کمپرسور

کمپرسور چیست و چه کاربردی دارد؟

آپدیت شده در: 25 اردیبهشت 1403
3.5/5 - (2 امتیاز)

کمپرسور یا پمپ باد یکی از مهمترین دستگاه ها در صنایع مختلف است که وظیفه آن تامین هوای فشرده است. این دستگاه با صرف انرژی مکانیکی، هوا را با قدرت و سرعت بالا به داخل خود کشیده و پس از فشرده سازی خارج کنند. کمپرسورها از انواع مختلفی مانند پمپ باد فندکی، کمپرسور اسکرو و… برخوردارند که هرکدام از آن ها کاربرد ویژه ای دارند.

پمپ باد چیست؟

پمپ باد

پمپ باد یا کمپرسور، یکی از دستگاه‌ هایی است که از آن برای کم کردن حجم و یا فشرده کردن هوا استفاده می‌ کنند. این دستگاه، هوا را فشرده و یا متراکم کرده و صنایعی که به این قابلیت نیاز دارند از آن نهایت استفاده را می‌ برند.

 این دستگاه با انرژی مکانیکی، کار می کند و قادر است هوا را که از گاز‌های مختلف تشکیل شده به داخل خود بکشد. کشیدن هوا به داخل دستگاه، با سرعت بالایی در مکش اتفاق افتاده و بعد از این مرحله است که فشرده‌ سازی صورت می‌ گیرد.

کمپرسور چگونه کار می کند؟

در داخل این دستگاه، سیستم‌ هایی تعبیه شده که قادر هستند هوای راه یافته به داخل کمپرسور را کاهش حجم داده و آن را فشرده کنند. هنگامی که گاز در حال متراکم شدن است، دمای آن افزایش قابل توجهی پیدا می‌ کند. گاز فشرده شده و متراکم در بسیاری از صنایع به کار برده شده و بسیاری از نیاز‌های آن‌ها را برطرف می‌ کند.

البته برای آنکه بتوان از گاز فشرده شده استفاده کرد، باید دمای آن را کاهش داد و به حد تعادل رساند. به همین دلیل است که کمپرسور‌ها به لوله‌ هایی موسوم به لوله‌های خنک‌کننده مجهز شده‌ اند. این لوله‌ ها، دمای گاز متراکم را پایین آورده و به صنایع اجازه می‌ دهند تا از خواصی که به واسطه فشردگی گاز ایجاد شده، استفاده کنند.

قسمت‌ های تشکیل دهنده پمپ باد

کمپرسور‌ها از قطعات متفاوتی تشکیل شده‌ اند که هر کدام از آن‌ها وظایف مختلفی بر عهده دارند. این قطعات شامل موارد زیر هستند:

سیلندر، قطعه ای مهم در کمپرسور

یکی از مهمترین قطعات تشکیل دهنده کمپرسور‌ها، سیلندر یا هواساز است که کار اصلی فشرده‌سازی هوا را بر عهده دارد. تعداد سیلندر‌ها در انواع کمپرسور متفاوت بوده و به همین دلیل است که قدرت فشرده‌سازی آن در مدل‌ های مختلف این دستگاه با هم فرق دارد.

اگر در دستگاه، لرزش و یا صدایی به گوش برسد، معمولاً سیلندر‌ها با مشکل مواجه شده‌ اند. برای رفعِ این مشکل و برای آنکه دستگاه با بیشترین کارایی و بازدهی به کار خود ادامه دهد، باید هر چه سریع‌ تر برای تعویض این قطعه اقدام کرد.

دینام، قطعه ضروری پمپ باد

دینام یکی دیگر از قطعات مهم است که برای درست کار کردن این دستگاه لازم و ضروری به نظر می‌رسد. کمپرسور برای فشرده‌ سازی هوا نیاز به دریافت انرژی دارد. انرژی مورد نیاز برای فشرده‌ سازی، توسط دینام تأمین شده و به همین سبب وجود این قطعه در کمپرسور لازم است.

کیفیت دینام بر کیفیت کار کمپرسور تأثیر زیادی داشته و به همین دلیل باید از بهترین و با کیفیت‌ ترین دینام‌ های موجود در بازار، برای ساخت این دستگاه استفاده گردد. البته توجه داشت که در همه انواع کمپرسور از دینام استفاده نمی شود و برخی از آن‌ها برای تأمین انرژی به توربین وابسته‌ اند. پارامتری که استفاده و یا عدم استفاده از توربین را مشخص می‌کند، قدرت کمپرسور است.

مخزن کمپرسور

از دیگر قسمت‌ های این دستگاه می‌توان به مخزن کمپرسور اشاره کرد. مخزن هوای فشرده یکی از دیگر اجزاء این دستگاه به شمار رفته و در مدل‌های متفاوت، حجم‌های متفاوتی دارد.

فیلتر کمپرسور

فیلتر‌ها نیز از دیگر قطعات تشکیل دهنده کمپرسور‌ها هستند. وظیفه فیلتر‌ها در این دستگاه نیز جداسازی است. فیلتر کمپرسور، روغن و هوا را از هم جدا می‌کند. این قطعه نیز تأثیر زیادی بر روی بالا بودن کارایی و عملکرد این دستگاه دارد.

سایر قطعات موجود در کمپرسور شامل موارد زیر هستند:

 • شاتون
 • تسمه
 • چرخ
 • پیستون
 • تابلو برق
 • یاتاقان

برای آنکه کمپرسور با بالاترین کارایی و بازدهی کار کند، تمامی اجزا باید در نهایت کیفیت باشند و به همین جهت، خرید کمپرسور باد دستگاه‌ های حساس باید از مراکز معتبر مثل ایران کمپرسور صورت گیرد. راهنمای خرید کمپرسور باد به شما کمک می کند، تا پمپ باد مورد نیاز خود را خریداری کنید.

کاربرد‌ کمپرسور چیست؟

کمپرسور باد نارنجی

کمپرسور‌ها نه تنها در صنایع، بلکه در دیگر فضا‌ها نیزاستفاده می شوند. برای مثال، این دستگاه کاربرد‌های خانگی هم دارد و مهمترین آن پمپ باد یخچالی است که اصلی ترین بخش یخچال است. همچنین از کاربرد‌های غیر صنعتی این دستگاه می‌توان به تنظیم باد در تایر‌ها، باد کردن توپ و یا باد کردن تشک‌ های بادی اشاره کرد.

این دستگاه، به خوبی قادر است هوا را تحت فشار قرار داده و آن را متراکم کند. انرژی که در این عملیات به دست می‌آید، نیاز‌های موجود در بسیاری از، صنایع را فراهم می‌کند. بخشی از کاربرد‌های این دستگاه به شرح زیر است:

 • یکی از جا‌هایی که استفاده از این دستگاه، کارایی بالایی از خود نشان می‌دهد، پزشکی است. دستگاه‌ هایی که برای انجام برش در پزشکی استفاده می‌شوند، به یک عدد کمپرسور مجهزند.
 • کمپرسور باد دندانپزشکی، یکی از اساسی ترین وسایل دندانپزشکی است.
 • هوایی که غواصان برای شنا زیر آب نیاز دارند توسط این دستگاه فراهم می شود.
 • برای انتقال برخی سیالات، این دستگاه کارایی بالایی از خود نشان خواهد داد.
 • در جدا کردن برخی مواد اضافی استفاده از کمپرسور‌های باد بسیار کمک‌کننده است.
 • برای پر کردن سیلندر‌های گاز، هوای فشرده و یا متراکم، مورد نیاز است.
 • جهت خنک کردن مواد دارویی و یا برخی لوله‌ها که وظیفه انتقال مواد غذایی را بر عهده دارند، حضور کمپرسور‌ها لازم و ضروری به نظر می‌رسد.
 • برای فشرده کردن هوای موتور توربین در صنایع هوایی نیز این دستگاه یاری‌گر خوبی به شمار می‌ رود.
 • از جمله کاربرد‌های خانگی این دستگاه می‌توان به استفاده در جاروبرقی، اسباب بازی‌های کودکان و غیره نیز اشاره کرد.
 • در جک‌ های پنوماتیک و‌گان‌های بادی نیز می‌توان حضور این دستگاه را مشاهده کرد و از حضور آن نهایت بهره را برد.

انواع کمپرسور‌ باد

کمپرسور باد رنگ مشکی

 انواع کمپرسور، کمک می‌ کند تا از انرژی به دست آمده نهایت استفاده برده شود. کمپرسور‌ها از نظر ظرفیت و قدرت، تفاوت‌ های عمده‌ ای با هم داشته و به همین سبب است که در جا‌های مختلف، انواع مختلف این دستگاه به کار برده می‌ شود.

البته تفاوت‌ های انواع کمپرسور تنها به ظرفیت و قدرت آن ختم نشده و عوامل دیگری نیز مانند تعداد سیلندر‌های به کار برده شده در آن، اندازه و ابعاد دستگاه، قابلیت استفاده از آن در بازه‌ های کوتاه مدت و یا طولانی مدت و غیره نیز بر روی تقسیم‌بندی کمپرسور تأثیرگذار هستند. با توجه به تقسیم‌ بندی‌ هایی که برای این دستگاه وجود دارد در جا‌های مختلف از یک نوع خاص و مناسب استفاده می شود

دو دسته اساسی کمپرسور شامل موارد زیر هستند:

 • کمپرسور‌های جا به جایی مثبت: کمپرسور‌های دینامیک، مناسب صنایعی هستند که به فشار پایین نیاز دارند و انتقال انرژی سیال به آن‌ها، مداومت دارد.
 • کمپرسور‌های دینامیک: کمپرسور‌های دینامیک، مناسب صنایعی هستند که به فشار پایین نیاز دارند و انتقال انرژی سیال به آن‌ها، مداومت دارد.

جمع‌ بندی

 کمپرسور‌ها دستگاه‌ هایی هستند که در عملیات فشرده‌سازی به کار برده می‌ شوند و در صنایعی که به این دستگاه نیاز دارند، حضور پر رنگ و پرفایده‌ای از خود نشان می‌دهند.

از آنجایی که کیفیت قطعات تولید شده در عملکرد و بازدهی این دستگاه تأثیر زیادی داشته، به صنایع نیازمند به این دستگاه توصیه می‌شود برای تأمین آن به سراغ تولیدکنندگانی چون ایران کمپرسور بروند. تمامی کمپرسور‌های ذکر شده، توسط ایران کمپرسور و با بالاترین کیفیت، تولید و در اختیار صنایع قرار داده می‌ شود.

سوالات متداول

کمپرسور چیست؟

کمپرسور چیست؟ دستگاهی که به آن فشرده ساز هوا نیز می گویند. کمپرسور یک ابزار صنعتی است که در ابعاد و کاربردهای مختلف تولید می شود.

کاربرد کمپرسور هوا چیست؟

تهیه هوای با فشار بالا برای پر کردن سیلندر گاز . تهویه هوا تمیز با فشار متوسط ​​به غواص تهیه شده به سطح زیر آب و …

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

‫11 دیدگاه ها
 1. محتوا کمپرسور باد دیافراگمی خوب بود
  شما کمپرسور مخصوص دندانپزشکی هم دارید؟
  irancompressor ایران کمپرسور

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا