کمپرسور

آشنایی با نحوه کار پمپ باد ماشین سنگین

آپدیت شده در: 08 اسفند 1402
امتیاز شما به این مقاله:

ماشین های سنگین مانند کامیون، تریلی و … همگی دارای پمپ باد هستند. آیا با نحوه کار پمپ باد ماشین سنگین آشنایی دارید؟ پمپ باد چه نقشی در ماشین هایی مانند کامیون دارد؟ باید گفت که پمپ باد ماشین یکی از تجهیزات مهم در کنار ترمز است که در ترمز گرفتن و کم کردن سرعت ماشین نقش دارد. به دلیل کمک گرفتن از فشار هوا، این قطعه به نام پمپ باد شناخته می شود.

پمپ باد ماشین سنگین چیست؟

در صورت آشنایی با پمپ باد می توانید نحوه کار پمپ باد ماشین سنگین را متوجه شوید. کیفیت ترمزگیری این ماشین های بزرگ به پمپ باد و نحوه عملکرد آن بستگی دارد. در ماشین سنگین برای افزایش سرعت ترمزگیری از پمپ باد استفاده می شود. در سیستم ترمز معمولی روغنی از روغن کمک گرفته شده؛ اما در این سیستم به جای روغن از باد استفاده خواهد شد.

در این نوع ترمز گرفتن عملیات انتقال نیروی مکانیکی به هیدرولیکی از طریق باد انجام می شود. گازها نقش مهمی در عملکرد ماشین سنگین داشته و تمام ماشین های بزرگ باید به پمپ باد مجهز شده باشند. استفاده از این نوع پمپ، امنیت ترمزگیری را بالا می برد. یکی از دغدغه های رانندگان ماشین سنگین ترمزگیری با سرعت پایین است. با نصب پمپ باد این کار با سرعت خیلی بیشتری انجام می شود.

نحوه کار پمپ باد ماشین سنگین چگونه است؟

موتور ماشین سنگین

پمپ باد یک قسمت اساسی از سیستم ترمز کامیون است که برای فشردن هوا به سیستم ترمز و ایجاد ترمز کردن و توقف خودرو استفاده می شود. در کامیون ها، سیستم ترمز هوایی برای ایجاد ترمز استفاده می شود. زمانی که راننده پدال ترمز را فشار می دهد، پمپ باد ترمز، فشار هوا را افزایش داده و از طریق خطوط هوایی آن را به کالیپرها یا دیسک های ترمز منتقل می کند تا ترمز عمل کند. پمپ باد ترمز شامل چند قسمت اصلی است که نقش مهمی دارند.

موتور یا کمپرسور که برای فشردن هوا به سیستم ترمز استفاده می شود. تانک هوا، هوا را نگهداری و به صورت مستقیم یا غیرمستقیم به سیستم ترمز ارسال می کند. شیر سیستم و خطوط هوایی هم جزو اجزای پمپ باد هستند. با فشار دادن پدال ترمز، پمپ باد فعال می شود و هوا به سیستم ترمز منتقل می شود. این کار باعث ایجاد فشار در کالیپرها یا دیسک های ترمز شده و خودرو سرعتش کم شده و سپس متوقف می شود.

اهمیت وضعیت صحیح و عملکرد مناسب پمپ باد ترمز در کامیون ها برای ایمنی راننده و سایر کاربران جاده بسیار حائز اهمیت است. برای حفظ عملکرد صحیح این سیستم، لازم است به صورت دوره ای و با دقت تعمیرات و نگهداری مرتب انجام شود. ترمز بادی یک ابزار کمک کننده برای استفاده از ترمز اصلی است.

مهم ترین قطعات ترمز با کمک پمپ باد

برای ترمزگیری در ماشین سنگین از قطعات زیادی به همراه پمپ باد استفاده می شود. این اجزای مهم شامل موارد زیر هستند:

فیلتر خشک کن

فیلتر خشک کن در واقع به عنوان قطعه ای شناخته شده که بین تانک و کمپرسور قرار خواهد گرفت. این فیلتر، هوای ورود به سیستم ترمز را بررسی کرده و در صورت داشتن ناخالصی این مواد به درون ترمز نفوذ نمی کنند. وجود آلودگی و رطوبت به این بخش می تواند تاثیر منفی روی ترمز گرفتن و به خطر انداختن جان سرنشینان ماشین داشته باشد.

تانک باد

تانک باد به عنوان وسیله ای برای ذخیره و نگهداری هوای فشرده شناخته می شود.

جغجغه ترمز

جغجغه با کمک قرقره به بوستر متصل و برای تنظیم فاصله مورد استفاده قرار می گیرد.

بوستر ترمز

بوستر

مهم ترین قطعه سیستم پمپ بادی بوستر است. این قطعه خود دارای اجزای مختلفی است که تاثیرات زیادی روی عملکرد پمپ دارند. زمانی که راننده پای خود را روی پدال ترمز می فشارد، فشار هوا باعث بالا رفتن دیافراگم شده و میل پیستون به عقب می رود.

کمپرسور باد

کمپرسور

پمپ باد با تامین هوای مورد نیاز، عملیات ترمز گیری را سرعت می دهد. هوای تولید شده وارد تانک باد شده و در آنجا ذخیره می شود. کمپرسور مهم ترین بخش تامین هوای سیستم ترمز بادی در ماشین سنگین است.

استفاده از پمپ باد در ماشین سنگین های مدرن

تراکتور

با توجه به نحوه کار پمپ باد ماشین سنگین این قطعه در ماشین سنگین های قدیمی و حتی مدرن نیز مورد استفاده قرار می گیرد. شاید برخی تصور کنند که به دلیل پیشرفته بودن سیستم های مکانیکی نیازی به استفاده از پمپ باد در ماشین سنگین نیست؛ اما این تصور کاملا اشتباه است. استفاده از پمپ باد به عنوان یک ضرورت در ماشین سنگین شناخته می شود. ماشین ها با کمک پمپ باد می توانند ترمز گیری با سرعت بهتری داشته باشند.

کاربرد این نوع پمپ باد در ماشین سنگین بسیار مهم است. ماشین هایی مانند کامیون در جاده های پر پیچ و خم بدون پمپ باد با مشکلات زیادی روبرو می شوند. شرکت های معروف و بزرگ تولیدکننده ماشین سنگین مانند بنز و مرسدس هم از پمپ باد در ماشین های خود استفاده می کنند. با توجه به نوع و اندازه ماشین می توان از انواع پمپ باد در اندازه های مختلف استفاده کرد. در صورت نیاز به تعویض یا نداشتن پمپ باد می توانید این قطعه را از تولید کننده ها خریداری و مورد استفاده قرار بدهید.

دلیل خرید پمپ باد ماشین سنگین چیست؟

خطرات جاده ای همیشه در کمین رانندگان به ویژه رانندگان ماشین سنگین است. با توجه به حجم و وزن بالای این نوع ماشین ها کنترل و ترمز گرفتن با آن ها یک دغدغه مهم است. کنترل ماشین سنگین نسبت به ماشین سواری بسیار سخت تر است. برای کنترل بهتر ماشین سنگین از تجهیزات مختلفی استفاده می شود که یکی از آن ها پمپ باد است. با خرید پمپ باد می توان سیستم ترمز گیری ماشین سنگین را قدرتمندتر کرد. امنیت رانندگی با ماشین سنگین به کمک پمپ باد بسیار زیاد خواهد شد. در نتیجه خرید پمپ باد برای ماشین های سنگینی که این قطعه را ندارند، یک کار کاملا ضروری و مهم است.

عوامل موثر بر قیمت پمپ باد

تجهیزات ماشین سنگین با توجه به عوامل مختلفی قیمت گذاری می شوند. قطعا محصولات تولیدی برند های مختلف از نظر کیفیت و قیمت با هم تفاوت های زیادی دارند. قطعات سازنده پمپ باد و کیفیت آن ها تاثیر مستقیم در قیمت نهایی خواهد داشت. اصل و فابریک بودن پمپ یک نکته مهم است که با قیمت بالاتری در بازار عرضه می شود. جنس کمپرسور و مدل آن نیز از جمله عوامل مهم تاثیر گذار در قیمت هستند. پمپ های تولیدی در ایران قیمت بسیار مناسب تری نسبت به نمونه های خارجی دارند.

نتیجه گیری

رانندگی با ماشین سنگین یک کار سخت و خطرناک است. با شناخت نحوه کار پمپ باد ماشین سنگین قطعا شما نیز ترغیب به استفاده از این پمپ می شوید. اگر ماشین سنگین شما دارای پمپ باد نیست باید از همین حالا به فکر خرید پمپ باد باشید. با کمک این پمپ ایمنی و کیفیت رانندگی شما چندین برابر افزایش پیدا می کند.

من متخصص و پژوهشگر در زمینه هوای فشرده و انواع کمپرسور باد هستم و سعی می کنم تا جدیدترین و کارامدترین اطلاعات را در خصوص صنعت هوای فشرده با شما به اشتراک بگذارم.

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا