کمپرسور

علائم کمبود روغن کمپرسور کولر خودرو چیست؟

آپدیت شده در: 31 اردیبهشت 1403
4/5 - (2 امتیاز)

کولرهای گازی خودرو از قطعات مختلفی ساخته شده که هر یک کارایی خاص خود را دارند. از مهم ترین قطعاتی که در ساخت این دستگاه مورد استفاده قرار گرفته کمپرسور می باشد که به نوعی قلب کولر به شمار می رود و عملکرد و طول عمر کولر به آن بستگی دارد. روغن کمپرسور کولرهای گازی نقش مهمی در کارکرد صحیح آن ایفا می کنند. علائم کمبود روغن کمپرسور کولر خودرو را در این مطلب مطالعه کنید.

با انجام روغن کاری کمپرسور باد و تعویض روغن آن می توان طول عمر کمپرسور را بیشتر کرد و در نهایت کولر از عملکرد بهتر و طول عمر بیشتر برخوردار می شود. برای اینکه بتوانید به درستی روغن کمپرسور را تعویض کنید بهتر است به عواملی چون عدم حساسیت در انجام روغن کاری کولر گازی، مقدمات در سرویس کولر گازی توسط خود اشخاص و انجام روغن کاری کولر گازی توسط سرویسکار ماهر توجه کنید.

علائم کمبود روغن کمپرسور کولر خودرو

 • باد گرم کولر
 • نشت بوی سوختگی از دریچه های کولر
 • نشت دود از دریچه های کولر
 • صدای زیاد و غیر طبیعی کمپرسور
 • افزایش مصرف سوخت
 • از کار افتادن کمپرسور
 • نشت مایع خنک کننده (مبرد)

باد گرم کولر

همانطور که می دانید کمپرسور کولر وظیفه خنک کردن هوا را بر عهده دارد. در نتیجه اگر روغن کم باشد کمپرسور به درستی کار نمی کند و باد گرم از دریچه های تهویه به داخل کابین دمیده می شود.

باد گرم زدن کولر ماشین

نشت بوی سوختگی از دریچه های کولر

اگر در زمان کمبود روغن کمپرسور، مدام کولر بگیرید کمپرسور بیش از حد داغ می شود. داغ شدن این قطعه می تواند باعث ایجاد بوی سوختگی شود. در این شرایط بهتر است کولر را یکبار خاموش و روشن کنید و ببینید آیا بوی سوختگی از بین می رود یا خیر؟ اگر با خاموش کردن کولر، بوی سوختگی از بین رفت و با روشن کردن آن مجددا بوی سوختگی استشمام شد؛ باید سریعا روغن کمپرسور خودروی خود را چک کنید.

نشت بوی سوختگی از کولر

نشت دود از دریچه های کولر

اگر روغن کمپرسور کولر کم باشد، به خاطر اصطکاک بیش از حدی که درون محرک های کمپرسور اتفاق می افتد، از دریچه های کولر، دود به داخل کابین دمیده می شود. در این شرایط با خاموش و روشن کردن کولر خودرو مطمئن شوید که آیا این مشکل واقعا ناشی از کمپرسور کولر می باشد یا قطعه دیگری در داخل خودرو آسیب دیده است.

نشت دود از دریچه های کولر خودرو

صدای زیاد و غیر طبیعی

روغن باعث روانکاری قطعات داخل کمپرسور می شود و وقتی کم باشد، محرک های درون کمپرسور از قبیل چرخ دنده ها و بلبرینگ ها اصطکاک بیشتری پیدا می کنند روی هم ساییده می شوند. این اصطکاک باعث ایجاد ارتعاش، لرزش و در نتیجه ایجاد سر و صدای غیر طبیعی و زیاد از داخل کاپوت خودرو می شود.

افزایش مصرف سوخت

وقتی روغن کمپرسور کم باشد و اصطکاک بیشتری ایجاد شود؛ محرک های درون کمپرسور برای کار کردن به انرژی بیشتری نیاز خواهند داشت. در نتیجه مصرف سوخت خودرو در این شرایط بالا می رود.

نشت مایع خنک کننده (مبرد)

اصطکاک و ساییده شدن محرک های درون کمپرسور به دلیل کمبود روغن، می تواند باعث داغ شدن قطعات و ترک خوردن درزگیرهای پلاستیکی نگهدارنده مایع خنک کننده کولر شود. اگر شاهد نشتی مبرد در اطراف کمپرسور یا زیر خودرو بودید؛ مقدار روغن کمپرسور را سریعا چک کنید.

نشت مایع مبرد کولر

از کار افتادن کمپرسور

اگر روغن کمپرسور کولر خیلی کم باشد و به نشانه های آن بی توجهی شود؛ بعد از مدتی کمپرسور از کار می افتد و کولر دیگر کار نمی کند.

دلایل اهمیت روغن کمپرسور کولرهای گازی

هنگامی که شما از کولر های گازی خودرو استفاده می کنید، نیاز می باشد که به صورت مستمر و سالیانه، کولر گازی خود را چک و آن را سرویس کنید. چک کردن روغن کمپرسور کولر گازی از مهم ترین موارد در زمان سرویس کردن کولر به شمار می رود چراکه روغن کمپرسور سبب می شد تا قطعات مکانیکی و استاتیک دستگاه دچار سایش و اصطکاک شوند و همچنین از وارد شدن آسیب هایی نظیر خوردگی و.. به این قطعات جلوگیری می کند.

از مهم ترین پیامدهای کمبود روغن کمپرسور کولر می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • کمبود روغن کمپرسور کولر باعث فرسایش کمپرسور پیستون خودرو می شود.
 • در صورت کمبود روغن کمپرسور کولر، شما باید کمپرسور کولر ماشین را مجددا شارژ کنید.
 • زمانی که روغن کمپرسور کولر به میزان کافی تامین نشده باشد یاتاقانهای جلوئی و عقبی دچار ساییدگی می شود.
 • کمبود روغن کمپرسور کولر ماشین باعث گرفتگی فیلترهای داخلی کمپرسور ماشین می شود.

روغن آلوده چه تاثیری بر عملکرد کمپرسور کولر می گذارد؟

همانطور که گفته شد، شارژ روغن کمپرسور کولرهای گازی از اهمیت ویژه ای برخوردار است. برای اینکه بهتر با اهمیت روغن در کمپرسور کولر های گازی آشنا شویم، می توانیم این موضوع را که کاهش یافتن سطح روغن در کمپرسور یا پایین آمدن کیفیت روغن چه تاثیری بر عملکرد کمپرسور می گذارد مشاهده کنیم.

قبل از هر چیز شما باید علائم کمبود روغن کمپرسور کولر خودرو را بشناسید، آلودگی روغن کمپرسورها ممکن است به دلایل متفاوتی پیش بیاید. به عنوان مثال آلودگی با رطوبت موجود در محیط کولر گازی یا ورود ذرات فلزی به روغن کمپرسور می تواند سبب آلوده شدن روغن کمپرسور باد شود.

آلوده شدن روغن کمپرسور به معنای پایین آمدن کارایی آن می باشد که روی عملکرد دستگاه نیز اثر می گذارد. آلودگی روغن کمپرسورها ممکن است به دلایل متفاوتی پیش بیاید. از جمله آسیب هایی که روغن آلوده به دستگاه وارد می کند می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • اسیدی شدن محیط کمپرسور
 • افزایش سایش درون کمپرسور کولر
 • ایجاد کف در درون روغن کمپرسور
 • ایجاد سر و صدای درون کمپرسور

اسیدی شدن محیط کمپرسور

اسیدی شدن محیط کمپرسور

نفوذ رطوبت به درون کمپرسور کولر یکی از علل اصلی اسیدی شدن روغن کمپرسور کولر است. رطوبت می تواند باعث نفوذ سیال مبرد به داخل کمپرسور شود که در نتیجه آن سیال های جاری در کمپرسور نیز اسیدی می شوند. اسیدی شدن سیال های کمپرسور باعث خوردگی و فرسایش سریع تر قطعات آن می شوند.

افزایش سایش درون کمپرسور کولر

ورود ذرات میکروسکوپی فلزی و همچنین آلودگی روغن کمپرسور می تواند سبب افزایش میزان اصطکاک و سایش درون قطعات کمپرسور شود. این مورد نیز می تواند یکی از علائم کمبود روغن کمپرسور کولر گازی خودرو باشد.

ایجاد کف در درون روغن کمپرسور

زمانی که روغن کمپرسور، کیفیت اولیه خود را از دست بدهد، با ورود رطوبت یا افزایش دمای حرارتی، کف تولید می کند. کف تولید شده در درون روغن می تواند موجب مسدود شدن خطوط لوله شده و با بالا رفتن میزان حرارت درون کمپرسور باعث سوختن کمپرسور شود.

ایجاد سر و صدای درون کمپرسور

شارژ روغن کمپرسور کولر گازی زمانی که آلوده شده باشد، به خاطر عملکرد نامناسب آن باعث افزایش میزان سایش قطعات کمپرسور می شود. این افزایش میزان سایش، سبب ایجاد سر و صدا در داخل کمپرسور و کولر گازی می شود. از همین رو وجود صداهای اضافی را می توان یکی از علائم کمبود روغن کمپرسور کولر خودرو دانست.

تعویض روغن کمپرسور کولر گازی

تعویض روغن کمپرسور کولر گازیگاهی نیاز است کیفیت روغن کمپرسور و چیلرها به صورت مرتب بررسی شود. همچنین سطح روغن کمپرسور را نیز باید به صورت مرتب چک نمود. در زمانی که کولر های گازی با کاهش سطح روغن ایجاد سر و صدا می کنند نیاز است که خیلی سریع اقدامات مورد نیاز برای تعمیر کمپرسور و تعویض کامل روغن کمپرسور در کولر های گازی انجام شود.

تعویض روغن در کولرهای گازی امری تخصصی است و نیاز به دانش بالایی دارد. به همین دلیل بهتر است برای تعویض روغن کمپرسور از شخصی کمک بگیرید که در این زمینه تخصص داشته باشد.

امروزه در کولرهای گازی از انواع متفاوت کمپرسور استفاده می شود. این امر باعث شده تا روغن های کمپرسور کولرهای گازی نیز در انواع متفاوت و با کیفیت های مختلفی تولید و به بازار عرضه شوند. به همین خاطر زمانی که تصمیم به تعویض روغن کمپرسور باد می گیرید، کسب اطلاعات درباره تولید روغن صنعتی یکی از مهمترین مواردی است که به شما باید درمورد این که چه نوع روغنی مناسب کولر گازی است کمک می کند.

روغن کمپرسور کولر های گازی ممکن است از نوع روغن های معدنی (مانند روغن های پایه پارافینی، نفتیک و آروماتیکی) یا از نوع مصنوعی (مانند روغن های پایه گلیکول، آلکیل بنزین و …) باشد. اینکه تصمیم بگیرید از چه نوع روغن و با چه کیفیتی استفاده کنید، بستگی به مدل کمپرسور و کولر گازیتان دارد. به همین علت بهتر است از دفترچۀ راهنمای کولر کمک بگیرید و با یک تعمیرکار مجرب مشورت های لازم را انجام دهید.

نکات مهم در روغن کاری کولر گازی

سرویس کولر گازیدر زمان سرویس کولر گازی، نیاز است روغن کاری کولر گازی نیز انجام شود. این عمل باید برای تمامی اجزای مورد نیاز به ویژه کمپرسور انجام گیرد. برای انجام این امر باید به موارد زیر توجه داشته باشید.

 • انجام روغن کاری کولر گازی در زمان مناسب
 • عدم حساسیت در انجام روغن کاری کولر گازی
 • مقدمات در سرویس کولر گازی توسط خود اشخاص
 • روغن کاری کولر گازی توسط سرویسکار ماهر
 • نوع روغن مورد استفاده در انجام روغن کاری کولر گازی

تعویض و تزریق روغن کمپرسور کولر خودرو

علائم کمبود روغن کمپرسور کولر خودرو به صورتی است که اگر نشت روغن کمپرسور کولر گازی اتفاق بیفتد و روغن به بیرون نشت پیدا کند حتما به جای اضافه کردن روغن آن را تعویض کنید، چون که باعث کم شدن روغن می شود.

تا زمانی که هوا و رطوبت وارد روغن کمپرسور کولر نشده احتیاج به تعویض آن نیست. هنگامی که سیکل به هر دلیلی باز شود و هوا وارد کمپرسور شود، این ترکیب روغن با اکسیژن سبب فاسد شدن روغن می شود.

بهترین کار برای جلوگیری از این اتفاق این است که روغن کمپرسور را تعویض کنید.

وقتی که لوله ها خوردگی پیدا می کنند؛ مدار گاز بعد از مدتی مسدود و کسپ می شود. در این شرایط برای افزایش عمر کمپرسور، روغن آن را تعویض کنید.

همچنین اگر شاهد تغییر رنگ روغن کمپرسور (سیاه شدن روغن، تغییر رنگ روغن به سبز یا طوسی) بودید، سریعا آن را تعویض کنید.

نحوه روغن کاری کمپرسور کولر خودرو (روغن کولر ماشین)

بعد از مشاهده علائم کمبود روغن کمپرسور کولر خودرو، باید بدانیم نحوه روغن کاری کمپرسور کولر گازی خودرو  را به چه صورت است تا عمر کولر خودرو را بالا ببریم.

در واقع هرساله که روغن کمپرسور کولر خودرو را تعویض می کنید باید کارهایی از قبیل تعویض پوشال، روغن کاری یاتاقان ها و شستشوی کمپرسور کولر را نیز انجام دهید.

لازم به ذکر است که تعویض روغن کولر هر خودروی با خودروی دیگر مقداری فرق دارد. به طور مثال نحوه تعویض روغن کمپرسور کولر پراید با خودروی 405 متفاوت است.

آموزش روغن کاری کمپرسور کولر خودرو

 • مرحله اول: موتور کولر را باز کنید.
 • مرحله دوم: بازکردن فولی (برای بازکردن از آلن 4 استفاده کنید).
 • مرحله سوم: فولی را از روی دینام باز کنید.
 • مرحله چهارم: درپوش ها را با یک پیچ گوشتی دوسو باز کنید.
 • مرحله پنجم: کاسه نمد کمپرسور را روغن کاری کنید. (کمپرسور کولر خودرو را به صورت ایستاده قرار داده و دور تا دور کاسه نمد کمپرسور را روغن کاری کرده و سپس درپوش را جایگزین کنید).
 • مرحله ششم: برای درپوش های عقب دینام کمپرسور کولر خودرو مرحله قبلی را تکرار کنید.

نتیجه گیری

همانطور که گفته شد کمپرسور مهم ترین قطعه به کار رفته در کولر به شمار می رود، به گونه ای که عملکرد کولر کاملا به آن بستگی دارد. در صورت خرابی این قطعه کولر، نیز خراب می شود و دیگر قادر به خنک سازی محیط نخواهد بود. روغن کمپرسور کولرهای گازی با روغن کاری آن از مواردی هستند که با انجام آن می توان از خراب شدن این قطعه جلوگیری کرد و طول عمر آن را بیشتر نمود. در این صورت کولر نیز از عملکرد بهتری برخوردار خواهد بود.

از همین رو شما باید با علائم کمبود روغن کمپرسور کولر خودرو آشنا باشید و هر چند وقت یکبار روغن کمپرسور را تعویض کنید، برای انجام این امر در ابتدا باید انواع روغن های کاربردی در کمپرسور کولر را شناسایی و ویژگی های آن را بشناسید تا بتوانید روغنی با کیفیت مطلوب خریداری نمایید. سپس بهتر است کار تعویض روغن را به شخصی که در این زمینه دارای تخصص می باشد بسپارید تا کار به بهترین نحو انجام شود.

سوالات متداول

نکات مهم در روغن کاری کولر گازی چیست؟

انجام روغن کاری کولر گازی در زمان مناسب – عدم حساسیت در انجام روغن کاری کولر گازی – انجام روغن کاری کولر گازی توسط سرویسکار ماهر و…

چه زمانی باید روغن کمپرسور تعویض شود؟

در صورت کیپ شدن مدار گاز به خاطر خوردگی لوله ها و مسدود شدن مدار؛ حتما روغن کمپرسور را تعویض کنید.

من متخصص و پژوهشگر در زمینه هوای فشرده و انواع کمپرسور باد هستم و سعی می کنم تا جدیدترین و کارامدترین اطلاعات را در خصوص صنعت هوای فشرده با شما به اشتراک بگذارم.

نمایش بیشتر
‫11 دیدگاه ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا