راهنمای انتخاب کمپرسور باد

انتخاب کمپرسور هوا

کمپرسورهای زیادی چه از نوع درایو مستقیم و چه درایو تسمه‌ای در بازار وجود دارد. انتخاب کمپرسور هوا مناسب با کسب و کارتان و تامین کامل ابزارهای پنوماتیک می‌تواند بسیار سخت و گیج کننده باشد. به خصوص با این تعداد کمپرسوری که در بازار موجود است. کمپرسورهای هوا میتوانند در تمامی کسب و کارها، ماشین‌ها و خانه‌ها مورد استفاده قرار گیرند.

برای مثال در کارگاه‌های رنگ آمیزی اسپری، بازکردن مهره‌های چرخ در مکانیکی‌ها، برش فلزات صنعتی و خیلی از فعالیت‌های دیگر از کمپرسورهای هوا استفاده می‌شود. حال چگونه می‌توان فهمید که کدام کمپرسور مناسب کار و فعالیت ما می‌باشد؟ بهترین کمپرسور همواره کمپرسور مناسب برای کار شما نمی‌باشد. از آنجایی که نمی‌توان همه ویژگی‌های کمپرسورهای موجود در بازار را بررسی کرد، لیستی آماده کرده‌ایم تا تصمیم گیری و انتخاب را برای شما آسان‌تر سازد. پیشنهاد می‌شود پس از مطالعه این مقاله، حتما سری به مقاله راهنمای خرید کمپرسور باد هم بزنید!

 

راهنمای انتخاب کمپرسور باد

راهنمای انتخاب کمپرسور هوا

  •  برای چه نوع کاربردی به کمپرسور هوا نیاز دارید :

اینکه بدانید از کمپرسور هوا برای چه هدف و کارکردی استفاده می‌کنید، به شما در انتخاب کمپرسور هوا کمک شایانی می‌کند. تمامی کمپرسورها، به همراه ضمانت خاصی ارائه می‌شوند. اطمینان حاصل کنید که کمپرسور مناسبی برای کسب و کار خود انتخاب کرده باشید.

  •  CFM یا دبی حجمی مورد نیاز :

مهم‌ترین قسمتی که در زمان انتخاب کمپرسور باد باید به آن دقت داشته باشید، CFM یا دبی حجمی آن است. برای اینکه بفهمید به چه مقدار CFM نیاز دارید، مشخصات ابزارهای پنوماتیکی خود را بررسی کنید. برای مثال اگر برای راه انداختن یک اسپری پنوماتیک نیاز به کمپرسور هوا دارید، کمپرسور هوای انتخابی باید بتواند مقدار CFM مورد نیاز اسپری پنوماتیک را تامین کند. مقدار CFM تولیدی کمپرسور را 20 درصد بیشتر از مجموع SCFM مورد نیاز ابزارهای خود در نظر بگیرید. مثلا اگر ابزار شما به 6 SCFM هوا فشرده نیاز دارد، کمپرسوری با قدرت تولید 7.2 CFM هوا فشرده انتخاب کنید.

  •  انتخاب اندازه مخزن کمپرسور :

اندازه مخزن کمپرسورها از 6 لیتر شروع شده و تا بیش از 500 لیتر می‌رسد. انتخاب مخزن با حجم مناسب و درست، بر روی عملکرد کمپرسور شما تاثیر بسیار زیادی می‌گذارد. برای محاسبه حداقل حجم مخزن مورد نیاز، لازم است تا SCFM یا همان دبی حجمی استاندارد مورد نیاز ابزارهای خود را در عدد 6 ضرب کنید. برای مثال اگر از آچار ضربه‌ای 8 SCFM استفاده می‌کنید به مخزنی با حداقل حجم 48 لیتر نیاز دارید.

  •  کمپرسور روغنی یا بدون روغن :

تعمیر و نگهداری کمپرسور بخصوص از کمپرسورهای بدون روغن راحت تر بوده و آلایندگی آنها نیز کمتر است. کمپرسورهای روغنی استاندارد معمولا خروجی بیشتری تولید کرده و بسیار کم صدا کار می‌کنند. البته دقت داشته باشید که در تمامی موارد این حرف درست نیست.

 

 

درایو مستقیم یا درایو تسمه‌‌ای؟

کمپرسورهای هوا را می‌توان به دو دسته درایو مستقیم و درایو تسمه‌ای تقسیم بندی کرد.

کمپرسورهای درایو مستقیم: این کمپرسور ها برای کاربردهای سبک و نیمه سنگین مناسب هستند. از این کمپرسورها می‌توانید در خانه و برای کارهای نیمه حرفه‌ای استفاده کنید.

کمپرسورهای درایو تسمه‌ای : از این نوع کمپرسور برای کاربردهای سنگین و صنعتی استفاده می‌شود. این کمپرسورها برای جابجایی گزینه خوبی نیستند و اگر از کمپرسور خود در مکان‌های مختلف استفاده می‌کنید، بهتر است یک کمپرسور درایو مستقیم خریداری نمایید.

 

 

درک CFM یا دبی حجمی

همانطور که گفتیم یکی از مهم‌ترین مواردی که در زمان انتخاب کمپرسور هوا باید در نظر بگیرید، مقدار CFM آن می‌باشد. ابزارهای پنوماتیکی برای اینکه کارکرد مناسبی داشته باشند، به مقدار مشخصی CFM نیاز دارند. همچنین هر ابزار پنوماتیکی مقدار SCFM یا دبی حجمی استانداردی نیاز دارد که در قسمت مشخصات آن ذکر شده است. مقدار SCFM مورد نیاز ابزار کوچک بین 0-5 SCFM می‌باشد در حالی که ابزارهای بزرگتر و قوی‌تر به 10 SCFM یا بیشتر هوا فشرده نیاز دارند. CFM بر حسب فوت مکعب بر دقیقه محاسبه شده و به مقدار حجم هوا فشرده‌ای گفته می‌شود که کمپرسور در هر دقیقه می‌تواند پمپ کند.

CFM در کمپرسور

اولین چیزی که باید حساب کنید، مقدار هوا فشرده‌ای است که برای تامین انرژی ابزار شما کافی می‌باشد. به این منظور لازم است تا مقدار هوا فشرده تولیدی کمپرسور هوا را با مقدار هوا فشرده مورد نیاز ابزارهای خود مقایسه کنید. اکثر ابزارهای پنوماتیکی به مقدار مشخص و تعیین شده‌ای هوا فشرده و فشار نیاز دارند. برای اینکه بهترین عملکرد را از ابزارهای خود دریافت نمایید، لازم است تا کمپرسوری تهیه کنید که بتواند به مقدار مورد نیاز فشار و هوا فشرده تولید کند.

 

محاسبه CFM لازم

1 – SCFM مورد نیاز ابزارهای پنوماتیک خود را بیابید. این مقدار را می‌توانید از روی دفترچه ابزار و یا سایت سازنده آن پیدا کنید.

2 – اگر از چند ابزار به صورت همزمان استفاده می‌کنید، لازم است تا SCFM هر کدام را بصورت جداگانه با هم جمع کنید. اکثر کمپرسورهای خانگی قادر به تامین هوا فشرده مورد نیاز یک ابزار، در لحظه هستند. برای استفاده از چند ابزار بصورت همزمان نیاز به کمپرسورهای بزرگتر صنعتی و تجاری هستید.

3 – حال برای محاسبه حداقل CFM مورد نیاز، مجموع SCFM مورد نیاز ابزارهای خود را در عدد 1.2 ضرب کنید.

آنچه در رابطه با CFM و حجم مخزن گفته شد، یک راهنمای کلی بود. بدیهی است که کمپرسورهای بزرگتر با CFM تولیدی بیشتر و حجم مخزن بزرگتر، باعث بهبود عملکرد ابزارهای شما می‌شوند. ممکن است ترجیح بدهید که بزرگترین کمپرسور موجود در بازار را صرف نظر از قیمت آن، تهیه کنید.

SCFM معمول مورد نیاز :

در جدول زیر SCFM معمول مورد نیاز برای ابزارهای مختلف را مشاهده می‌کنید. البته به یاد داشته باشید که SCFM دقیق مورد نیاز ابزارهای خود را از روی دفترچه آن‌ها چک کنید.

 

 

CFM در مقابل FAD

FAD به مقدار خالص هوا فشرده تخلیه شده یا میزان هوادهی گفته می‌شود. معمولا کمپرسوری با قدرت تولید 10 CFM در اصل به مقدار 6.6 CFM هوای فشرده تحویل می‌دهد.

FAD در واقع به مقدار هوایی گفته می‌شود که کمپرسور در شرایط استاندارد تخلیه می‌کند. کمپرسورها بر اساس دبی حجمی اسمی که تولید می‌کنند، طبقه بندی می‌شوند و بین این مقدار با اندازه واقعی هوا فشرده تخلیه شده، مقداری اختلاف وجود دارد. از آنجایی که FAD مقدار واقعی هوا فشرده تولید شده را گزارش می‌کند، استفاده از آن برای بررسی شرایط، بسیار بهتر از CFM است.

نکته : جریان هوا در مسیر عبور از شیلنگ‌ها، اتصالات، فیلترها و کوپلینگ‌ها، تضعیف می‌شود. اگر قصد دارید تا از کمپرسور در مکانی دور از ابزارهای پنوماتیک خود استفاده کنید، لازم است تا افت فشار ایجاد شده در مسیر را در نظر بگیرید. پس تا جای ممکن فاصله کمپرسور را تا ابزارهای خود کاهش داده و یا از کمپرسوری با CFM بالاتر استفاده کنید. انتخاب کمپرسور هوا با CFM بالاتر، عملکرد ابزارهای شما را به طرز چشمگیری افزایش خواهد داد حتی اگر از اتصالات و کوپلینگ‌های زیادی استفاده کنید.

هرگز از سیم‌های سیار بلند برای نزدیک‌تر کردن کمپرسور به ابزارهای خود استفاده نکنید. اتصالات برقی اضافه باعث افت ولتاژ می‌شود و همین موضوع می‌تواند به موتور کمپرسور شما آسیب برساند. در عوض از شیلنگ‌های بلندتر استفاده کنید.

 

 

فشار کاری

فشار تولید شده در مخزن کمپرسور هوا را بر حسب BAR و پوند بر اینچ مربع (یا PSI) اندازه می‌گیرند. اکثر کمپرسورها با فشار کاری 8 BAR یا 115 PSI کار می‌کنند که برای کاربردهای خانگی و سرگرمی، کاملا کافی است.

کمپرسورهای قدرتمند تر در فشارهای کاری 145 PSI و بیشتر، کار می‌کنند. برای اطلاع از فشار کاری دقیق کمپرسورها می‌توانید به دفترچه آنها مراجعه کرده و یا از تولید کننده سوال کنید.

برگشت به بالا
0 : 0 : 0
مدير فني: ٠٩٣٦١١٥١٦٨٥
مدير فروش: ٠٩١٥٣٣٣٣٥٣٣
دفتر مركزي: ٠٥١٣٨٥٩٥٣٣٣
پشتيباني سايت: ٠٩١٥١٥١٥١٥٤
واحد گارانتي و خدمات: ٠٥١٣٨٥٤٣٣١١