کمپرسور

آیا می دانید مهم ترین اجزای کمپرسور باد چه قطعاتی هستند؟

آپدیت شده در: 29 مهر 1402
امتیاز شما به این مقاله:

آیا می دانید کمپرسور باد از چه قطعاتی تشکیل شده است؟ مهم ترین لوازم پمپ باد چه قطعاتی هستند؟ دانستن این که کمپرسورها از چه قطعاتی تشکیل شده اند کمک می کند تا بهتر کمپرسور باد و کارکرد آنها را بدانیم و در صورت ایجاد مشکل بهتر بتوانیم مشکل کمپرسور خود را رفع کنیم. از مهم ترین اجزای کمپرسور باد می توان به موتور، کوپلینگ، پیستون، رینگ های پیستون، سوپاپ اطمینان و چرخ دنده گیربکس اشاره کرد.

کمپرسور باد چیست؟

کمپرسور چیست

کمپرسور یا فشرده کننده ها ابزاری هستد که سیال را دریافت کرده و با فشار بیشتر نسبت به حالت ورودی از مجرای خروجی خود خرج می کنند.

اساس کار کمپرسورهای متداول به این گونه است که با کاهش حجم سیال ورودی، فشار آن را افزایش می دهند. البته اخیرا و با توجه به پیشرفت تکنولوژی گونه ای از کمپرسورها ساخته شده اند که با استفاده از نیروی گریز از مرکز و یا نیروی فشاری یک پیستون هوا را فشرده می کنند. اگر قصد خرید کمپرسور باد را دارید بهتر است در مورد آن اطلاعات لازم را داشته باشید تا براساس نیاز خود بهترین را انتخاب کنید. همانگونه که ذکر شد، کمپرسور ها استفاده های زیادی دارند که در زیر نگاهی گذرا به آن ها انداخته شده است:

 • باد کردن تایر خودرو
 • یخچال‌ ها
 • چیلر
 • خطوط انتقال گاز
 • سیستم‌ های سرمایش
 • سیستم های تبرید
 • موتور های جت
 • گان های بادی

کمپرسورها دارای دو دسته کلی دینامیکی و جابه‌جایی مثبت هستند که هر کدام شیوه ی کارشان با یکدیگر متفاوت است. کمپرسورها دارای تنوع بالایی هستند، به عنوان مثال:

نکته ی مهم این است که این کمپرسور ها  همگی کار فشرده سازی سیال را انجام می ‌دهند اما هر کدام یک شیوه خاص برای خود دارند.

معرفی اجزای کمپرسور باد (قطعات کمپرسور باد)

 

کمپرسور باد از انواع کمپرسور ها است که ممکن است هر  مکانیزمی داشته باشد. این کمپرسور ها هم دارای کاربرد صنعتی هستند هم دارای کاربرد خانگی و در سایز ها و اندازه های گوناگون موجود هستند. مانند کمپرسور های کوچک قابل حمل خانگی کا با نیروی دست کار می کنند و یا نوع نیمه صنعتی آن که در رنگ کاری ساختمان و خودرو و یا در آپارتی ها مورد استفاده قرار می گیرد.

این ابزار مجموعه به هم پیوسته ای از قطعات هستند که با هم و در طی انجام یک چرخه هوا را فشرده و متراکم می کنند. در زیر نگاهی شده است به قطعات کمپرسور باد که شما بتوانید راحت تر با کمپرسور های باد آشنا شوید.

موتور

این عضو از مهم ترین اجزای پمپ باد است زیرا نیروی لازم جهت فشرده سازی هوا را مهیا می کند و به عبارتی قلب تپنده این مجموعه هستند. این موتور ها در دو گونه دیزلی و الکتریکی در دسترس هستند و با دریافت انرژی موجود در سوخت دریافتی شان، نیروی مکانیکی لازم را تامین می کنند.

در کمپرسور های باد بعد از موتور های الکتریکی، موتور های احتراق داخل بیشتر کاربرد را دارند. ساختار این موتور های مشابه موتور خودرو هاست و فقط در سایز و میزان قدرت آن ها تفاوت وجود دارد. انواع مختلفی از موتورهای کمپرسور باد را میتوانید از در محصولات موتور کمپرسور باد ایران کمپرسور مشاهده کنید.

کوپلینگ

از این عضو به جهت انتقال نیرو بین پیچ های شافت پمپ و موتور استفاده می شود. دلیل استفاده از کوپلینگ ها در کمپرسور های باد، خاصیت انعطاف پذیری است که از تغییر طول مواد بین پیچ ها به دست می آید و هم محوری را صورت می دهد.

این کوپلینگ ها روی شافت پمپ و موتور نصب شده اند و لبه های آن ها دندانه دار است. این دندانه ها به وسیله ی یک بوش (یک تکه یا دو تکه) که دارای دندانه های داخلی است، پوشانده می شود و دندانه های چرخ دنده ها با دندانه های داخلی بوش درگیر می شوند و انتقال گشتاور از موتور به شفت صورت می گیرد. شیوه اتصال این دو بوش متنوع است و به عنوان مثال می تواند با استفاده از یک اسپیسر (Spacer) صورت گیرد.

پیستون

مانند موتور خودرو، پیستون بخش متحرک داخل سیلندر است که با حرکت خود باعث ایجاد حرکت در قطعه ای دیگر به نام شاتون می شود. این پیستون ها با استفاده از نیرو انفجاری سوخت ها بالا و پایین رفته و عامل حرکت موتور می شوند. در کمپرسور ها نیرو از میل لنگ به پیستون انتقال داده می شود که عموما آن ها از آلیاژ آلومینیوم ساخته می شوند و اولین قطعه از موتور است که شروع به حرکت کرده و انرژی مکانیکی را تولید می کند.

رينگ هاي پيستون

رينگ هاي پيستون کمپرسور باد

خود این عضو از قطعات کمپرسور باد دارای سه زیر مجموعه رینگ فشار، رینگ روغن و رینگ آبندی است که هر کدام یک وظیفه ای را به عهده دارند:

 • رینگ فشار: برای جلوگيری از نفوذ گاز متراكم شده به كارتر از این قطعه استفاده می کنند.
 • رینگ روغن: برای جلوگيري از خروج روغن از آن از رينگ هاي روغن استفاده می کنند.
 • رینگ آبندی: برای جلوگیری از نفوذ مایعات به داخل و خارج پیستون از این رینگ ها استفاده می شود.

نکته قابل ذکر در مورد رينگ ها این است که بايد حتی الامكان چسبیده و هم سایز شيار باشند و در عين حال مانع حركت آزاد پيستون در سيلندر نشوند.

سوپاپ اطمینان

سوپاپ اطمینان قطعه ای کوچک از قطعات کمپرسور باد است که عموما در سر سیلندر نصب می شود و کار آن تنظیم میزان ورود هوا و سوخت به سیلندر و ایجاد فضا برای خروج دود از سیلند است. این عضو از آسیب پذیر ترین عضو های موتور کمپرسور باد است.

سوپاپ های مكش و رانش كمپرسور

که برای کنترل هوای ورودی و خروجی مورد استفاده قرار می گیرند.

چرخ دنده گیربکس کمپرسور

این عضو بیشتر مخصوص کمپرسور اسکرو است و جنسی سخت و مقاوم دارد. کار آن انتقال نیرو است.

فیلتراسیون کمپرسور

فیلتراسیون کمپرسور

فیلتراسیون کمپرسور باد از قطعات کمپرسور باد، خود دارای سه زیر مجموعه مجزا ست که هر کدام یک در یک قسمت مشغول به فعالیت هستند.

 • فیلتر روغن
 • فیلتر هوا
 • فیلتر جدا کننده

فیلتر روغن

فیلتر روغن کمپرسور که برای تصفیه روغن در حال چرخش در اطراف موتور را انجام می دهد تا فعالیت سیلندر و پیستون ها دچار چالش نشود.

فیلتر هوا

فیلتر هوا

فیلتر هوا که یکی دیگر از قطعات کمپرسور باد می باشد برای تصفیه هوا و جلوگیری از ورود ریز ذرات موجود در هوا به محفظه احتراق مورد استفاده قرار می گیرند.

فیلتر جدا کننده

این گونه از فیلتر ها به جهت جدا سازی ذرات جامد و یا مایع از جریان گاز طراحی شده اند و ساخته می شوند و مورد بهره برداری قرار می گیرند. این قطعه عموما در ابتدای فرایند کاری کمپرسور ها بر سر راه هوای ورودی و در انتها در ابتدای مسیر خروجی نصب می شوند.

سنسور حرارتی

گفته شد که کمپرسور باد وظیفه تغییر فشار گاز و متراکم کردن آن را بر عهده دارد. این تغییر فشار با تغییر دمای گاز همراه است و به همین دلیل در سر راه خروجی گاز فشرده سنسوری نصب شده است تا اگر میزان دمای گاز خروجی بالا بود هشدار دهد و از خطر جلوگیری نماید.

افتر کولر

گفته شد که با فشرده سازی گاز دمای آن بالا می رود و گریزی از این موضوع نیست. برای رفع این موضوع در مکان هایی که دمای گاز فشرده خروجی برای ما اهمیت دارد از سیستم خنک سازی به نام افتر کولر بر سر راه گاز خروجی بهره برده می شود.

اینتر کولر

با توجه به مقدار فشردگی مورد نیاز هوا در بخش های مختلف زندگی، بعضی از دستگاه ها با استفاده از چند مرحله گاز را به فشار مورد نظر می رسانند. در طی این فرایند چند مرحله ای گاهی اوقاات دما به حد خطر می رسد، برای جلوگیری از این اتفاق قبل از یک یا هر مرحله از تغییر فشار سیستم خنک سازی در قطعات کمپرسور باد نصب می شود که به اینتر کولر یا کولر داخلی شهرت دارد.

سنسور فشار کمپرسور

سنسور فشار کمپرسور

کار کمپرسور ها تغییر در فشار گاز است به همین دلیل سنسوری دارند تا زمانی که فرایند فشرده سازی را انجام می دهند از فشرده سازی بیش از حد گاز یا کمتر از مقدار مورد نیاز، جلوگیری شود. این عضو با نام های دیگری نظیر فرستنده فشار، مبدل های فشار، نشان دهنده ی فشار، ترنسمیتر فشار، پیرومتر و مانومتر شناخته می شود.

رادیاتور

بخش جدای ناپذیر سیستم های احتراق داخل، رادیاتور ها هستند که با چرخاندن مایع خنک ساز پیرامون موتور دمای بدنه موتور و قطعات آن را در شرایط ایده آل نگه می دارند.

مبدل حرارتی

عموما برای افزایش اطمینان و کاهش مصرف انرزی از مبدل های حرارتی استفاده می شود. به عنوان مثال در بدنه موتور از آلیاژی استفاده می شود که به راحتی گرمای خود را از دست می دهد و مقاومت بالایی ندارد.

لازم به ذکر است که بعضی از قطعات فوق ابزار جانبی هستند و شما کمپرسور باد شما می تواند فاقد آن ها باشد و بدون نقص فعالیت خود را ادامه دهد. در اینجا به قطعات پر کاربرد تر که امکان خرابی شان وجود دارد اشاره شد.

اجزای کمپرسور باد صنعتی بزرگ

کمپرسورهای باد صنعتی بزرگ مانند انواع دیگر کمپرسور باد دارای اجزای بسیاری در ابعاد بزرگ تر هستند. از انواع کمپرسور هوا صنعتی یا همان کمپرسور باد بزرگ صنعتی می توان به کمپرسور پیستونی، اسکرو و کمپرسور هوای فشرده فشار قوی اشاره کرد.

در پایان آشنایی با اجزای کمپرسور باد

در مقاله بالا ابتدا در مورد کمپرسور ها صحبت شد و سپس به بررسی انواع آن پرداخته شد. در ادامه مهم ترین قطعات کمپرسور باد که امکان خرابی بالایی دارند ذکر شد. دو نکته مهم را در ذهن داشته باشید که ابتدا برای خرید با مشاوران این رشته صحبت نمایید و از آنان مشاوره بگیرید و سپس در هنگام آسیب دیدن دستگاهتان اگر تخصص و مهارت کافی را ندارید دست به تعمیر کمپرسور نزنید و از متخصاصان این رشته رجوع کنید.


سوالات متداول

4 مورد از اجزای پمپ باد را نام ببرید؟

1- موتور 2- پیستون 3- کوپلینگ 4- سوپاپ اطمینان

فیلتراسیون کمپرسور شامل چه قسمت هایی میشود؟

1- فیلتر روغن 2- فیلتر هوا 3- فیلتر جدا کننده

من متخصص و پژوهشگر در زمینه هوای فشرده و انواع کمپرسور باد هستم و سعی می کنم تا جدیدترین و کارامدترین اطلاعات را در خصوص صنعت هوای فشرده با شما به اشتراک بگذارم.

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

‫11 دیدگاه ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا