولانی مدت می‌تواند آثاری از آلودگی ها را در لوله و یا شیلنگ از خود به جای بگذارند. پس به تمیز نگهداشتن اتصالات و مجاری هوای اهمیت دهید تا با افت فشار و مشکلاتی از این قبیل مواجه نشوید.

 

نادیده گرفتن افت فشار

یکی از مهم ترین اشتباهات رایج در نگهداری کمپرسور باد ، نادیده گرفتن افت فشار است. افت فشار، از نگران کننده ترین و در عین حال پرهزینه ترین مشکلاتی است که ممکن است برای کمپرسور شما به وجود بیاید. اگر متوجه کاهش کارکرد و راندمان کمپرسور باد خود شدید، احتمال دارد که کمپرسور شما با افت فشار مواجه شده باشد.

افت فشار معمولا به دلیل ایجاد اشکال در لوله ها، ضعف در فیلتر ها و خشک کن ها به وجود می‌آید. هنگامی که کمپرسور با افت فشار مواجه می‌شود، سیستم سعی دارد با افزایش فشار و کارکرد، این افت فشار را جبران کند که منجر به بروز مشکلات هزینه بردار می‌شود. بهترین روش در این مورد، بررسی منظم فیلترها و خشک کن ها و همچنین عیب یابی و تعمیر کمپرسور می‌باشد.

 

عدم آموزش به کارکنان کمپرسور

اگر افرادی مسئول مراقبت و کار با کمپرسور شما هستند، حتما نحوه صحیح کار با کمپرسور را به آن ها آموزش دهید. خیلی از مشکلاتی که برای کمپرسور به وجود می‌آید، ناشی از رفتار های غلط و نادرست هنگام کار با کمپرسور یا نگهداری آن است.

سعی کنید در چند جلسه آموزشی نکات مهم کار در مورد کمپرسور باد را به کارکنان خود آموزش دهید تا استفاده ناصحیح آن ها از کمپرسور، ضرر و زیان های مالی برای شما به همراه نداشته باشد. کارکردن و مدیریت یک سیستم هوا، دانش و مهارت خاصی را طلب می‌کند که آموختن این مهارت، سبب استفاده صحیح و کارآمد از کمپرسور می‌شود.

 

نتیجه گیری

در این مقاله سعی شد اشتباهات رایج در نگهداریی کمپرسور را به شما یاد آوری کنیم. هرچه از کمپرسور خود به خوبی مراقبت کنید، شاهد بهتر کار کردن آن خواهید بود. در نگهداری از کمپرسور خود دقت کنید تا این اشتباهات را انجام ندهید. عدم توجه به هر کدام از این موارد، قطعا مشکلاتی را به همراه خواهد داشت، مشکلاتی که باعث افزایش هزینه، اتلاف انرژی و از دست رفتن زمان می‌شود.

امیدواریم این مقاله برای شما مفید واقع شده باشد، اگر قصد خرید کمپرسور باد را دارید، با به شما ایران کمپرسور را معرفی می‌کنیم. ایران کمپرسور فروشگاه اینترنتی انواع کمپرسور به همراه قطعات و لوازم یدکی می‌باشد که اگر قصد خرید کمپرسور باد را دارید، حتما به سایت ایران کمپرسور سر بزنید.

برگشت به بالا
0 : 0 : 0
مدير فني: ٠٩٣٦١١٥١٦٨٥
مدير فروش: ٠٩١٥٣٣٣٣٥٣٣
دفتر مركزي: ٠٥١٣٨٥٩٥٣٣٣
پشتيباني سايت: ٠٩١٥١٥١٥١٥٤
واحد گارانتي و خدمات: ٠٥١٣٨٥٤٣٣١١