معرفی انواع کمپرسور باد

معرفی انواع کمپرسور هوا

انواع کمپرسور باد بر حسب نیاز و کار کرد طراحی و ساخته شده اند. کمپرسور های باد بر حسب کار کرد به سه دسته اصلی زیر تقسیم می شوند.

 1. کمپرسور رفت و برگشتی
 2. کمپرسور پیچ دوار یا اسکرو
 3. کمپرسور گریز از مرکز

البته انواع کمپرسور باد بر اساس فاکتورهای دیگری نیز تقسیم بندی می شود که از این موارد می توان به تعداد مراحل فشرده سازی هوا (کمپرسور های تک مرحله ای و دو مرحله ای)، روش های خنک شدن (روغن، آب و یا هوا)، نوع محرک (موتور ، موتور IC و غیره) و نوع روغن کاری (روغنی یا بدون روغن) می توان اشاره کرد.

انواع کمپرسور باد

انواع کمپرسور باد

کمپرسور باد رفت  و برگشتی (پیستونی)

یکی از مهم ترین انواع کمپرسور باد، کمپرسور های پیستونی هستند. کمپرسور های پیستونی نوعی کمپرسور با جابجایی مثبت است. در این کمپرسور ها یک میل لنگ داخل پیستون حرکت می کند و هوا را فشرده می کند. کمپرسورهای پیستونی اغلب بدون روغن هستند و برای خطوطی که نیاز است، کمپرسور به صورت مداوم کار کند و فشار بالایی تامین شود از آنها بهره گرفته می شود. در بین انواع کمپرسور این نوع کمپرسور رقیب سرسخت و شناخته شده ای با نام کمپرسور روتاری دارد. کاربرد اصلی این کمپرسور ها در خطوط انتقال گاز، کارخانه های فرآوری گازهای مهم صنعتی مثل کربن و اکسیژن و پالایشگاه های نفت می باشد. البته در صنایع پلاستیک نیز از انواع کمپرسور باد پیستونی برای فرم دهی ظروف به روش دمیدن، خصوصا بطری ها نیز استفاده می شود. به دلیل ایجاد گرمای کمتر مصرف برق این نوع کمپرسور 20 درصد کمتر و عمر آن 10 درصد بیشتر است.

شناخت کمپرسور باد

کمپرسور باد رفت و برگشتی

کمپرسور باد پیچ دوار

از سایر انواع کمپرسور باد ،کمپرسور پیچ دوار یا اسکرو می باشد. این نوع از کمپرسور جانشین کمپرسور باد پیستونی هستند. این مدل کمپرسور را با نام های اسکرو و پیچ روتاری نیز می شناسند. این کمپرسور باد، از دو پیچ مشبک بزرگ به وجود آمده اند. این کمپرسور به دلیل نشست کمتر در مقیاس صنعتی و عملی بودن، به جای روتاری معمولی به کار بسته می شود. کاربرد این نوع کمپرسور هوا در صنایع غذایی، جک چکش ها، آچار ضربه ای باد و کمپرسور مته های پزشکی می باشد. دارای انواع روغنی و اویل فری است.

شناخت انواع پمپ باد

کمپرسور باد پیچ دوار

کمپرسور باد گریز از مرکز

در بین انواع کمپرسور باد یکی از شناخته شده ترین ها کمپرسور شعاعی یا گریز از مرکز می باشد، کارکرد این کمپرسور ها بسیار متفاوت از دو نوع قبلی است و بیشتر برای هواپیما ها استفاده می شود. این نوع از توربین ها با توجه به قوانین دینامیک سیال و اصول برنولی، با افزودن انرژی به سرعت جنبشی به جریان مداوم به افزایش فشار دست می یابند. کمپرسور های گریز از مرکز یکی از گرانترین انواع کمپرسور باد است، که برعکس دو نوع قبلی در حال رشد و تغییرات عمده می باشد. تنها طی چند دهه گذشته انواع متفاوتی از توربین های شعاعی برای هواپیما های گوناگون طراحی شده است. اگر دوست دارید یکی از این کمپرسور ها را بینید، به زیر بال یک هواپیما نگاه کنید.

کمپرسور گریز از مرکز

کمپرسور گریز از مرکز

معروف ترین نوع کمپرسور باد

 در بین انواع کمپرسور باد که در بالا ذکر شده است، کمپرسور پیچ روتاری یا اسکرو معروف ترین نوع کمپرسور است، که به صورت عمده در طراحی و ساخت انواع کمپرسور های باد به کار رفته است. در این نوع از کمپرسور باد دو روتور به طور همزمان می چرخند و در نتیجه این عمل، هوا در داخل محفظه فشرده سازی فشرده و از پورت خروجی خارج می شود. انواع کمپرسور باد روتاری به دلایلی که در زیر آورده ایم، مورد توجه صنایع واقع شده است:

 1. اغلب بدون روغن هستند و از این رو کیفیت هوای پورت خروجی بسیار بهتر است.
 2. طول عمر بیشتری دارند.
 3. تولید حرارتی کمی دارند.
 4. می توانند به صورت مداوم و شبانه روزی کار کنند.
 5. در حداکثر فشار نیز به خوبیه حداقل فشار کار می کنند.
 6. طول عمر قابل قبولی دارند.
 7. به دلیل امکان تجهیز به اتوماسیون کنترل در مقایس های صنعتی کاملا ایمن هستند
 8. در مقیاس های کوچک با کمترین صدا کار می کنند.
 9. در طول کار بیست و چهار ساعته نوسان در فشار هوا وجود ندارد.

نمای داخلی کمپرسور باد

انواع کمپرسور باد

انواع کمپرسور باد روتاری

انواع متعددی از کمپرسور باد روتاری یا اسکرو در بازار وجود دارد، که مهمترین آنها اویل اینجکت و اویل فری است. انواع کمپرسور باد روغنی در صنایع نفت و گاز که در ان ها ارتباط مستقیم روغن با هوا مضر نباشد، استفاده می شود. این نوع کمپرسور های روتاری ارزانتر هستند و عموما قابلیت اطمینان خوبی دارند. در صورت استفاده از این فیلتر ها در صنایع دارویی و غذایی باید، روی پورت ورودی و خروجی فیلتر هوا گذاشته شود. نوع دوم از انواع کمپرسور باد روتاری کمپرسور باد خشک یا بدون روغن است که در آنها قطعات به صورت غیر مستقیم روغنکاری و خنک می شوند، به همین علت هم تنها نیاز این نوع کمپرسور، میکروفیلتردر خروجی محفظه ی فشرده سازی است. این مدل از کمپرسور نسبت به نمونه های روغنی گرانتر هستند و تنها در پرت ورودی به فیلتر نیاز دارند. عمر آنها نسب به بسیاری از سایر انواع کمپرسور باد طولانی تر است. افزایش کیفیت هوای فشرده شده در این نوع کمپرسور باد دلیل استفاده از این کمپرسورها در صنایع غذایی و دارویی است.

کمپرسور باد روتاری

انواع کمپرسور باد روتاری

نکات مهم در هنگام خرید انواع کمپرسور باد

در هنگام خرید و انتخاب کمپرسور باد پس از بودجه، توجه به میزان نیاز و توقع از کارکرد کمپرسور باد یک مسئله ی مهم است. انتخاب بدون توجه به نیازهای کار می تواند مشکلات عدیده ای را به وجود آورد. برای خیلی از خریداران، صدای کم، راندمان بیشتر، عمر طولانی تر، نشت هوای کمتر و تولید حرارت کمتر یک مسئله ی مهم است، و این مسائل انتخاب های متعددی را پیش روی کاربر می گذارد، در این زمان شناخت کافی و دقیق از مشخصات کمپرسور، می تواند یک راهنمایی مفید برای شما باشد. مثلا اگر برای شما تهویه و حرارت کمتر دارای اهمیت است، باید کمپرسور های پیستونی را که راندمان 75 درصدی دارند؛ را امتحان کنید، و یا اگر نیاز به کمپرسوری دارید، که بتواند موتور محرکه دستگاه های پنوماتیکی شما شود، مجبور به انتخاب اسکرو ها خواهید شد.در هر صورت مشاورین مجموعه ایران کمپرسور آماده هستند تا به شما در خصوص انتخاب انواع کمپرسور باد مشورت دهند.

انواع کمپرسور هوا

برگشت به بالا
0 : 0 : 0
مدير فني: ٠٩٣٦١١٥١٦٨٥
مدير فروش: ٠٩١٥٣٣٣٣٥٣٣
دفتر مركزي: ٠٥١٣٨٥٩٥٣٣٣
پشتيباني سايت: ٠٩١٥١٥١٥١٥٤
واحد گارانتي و خدمات: ٠٥١٣٨٥٤٣٣١١