بلاگ

کندانسور چیست؟ (از طرز کار تا معرفی اجزاء چگالنده)

امتیاز شما به این مقاله:

آیا می دانید کندانسور چیست؟ کندانسور یا چگالنده، وسیله ای است که برای تغییر فاز یک سیال از آن استفاده می کنند. در واقع این دستگاه گاز فشرده شده را از کمپرسور می گیرد و بعد از خنک کردن (گرفتن گرمای بخار) آن را به مایع تبدیل می کند. از همین رو به کندانسور، مبدل حرارتی هم گفته می شود.

با خرید کمپرسور باد از ایران کمپرسور می توانید از تولیدات ملی حمایت کنید.

طرز کار کندانسور (از گاز فریون تا بعد تبخیر)

کندانسور چیست؟ | طرز کار کندانسور مبرد (گاز فریون)، بعد از تبخیر وارد موتور کمپرسور می شود و سپس با فشار خروجی بالا وارد چگالنده می شود. در کندانسور سه مرحله برای تبدیل سیال گاز به مایع وجود دارد. در ابتدا دمای سیال داغ توسط آب، هوا یا ترکیبی از هر دو که در ادامه بیشتر توضیح می دهیم، گرفته می شود سپس فاز سیال تغییر کرده و به مایع تبدیل می شود و در نهایت دمای سیال مایع نیز کاهش می یابد.

اجزای کندانسور چیست؟

کندانسور ها درسه نوع ساخته می شوند که هر کدام از آن ها با توجه به کارایی و ویژگی هایی که دارند از اجزای مختلفی تشکیل می شوند. برای مثال اجزاء اصلی کندانسور های هوا خنک شامل موارد زیر می شود.

 • شاسی
 • کویل حرارتی
 • الکترو موتور
 • فن
 • فین پلیت

انواع مختلف کندانسور

بعد از دانستن اینکه کندانسور چیست؟ بهتر است با انواع آن آشنا شویم. چگالنده ها با توجه به ساختار سازنده آن ها و همچنین نوع سیالی که قرار است مبرد را خنک کنند به سه دسته تقسیم می شوند. در ادامه در مورد ویژگی های هر کدام مختصرا توضیح داده ایم.

۱. کندانسورهای هواخنک

در این نوع از کندانسور، برای خنک کردن مبرد، از جریان هوا استفاده می کنند. هوا به صورت طبیعی یا با استفاده از فن وارد چگالنده می شود سپس از میان لوله ها و کویل عبور می کند و گرمای مبرد را دریافت و به محیط منتقل می کند. در واقع زمانی که مبرد داغ گازی وارد لوله می شود گرمای آن توسط هوای جریان یافته در میان لوله ها گرفته می شود و سپس سرد شده و در نهایت تغییر فاز می دهد.
کندانسورهای هوا خنک بسته به این که هوا چگونه وارد آن می شود به دو دسته تقسیم می شوند که در ادامه مشخصات هر کدام را بیان می کنیم.

۲. کندانسور های هوا خنک طبیعی

کندانسورهای هوا خنک طبیعی، وسایلی هستند که جریان هوا به طور طبیعی وارد آن می شود. بیشتر برای پمپ باد یخچالی و فریزرهای خانگی استفاده می کنند. علت این است که به دلیل پایین بودن جریان هوا، گرما به خوبی منتقل نمی شود و نیاز است در سطح بزرگی ساخته شود تا گرما را به خوبی انتقال دهد. در مجموع این نوع چگالنده ها به دلیل ظرفیت پایین برای استفاده در صنعت مناسب نیستند.

۳. کندانسور های هوا خنک فن دار

کندانسور های هوا خنک فن دار در فضای داخلی این کندانسورهای هوا خنک فن دار، در کنار لوله های مبرد، فن هایی را قرار می دهند تا هنگام ورود مبرد داغ به درون لوله ها، هوا را با جریان بیشتری میان لوله های چگالنده عبور دهند. کاربرد این مدل برای ظرفیت های بزرگتر مانند سیستم های تهویه خانگی یا اسپیلت به کار گرفته می شود در صورت خراب شدن اسپیلت، برای رفع مشکل مقاله عیب یابی اسپیلت را بخوانید.

مزایای کندانسور های هوا خنک

یکی از مهم ترین مزیت های کندانسور های هوا خنک این است که چون با آب ارتباطی ندارند، دچار زنگ زدگی نمی شوند و این موضوع طول عمر آن ها را بالا می برد. در ادامه چند مورد از مزیت های دیگر آن ها را بیان می کنیم.

 • نصب راحت
 • عدم نیاز به آب
 • جلوگیری از فرسودگی
 • عدم یخ زدگی هوا

معایب کندانسور های هوا خنک

یکی از عیب های کندانسور هوایی این است که وقتی درجه هوا تغییر کند، در فشار سیستم نوسان ایجاد می شود. از دیگر عیب های آن می توان به موارد زیر اشاره کرد.

 • احتمال یخ زدگی در هنگام کندانس آب
 • سخت بودن تهویه هوای طبیعی مورد نیاز

۴. کندانسورهای آبی یا آب خنک

کندانسورهای آبی یا آب خنکدر این نوع از چگالنده ها از آب برای خنک کردن مبرد استفاده می کنند. آیا می دانید روش کار این کندانسور چیست؟ در واقع مبرد وارد لوله ها می شود و در مجاورت آب وارد شده به پوسته کندانسور، قرار می گیرد. سپس بدون این که به طور مستقیم با هم تماسی داشته باشند مبرد، گرمای خود را به آب که دمای پایین تری دارد منتقل می کند و سرد می شود.

نکته مهمی که وجود دارد این است که کندانسور های آبی نیاز به برج خنک کننده دارند تا هنگام داغ شدن آب آن را خنک کنند و مجدد به دستگاه بازگردانند.

مزایای کندانسور های آبی

کندانسور های آبی در مقایسه با کندانسورهای هوا خنک دارای برتری هایی هستند که در ادامه ۳ مزیت مهم آن را بیان می کنیم.

 • امکان کوچک ساختن این نوع به دلیل بازدهی حرارتی بالا
 • کنترل بهتر فشار کندانس
 • فشار کمتر در مقایسه با کندانسور هوا خنک

معایب کندانسور های آبی

گرچه کندانسور های آبی عملکرد بهتری نسبت به نوع هوایی دارند اما چند ویژگی منفی دارند که بازدهی آنها را کم می کند. از این معایب می توان به موارد زیر اشاره کرد.

 • خورده شدن لوله به مرور زمان
 • یخ زدن کندانسه در دمای پایین
 • عدم استفاده در مناطق رطوبتی

۵. کندانسورهای تبخیری یا ترکیبی

کندانسورهای تبخیری یا ترکیبیدر کندانسورهای تبخیری هم از آب و هم از هوا برای خنک کردن مبرد استفاده می کنند. فرایند تبدیل گاز به مایع درون این چگالنده به این صورت است که در ابتدا هوا از سمت پایین میان لوله های دارای مبرد، در گردش قرار می گیرد و همزمان آب روی لوله ها پاشیده می شود تا گرمای مبرد را دریافت کند. در نهایت آبی که گرم شده توسط فن و گردش هوا خنک کی شود و دوباره به چرخه برمی گردد.

تفاوت کندانسور تبخیری با آبی

در واقع کندانسور های تبخیری در مقایسه با کندانسور های آبی نیاز به برج خنک کننده ندارند. با این حال این عمل یکی برتری های کنداسورهای تبخیری را نشان می دهد.

حرف آخر، همه چیز درباره کندانسور

کندانسورها از اجزاء اصلی سیستم های تبرید (سردسازی) هستند و کاربرد های فراوانی در صنایع شیمیایی، تاسیسات پالایشگاهی، سیستم های تهویه صنعتی و خانگی و نیروگاه ها دارند. می توان گفت بدون چگالنده، خنک سازی این سیستم ها امکان پذیر نیست. در پاسخ به این سؤال که کندانسور چیست؟ گفتیم آن ها مبدل های حرارتی هستند که در سه نوع هوا خنک، آب خنک و ترکیبی تولید می شوند و هر کدام ویژگی ها و کاربرد منحصر به فرد خود را دارند.

سوالات متداول

کندانسور چیست؟

در پاسخ به این سؤال که کندانسور چیست؟ گفتیم آن ها مبدل های حرارتی هستند که در سه نوع هوا خنک، آب خنک و ترکیبی تولید می شوند و هر کدام ویژگی ها و کاربرد منحصر به فرد خود را دارند. اطلاعات بیشتر در مقاله برایتان بیان شده است.

کندانسور از چه اجزائی تشکیل شده است؟

شاسی – کویل حرارتی – فین پلیت – فن و…

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

‫۸ دیدگاه ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا