کمپرسور

نحوه تنظیم فشار کمپرسور باد چگونه است؟

آپدیت شده در: 02 آبان 1402
1.5/5 - (2 امتیاز)

کمپرسورهای باد جزو ابزارهای مهمی هستند که در صنایع مختلفی استفاده می شوند. این دستگاه ها برای تامین انرژی تجهیزات ضروری هستند؛ اما باید اطمینان داشته باشید که کمپرسور باد فشار صحیحی دارد و به درستی تنظیم شده است؛ اما نحوه تنظیم فشار کمپرسور باد چگونه است؟ برای این کار می توانید از ابزارهای مختلفی استفاده نمایید. اگر مراحل تنظیم فشار را به درستی انجام دهید، کار سختی پیش رو نخواهید داشت.

ابزارهای لازم برای تنظیم فشار کمپرسور باد

برای تنظیم فشار کمپرسور باد به ابزارهای مختلفی نیاز دارید که شامل موارد زیر است:

گیج فشار

گیج فشار

جهت اندازه گیری فشار جریان پمپ باد از گیج فشار استفاده می شود؛ گیج فشار ابزاری ضروری برای تنظیم فشار است.

پیچ گوشتی و آچار

یکی دیگر از ابزارهای لازم برای تنظیم رگلاتور فشار، پیچ گوشتی است. همچنین برای شل و سفت کردن رگلاتور به آچار نیاز خواهید داشت. اندازه و نوع پیچ گوشتی و آچار، به نوع کمپرسوری که استفاده می کنید، بستگی دارد.

وسایل حفاظتی

برای اینکه در برابر خطرات احتمالی از خود محافظت کنید، استفاده از وسایلی مانند عینک و دستکش ضروری است.

نحوه تنظیم فشار کمپرسور باد

برای تنظیم فشار کمپرسور باد، لازم است مراحل زیر را طی نمایید:

خاموش کردن کمپرسور باد

اولین گام برای تنظیم فشار پمپ باد، خاموش کردن و جدا کردن این وسیله از منبع تغذیه است. این کار باعث می شود هنگام تنظیم به صورت اتفاقی کمپرسور روشن نشود؛ زیرا روشن بودن پمپ باد هنگام تنظیم باد خطرناک است.

پیدا کردن تنظیم کننده فشار

تنظیم کننده فشار در نزدیکی سوئیچ فشار روی کمپرسور قرار دارد. لازم است ابتدا این قطعه را پیدا کرده و موقعیت آن را یادداشت نمایید.

استفاده از فشار سنج برای اندازه گیری فشار

استفاده از فشار سنج

برای اندازه گیری فشار، می توانید از گیج فشار استفاده کنید. جهت انجام این کار، گیج فشار را به خروجی هوای کمپرسور متصل و فشار روی گیج را بخوانید. این عمل باعث می شود ذهنیتی درباره فشار فعلی و میزان نیاز به تنظیم داشته باشید.

ست کردن تنظیم کننده فشار

به وسیله پیچ گوشتی، تنظیم کننده را در سطح دلخواهی قرار دهید. جهت افزایش فشار، پیچ گوشتی را در جهت عقربه های ساعت و برای کاهش فشار، خلاف عقربه های ساعت بچرخانید.

تست کردن پمپ باد

پس از تنظیم رگلاتور، کمپرسور باد را تست کنید تا از عملکرد آن مطمئن شوید؛ کمپرسور باد را روشن کرده و به آن اجازه ایجاد فشار دهید. گیج فشار را بررسی کنید تا بدانید در محدوده فشار است. اگر فشار در محدوده مورد نظر نباشد، تنظیم کننده فشار را فعال کرده تا به سطح فشار مورد نظر برسد. پس از تست پمپ باد، کمپرسور را خاموش و گیج فشار را جدا کنید.

انواع سیستم های تنظیم فشار

انواع سیستم های تنظیم فشار کمپرسور باد شامل موارد زیر است:

Start/stop

کنترل استارت/ استپ یکی از ساده ترین روش های تنظیم فشار است. در این روش، کنترل کننده، یک سیگنال به موتور اصلی پمپ باد می فرستد و به او فرمان می دهد بر اساس نقاط فشار چه زمانی روشن یا خاموش شود. از این سیستم برای کمپرسورهای با چرخه کار کم در 25 اسب بخار استفاده می شود.

Load/Unload

کنترل لود/ آنلود که با نام کنترل سرعت ثابت شناخته می شود، یکی از متداول ترین روش های تنظیم فشار است. هنگامی که موتور به تقاضای هوا رسید، به جای خاموش شدن، همچنان کار خواهد کرد؛ اما دریچه ورودی بسته می شود که این کار باعث چرخش مجدد هوا در داخل کمپرسور شده و از دمیدن هوای فشرده جلوگیری می شود.

کنترل کننده کمپرسور در هر زمان ممکن است واحد را متوقف کند تا باعث کاهش مصرف برق شود و با کاهش فشار خالص آن، به صورت خودکار دوباره راه اندازی نماید.

Modulation

در کنترل ورودی مدولاسیون، خروجی کمپرسور متناسب است تا نیازهای جریان را به صورت معمول و با استفاده از شیر ورودی تامین نماید. یک سوپاپ تنظیم کننده، فشار تخلیه را حس کرده و فشار مناسب برای کارکرد سوپاپ ورودی را ارسال می نماید.

هنگامی که فشار در کمپرسور افزایش یافت، سوپاپ ورودی بسته می شود که باعث محدود کردن هوای ورودی و کاهش حجم فشار می شود.

Variable Speed Drive

Variable Speed Drive، یک تنظیم کننده فشار جریان فشرده محسوب می شود که با استفاده از یک درایو مخصوص، ضمن کنترل فشار، سرعت موتور را نیز کنترل می کند. این موتور از اینورتر خود برای شروع نرم استفاده کرده و سرعت موتور را می گیرد.

مزایای تنظیم فشار پمپ باد

تنظیم فشار کمپرسور باد دارای مزایای زیر است:

  • راندمان بهتر: تنظیم فشار می تواند کارایی کمپرسور باد را بهبود بخشد. این کار به صرفه جویی در انرژی و کاهش هزینه های عملیاتی کمک می کند.
  • طول عمر بیشتر: تنظیم صحیح فشار، طول عمر دستگاه را افزایش می دهد. این کار باعث صرفه جویی در انرژی می شود.
  • کاهش ساییدگی: فشار بیش از حد ممکن است باعث ساییدگی یا پارگی تجهیزاتی شود که به کمپرسور متصل هستند. تنظیم فشار در سطح صحیح به کاهش این فرسودگی کمک می کند.

سخن پایانی

تنظیم فشار در کمپرسورهای باد دارای اهمیت زیادی است و اگر به درستی صورت نگیرد ممکن است به دستگاه آسیب برساند. بنابراین لازم است نحوه تنظیم فشار کمپرسور باد را بدانید تا شاهد عملکرد صحیح این ابزار باشید. یکی از روش های تنظیم فشار، استفاده از گیج فشار است که می توانید به راحتی فشار پمپ باد را تنظیم نمایید. ایران کمپرسور ارائه دهنده انواع کمپرسور و قطعات مربوط به آن ها است که می توانید با خرید از این مجموعه، شاهد ابزارهای با کیفیتی باشید.

من متخصص و پژوهشگر در زمینه هوای فشرده و انواع کمپرسور باد هستم و سعی می کنم تا جدیدترین و کارامدترین اطلاعات را در خصوص صنعت هوای فشرده با شما به اشتراک بگذارم.

نمایش بیشتر
‫2 دیدگاه ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا