مخزن پمپ باد دارای چه قسمت هایی می باشد؟

مخزن پمپ
مدت زمان مطالعه مقاله مخزن پمپ: 11 دقیقه

امروزه صنایع بسیاری مانند صنایع چوبی به ابزار آلات و وسایل مخصوصی نیاز پیدا کرده اند. با توجه به افزایش و گسترش نیازهای بشریت ابزار و وسایل پاسخگویی به این نیازها هم به همان اندازه افزایش پیدا کرده است. با به وجود امدن این دامنه وسیع مشکلی که به وجود می‌آید این است که یک فرد چگونه ابزار درست را انتخاب کند، بعد از انتخاب باید چگونه نگه داری کند و این وسیله خاص نیازمند چه امکانات جانبی است. تمام این پرسش‌ ها از زمان خرید تا حتی زمان دور انداختن و یا تعویض این ابزار آلات همیشه برای انسان به وجود می‌ آید. دستگاه‌ ها و ابزار های بادی از قدیم در صنایع سنگین و مادر مانند معادن، راه‌سازی، ذوب فلزات، مونتاژ و نصب قطعات ماشین آلات و اتومبیل و ماشین آلات و ابزارهای صنایع چوب و پمپ باد … استفاده می‌ شده است.

فهرست مطالب
 • مقدمه

 • اجزای مختلف پمپ باد

  • لوله فلزی یا شیلنگ ویژه‌ی انتقال هوای فشرده

  • واحد‌ مراقبت کمپرسور هوا

  • فیلتر رطوبت

  • واحد فشار شکن

  • واحد روغن

  • ماشین‌ ها و ابزار های بادی

 • نکاتی در رابطه با مخزن پمپ باد

  • نگهداری از مخزن پمپ باد

  • انواع تست مخزن پمپ باد

  • قسمت های مختلف مخزن پمپ باد

   • سوپاپ اطمینان مخزن پمپ باد

   • اتودرین مخزن پمپ باد

   • مانومتر مخزن پمپ باد

 • سخن پایانی

 

مقدمه

امروزه صنایع بسیاری مانند صنایع چوبی به ابزار آلات و وسایل مخصوصی نیاز پیدا کرده اند. با توجه به افزایش و گسترش نیاز های بشریت ابزار و وسایل پاسخگویی به این نیاز ها هم به همان اندازه افزایش پیدا کرده است. با به وجود امدن این دامنه وسیع مشکلی که به وجود می‌ آید این است که یک فرد چگونه ابزار درست را انتخاب کند، بعد از انتخاب باید چگونه نگه داری کند و این وسیله خاص نیازمند چه امکانات جانبی است. تمام این پرسش‌ ها از زمان خرید تا حتی زمان دور انداختن و یا تعویض این ابزار آلات همیشه برای انسان به وجود می‌ آید.

دستگاه‌ها و ابزارهای بادی از قدیم در صنایع سنگین و مادر مانند معادن، راه‌سازی، ذوب فلزات، مونتاژ و نصب قطعات ماشین آلات و اتومبیل و ماشین آلات و ابزارهای صنایع چوب و پمپ باد… استفاده می‌شده است. با این تفاسیر که در گذشته فقط چند شرکت وسایل و ابزار آلات بادی را بری مصارف خاص وارد کشور میکرد ولی اخیرا با گسترش مصارف عمومی و افزایش تقاضا برای رفع نیازهای جدید، ابزارهای بادی متنوع و گوناگونی با برندها و کیفیت‌های مختلف وارد بازار ایران شده‌اند؛ مانند کالاهای دیگر غالباً شرکت‌های معتبر و معمولاً با سابقه درزمینه‌ی عرضه‌ی این سبک ابزار، در مقابل کالای فروخته شده متعهد بوده و همچنین دارای بخش ارائه‌ی خدمات پس از فروش بهتری هستند که خدمات مناسب و شایسته‌ ای به مصرف کننده ارائه می‌ دهند.

مزیت و برتری ابزارهای برقی در دسترس بودن الکتریسیته در بیشتر مکان‌ها و البته قابلیت استفاده در موقعیت‌های مختلف کاری و پاک بودن انرژی مورد استفاده ان است. یکی از علت‌های اصلی که امکان اسفاده از ابزار‌های بادی را کمتر میکند این است که این ابزارها برای فراهم کردن هوای فشرده به عنوان نیروی محرکه نیازمند فضایی ثابت و نسبتا زیادی هستند که امروزه به پیشرفت تکنولوژی تا حدی این مشکل برطرف ده است. حال موضوع اصلی این است که اگر بتوان امکان استفاده از هوای فشرده شده را در محل کار فراهم کرد، دیگر ابزار برقی قابل رقابت با ابزار بادی نخواهند بود. دلایل متعددی برای برتری ابزار بادی وجود دارد. که این دلایل عبارت است از استفاده انرژی کمتر، استهلاک ناچیز، هزینه تعمیر پایین‌تر و نگهداری ساده‌تر و ایمنی بالاتر و … . به خاطر همین دلایل است که بسیاری از کارخانجات و صنایع سنگین و نیمه سنگین از ابزار بادی بیشتر از سایر ابزار آلات استفاده میکنند. با توسعه‌ی صنعت و نیاز به استفاده اقتصادی‌تر از انرژی، الگوی مصرف نیز در حال تغییرات فراوانی است. از این جهت ویژگی‌های این مورد و نتایج اثربخش آن در طولانی مدت دایره‌ی مصرف کنندگان ابزار بادی را وسعت داده است.

 

اجزای مختلف پمپ باد

کمپرسورها وسیله ای هستند برای تولید و تامین هوای فشرده مورد نیاز برای ابزارهای بادی مختلف. خود این ابزار های مختلف در انواع و حجم های متفاوتی هستند. یکی از نکته های مهم و حائز اهمیت آن است که این دستگاه ها در حجم های متفاوتی هستند از این رو برای داشتن حجمی مناسب از هوای فشرده باید مخزنی متناسب و به اندازه ی نیاز شخصی خود انتخاب کنید. اگر کمپرسور انتخابی و یا مخزن مورد نظر با میزان کار ابزار بادی تطابق نداشته باشد. موجب فشار دائمی به قسمت موتور، استهلاک و مصرف انرژی بالایی خواهد شد. معمولا بعداز مدتی استفاده مقداری از رطوبت هوا در هنگام ذخیره سازی وارد مخزن میشود، که این رطوبت به صورت دوره ای نیاز به تخلیه از طریق پیچ تخیله مخصوص و تعبیه شده در زیر مخزن کمپرسور را دارد.

 

لوله فلزی یا پلاستیکی ویژه‌ی انتقال هوای فشرده

لوله‌ها و اتصالات به توجه به این که پر مصرف ترین جز این ساختار به حساب می آیند به توجه زیادی نیاز دارند از طرفی هم اغلب افت فشار و نشتی هنگام انتقال هوای فشرده در این قسمت ها اتفاق می‌افتد. انتخاب قطر و طول این وسیله باید متناسب با کار مورد نظر باشد که میزان افت فشار را به حداقل برسد. به‌طور کلی معمولا از شیلنگ‌های کوتاه‌تر از ۸ متر برای مصــارف عمومی استفاده میشود. برای فواصل بیشتر بهتر است تا لوله‌کشی با لوله‌های فلزی انجام شود تا هم دچار افت فشار نشویم و هم طول عمر آن بیشتر باشد. اتصال بین لوله‌ها و شیلنگ‌ها توسط قطعاتی خاصی به نام های کوپلینگ و فیتینگ انجام می‌شود. عملکرد مطلوب این اتصالات بسیار حائز اهمیت است و در راندمان کاری بسیار موثر است.

 

واحد‌ مراقبت کمپرسور هوا

وجود این دستگاه در یک سیستم بادی بسیار ضروری است. یک واحد مراقبت کامل دارای ۳ بخش است ولی واحد مراقبت‌های ۲ بخشی که فقط شامل فشار شکن، فیلتر رطوبت گیر است و حتی تکی هم در بازار وجود دارد. از واحد مراقبت ۲ بخشی بیشتر برای ماشین آلات و ابزارآلاتی که به روغن نیاز ندارند، استفاده می‌شود. واحد مراقبت اقلب از اجزای زیر تشکیل شده است:

 

فیلتر رطوبت

هوای فرستاده شده از کمپرسور هوا همیشه دارای رطوبت است. البته باید توجه داشت که رطوبت بزرگ‌ترین عامل خرابی ابزار بادی است و فیلتر رطوبت از انتقال رطوب همراه با هوا به درون ابزار بادی جلوگیری می‌کند. پس از این رو وجود این فیتر بسیار حائز اهمیت است. پس همیشه سعی کنید مخزن فیلتر رطوبت را تخلیه نمایید.

 

واحد فشار شکن

هوای فشرده شده خروجی از دستگاه کمپرسور هوا درست قبل از ورود به ابزار بادی باید دارای فشار مشخصی باشد. تنظیم و اندازه کردن این فشار بر عهده فشار شکن است. ابزارهای بادی معمولا با فشار هوای 90 پاسکال بیشتری راندمان و کارایی را دارند.

 

واحد روغن

همان طور که از اسم این واحد پیداست وظیفه‌ی این بخش در کمپرسور هوا تزریق روغن بین قطعات به منظور روان کردن حرکت، عامل کاهش خوردگی و کم شدن اصطکاک بین قطعات ابزار و ماشین‌های مکانیکی که از امور واجب و ضروری در کارکرد و راندمان این قطعات است.قطعات کمپرسور بدون وجود روان کننده‌ی روغن به سرعت دچار فرسودگی و خرابی خواهند شد. روش روغن‌کاری و روان کنندگی در سیستم اینگونه است که روغن بین قطعات متحرک کمپرسور در حال چرخش میباشد تا عمل روانکاری انجام شود.در صورتیکه دستگاه کم روغن یا بدون روغن باشد ،قسمت مکانیکی کمپرسور ،قفل میکند و اصطلاحا گیرپاژ میشود.پس به روغن کمپرسور بسیار حساس باشید.

 

ماشین‌ ها و ابزار های بادی

ماشین و ابزار آلات بادی داری تنوع بالا و کاربردی فراوان هستند. به همین خاطر باید توجه داشت که نوع، اندازه، قدرت و سرعت ابزار با ویژگی‌های مورد نیاز در محل کار مصرف کننده متناسب باشد تا هم راندمان مناسب داشته باشند و هم به کمپرسور فشار نیاورند. از عمده ترین و پرکاربرد ترین ابزارهای بادی عبارت است از: بکس بادی، پیچ گوشتی بادی، دریل، پرچ کن، فرز انگشتی، مهره پرچ کن، منگنه بادی، کف ساب، مینی کف ساب، اره، پانچ، چکش‌های مختلف، پیستوله های رنگ پاش و باد پاش، سمباده‌های مختلف، چسب زن، گریس پمپ و…

از نکات استفاده و نگه داری ابزارهای بادی این است که همواره باید عاری از رطوبت، گرد و خاک و دور از گرما و تابش مستقیم آفتاب نگهداری شود تا عمر مفید آن های افزایش یابد. رطوبت باعث آسیب دیدن و زنگ زدگی قطعات داخلی آن ها شده و در نهایت عمر ابزار کاهش می یابد. گردوغبار نیز باعث ایجاد اختلال و مزاحمت در حرکت قطعات مکانیکی شده و از راندمان دستگاه کم میکند. گرما و تابش افتاب باعث میشود روغن روان شده و در نتیجه باعث خروج روغن از لابه لای قطعات می شود. از طرفی حرکت قطعات مکانیکی بدون روان کننده باعث بروز صدمات جدی به سیستم این ابزارآلات می‌شود. بهترین کار این است که به روغن تزریق شده از قسمت واحد مراقبت به تنهایی اکتفا نکرده و قبل از شروع کار چند قطره روغن از محل ورود هوای فشرده به داخل دستگاه بریزید. با توجه به این که همه ی ابزارهای بادی باید عاری از هرگونه رطوبت باشند ولی گاها استثنایی برای روغن کاری ابزار وجود دارد. تعداد کمی از ماشین آلات و ابزارهای بادی هستند که بدون روغن هم کار می‌کنند(مانند کمپرسور اسکرو اویل فری) از این رو این مورد خاص را هنگام تهیه و خرید ابزار مد نظر قرار بدهید. به طور کلی جلوگیری از انتقال رطوبت به داخل ابزار بادی و نیز روغن کاری منظم ابزار باعث میشود عمر مفید و راندمان آن را به‌صورت قابل ملاحظه‌ای افزایش پیدا کند. این را هم در نظر داشته باشید این ابزارها بعد از یک مدت و یا در یک دوره کاری طولانی نیاز به سرویس دارند.

 

نکاتی در رابطه با مخزن پمپ باد

مخازن کمپرسور باد به خاطر ذخیره و تأمین هوای فشرده استفاده می شوند. این تجهیزات به علت سطح تماس گسترده ای که با هوای محیط اطراف خود دارند، باعث خنک شدن هوای فشرده می شود.  از طرفی بخشی از رطوبت موجود در هوا را به شکل قطرات مایع آب خارج میکند. البته نوسانات فشار را که در شبکه هوا بوجود امده را پایین می اورد به این علت که جریان هوا را آرام نموده و همچنین فشار شبکه هوا را ثابت نگه می دارند. از این رو مخازن کمپرسور ها در ضخامت و فشارهای مختلف طراحی و تولید میشوند.

مخازن ذخیره هوا برای هر سیستم هوای فشرده ضروری میباشد از این جهت که هم نوسانات فشاری را کم میکند و هم به موتور کمتر فشار می اورد از این رو مزایای استفاده از مخازن هوای فشرده بدین گونه می باشد:

 

هوای فشرده در زمانهای اوج مصرف بدون اینکه نیاز به استفاده از کمپرسورهای بزرگتری باشد وارد مدار میشود.
تعداد سیکلهای بارگذاری و روشن و خاموش که باعث کارکرد بهینه کمپرسورهای اسکرو شده را کاهش میدهد و همچنین تعداد دفعات روشن و

 

خاموش شدن موتور نیز به مراتب کمتر میشود.

کاهش تعداد نوسانات بار و جلوگیری بیش از حد روشن و خاموش کردن کمپرسور در طول دوره استفاده از آن.
سرد کردن هوای فشرده و جداسازی رطوبت هوای تولید شده از روغن.

نگهداری از مخزن پمپ باد

آزمایش درست کار کردن عملکرد سوپاپ اطمینان و مانومتر
استفاده کردن از رطوبت گیر و واترترپ(تله آبگیر)
رنگ آمیزی و زدن زده زنگ برای جلوگیری از پوسیده شدن توسط رطوبت موجود در هوا به مرور زمان
نگهداری مخزن در محیطی مناسب به دور از نور مستقیم خورشید
بازدید از مخزن توسط کارشناسان هر یک سال یکبار
آچارکشی مناسب پس از باز و بست کردن دریچه منهول

انواع تست مخزن پمپ باد

تست هیدرو استاتیک
تست X-RAY
تست PT
تست UT
تست VT

قسمت‌ های مختلف مخزن پمپ باد

سوپاپ اطمینان مخزن پمپ باد

این قسمت در صورت افزایش بیش از مجاز فشار داخل مخزن سوپاپ اطمینان را باز کرده و با خروج فشار اضافی از دریچه خود باعث جلوگیری از انفجار مخزن میگردد.

 

اتودرین مخزن پمپ باد

اتودرین یک شیر برقی اتوماتیک میباشد که در خارج مخزن کمپرسور مورد استفاده قرار میگیرد . هوای فشرده شده توسط کمپرسور دارای مقداری قطرات آب میباشد که این میزان آب معمولا در داخل مخزن کمپرسور اسکرو  انباشته میشود و به این منظور  این که باعث زنگ زدگی داخلی نشود شیر تخلیه دستی یا شیر تخلیه اتوماتیک اتودرین در زیر مخزن استفاده میشود . اتودرین با دو پیچ قابل تنظیم میباشد که هر چند وقت یکبار و چه مدت شیر مخزن را باز و وصل کند تا این قطرات اب تخلیه شود.

 

مانومتر مخزن پمپ باد

مانومتر وسیله است برای اندازه گیری فشار داخلی مخزن کمپرسور میباشد . درست کارکردن مانومترهای مخزن کمپرسور حتما باید کنترل شود.

 

سخن پایانی

امروزه اکثر افراد از کاربرد و استفاده همه جانبه ی کمپرسورها همه مطلع هستند. از این بابت مسئله ای که پیش می‌آید نحوه استفاده و نگه داری آن است. این مسئله از این جهت حائز اهمیت میشود که هم باعث بالا بردن راندمان آن میشود و هم طول عمر مفید آن را افزایش میدهد. از این رو علاوه بر اطلاع کافی از کمپرسور خریداری شده برای استفاده باید اطلاعات کافی از نحوه نگه داری و استفاده از ان را هم یاد داشته باشیم. حال با شناخت نحوه کار کردن و جزیئات هر قسمت میتوانیم بهتر از قبل از این ابزار نگه داری کنیم.

یکی از قسمت های با اهمیت کمپرسورها مخزن آن ها است. از بابت با اهمیت است که در افت و یا حتی افزایش فشار موتور ان را متعادل میکند از این رو دیگر به وسایل متصل فشار وارد نمیشود. از طرف دیگر اگر تعداد وسایل زیادی به کمپرسور متصل باشد به موتور کمپرسور فشاری وارد نمیشود. مخزن دارای ابعاد و انواع مختلف است اما اکثر ان ها از قسمت های مشخصی درست شده است. با شناخت کافی از اجزای ان و انواع ان میتوان مخزنی متناسب با نوع کار خود انتخاب کرد.
برای خرید انواع مخزن کمپرسور باد به این قسمت مراجعه نمایید.

برگشت به بالا