کمپرسور چیست و چه انواعی دارد؟

کمپرسوردندانپزشکی یخچالی

کمپرسور باد که به آن فشرده ساز هوا نیز می گویند دستگاهی است در ابعاد و کاربردهای مختلف که همان طور که از نامش مشخص است از آن برای فشرده سازی و متراکم کردن گازها استفاده می شود. نحوه ی کار کمپرسور باد به بیان ساده به این صورت است که هوای زیادی در آن فشرده می گردد، سپس در اثر آزاد شدن این هوای فشرده شده نیروی بسیاری تولید می شود. در ادامه به اینکه کمپرسور چیست؟ چه کاربردی دارد؟ و چه انواعی دارد می پردازیم.

انواع کمپرسور باد :

انواع کمپرسور باد معمولاً در دو دسته جا به جایی مثبت و جا به جایی پویا معرفی می شوند؛ که به آن دسته بندی براساس نوع حا به جایی می گویند. کمپرسورهای پیچشی رفت و برگشتی را می توان جزو کمپرسورهای جا به جایی مثبت دانست و کمپرسورهای پویا (داینامیکی) دارای کمپرسورهای گریز از مرکز و کمپرسورهای محوری می باشند.

کمپرسورها ممکن است در دسته بندی های مختلفی معرفی شوند اما معمولا بر اساس روش و عملکردی که برای تولید هوای فشرده یا گاز دارند تقسیم بندی می گردند. مانند :

  • کمپرسور باد دیافراگمی
  • کمپرسور باد پیستونی
  • کمپرسور باد پیچشی
  • کمپرسور با دوار
  • کمپرسور باد گریز از مرکز
  • کمپرسور محوری

در بخش های زیر انواع کمپرسورهای معمولی را معرفی خواهیم کرد.

کمپرسور باد دیافراگم

یکی از انواع کمپرسور باد، کمپرسور دیافراگمی (Diaphragm compressor) است.کمپرسور دیافراگمی از یک محور عمودی متصل به موتور استفاده می کند که یک صفحه (دیسک) قابل انعطاف را حرکت  می دهد که به طور متناوب گسترش می یابد و حجم محفظه ی فشرده سازی را گسترش می دهد. دیافراگم در این نوع کمپرسور ها به دو صورت هیدرولیکی یا مکانیکی کار می کند .ظرفیت کمپرسورهای دیافراگمی نسبتا کم است اما به طوری طراحی شده اند که هوای درون آن بسیار تمیز است .به این دلیل این کمپرسورها مناسب برای آزمایشگاه ها و مصارف دندانپزشکی هستند.

کمپرسور دیافراگمی جزو کمپرسورهای مثبت است. دیافراگم آن به صورت مکانیکی یا هیدرولیکی راه می افتد. کمپرسورهای دیافراگمی مکانیکی با جریان کم و فشار پائین یا به عنوان پمپ های خلاء استفاده می شوند.

کمپرسور باد پیستونی

یکی از انواع کمپرسور باد کمپرسورهای پیستونی یا کمپرسور سوپاپی است.همچنین این کمپرسورها به کمپرسورهای رفت و برگشتی نیز شناخته می شوند. کمپرسورهای پیستونی رایج ترین نوع کمپرسور است. این نوع در صنعت های کوچک بیشتر مورد استفاده قرار میگیرد. این کمپرسور محدوده زیادی را شامل می شود و سایز آن اغلب بین 25 لیتر تا 100 لیتر است. کمپرسورهای پیستونی بر عمل رفت و برگشتی یک یا چند پیستون برای فشرده کردن گاز در یک سیلندر تکیه می کند و گاز فشرده شده را از طریق شیرینگ به مخازن دریافت کننده فشار بالا تخلیه می کند. کمپرسورهای پیستونی به طور کلی از روی فشار مورد نیاز و میزان جریان انتخاب می شوند.

کمپرسورهای پیستونی می توانند یک مرحله ای یا دو مرحله ای باشند.تفاوت این دو نوع کمپرسور در این است که در کمپرسور یک مرحله ای متراکم کردن و فشرده سازی هوا در یک سیلندر انجام میشود وهوا پس از پایان عمل فشرده سازی به درون مخزن انتقال می یابد.اما کمپرسورهای دو مرحله ای مربوط به زمانی است که ما نیازمند فشار هوای بیشتری هستیم در نتیجه عمل متراکم سازی را در دو سیلندر مجزا انجام می شود.بدین صورت که در سیلندر اول که قطر بزرگتری نسبت به سیلندر دوم دارد هوا تا نصف فشار مورد نیاز نهایی متراکم و پس از عبور از اینتر کولر (intercooler) وارد سیلندر دوم می شود تا قبل از بین رفتن برخی گرماهای تولید شده در مرحله ی اول هوا به مرحله ی دوم برسد و در آنجا نیز توسط پیستون متراکم تر شده تا به فشار نهایی برسد.

کمپرسور های پیستونی برای کار در یک چرخه ی وظیفه طراحی شده اند نه کار به طور مداوم.چرخه ها باعث می شوند که حرارت تولید شده در طول عملیات در بسیاری از موارد از طریق باله های خنک کننده ی هوا (air-cooled fine) خنثی شوند. کمپرسورهای پیستونی در دو نوع حاوی روغن (Oil-lubricated) و بدون روغن (oil free) موجود می باشند.

کمپرسور باد پیچشی یا اسکرو

نوع دیگری از کمپرسور باد کمپرسور پیچشی (Helical Screw compressor) است. کمپرسورباد پیچشی قبلا با عنوان کمپرسوباد فشار پائین استفاده میشد. اما با پیشرفت فناوری به عنوان یکی از کمپرسورها با بازدهی بالا عنوان شد. به طوری که گاهی قدرت رقابت با کمرسورهای رفت و برگشتی و سانتریفیوژ را نیز دارد. ویژگی منحصر به فرد این کمپرسور مقرون به صرفه تر بودن آن نسبت به دیگر کمپرسورها می باشد. فشار گاز در این نوع کمپرسورها در اثر کاهش حجم بالا می رود.

کمپرسورهای پیچشی به هنگام کار سرو صدای زیادی تولید می کنند.به همین سبب این نوع کمپرسورها و سایر کمپرسورهایی با آلودگی صوتی زیادی تولید می کنند را در اتاقک صداگیر نصب می کنند. فشار خروجی این نوع کمپرسورها در محدوده ی 3-17 bar بوده و شدت جریان آن در حدود (850-60000 متر مکعب بر ساعت) می باشد.دارای محدوده ی راندمان 75 تا 85 درصد است و قیمت ارزان تری در مقایسه با سایر کمپرسور ها دارد. این نوع کمپرسور تعداد قطعات کمتر و ساختار به نسبت ساده ای دارد.

کمپرسور باد دوار (دورانی) Rotary Lobe compressor 

این نوع کمپرس ها با کمپرس های تناوبی تقریبا در یک دسته قرار دارند اما تفاوت عمده ی آنها با یکدیگر در این است که سوپاپها در این نوع کمپرسور ها حذف شده اند. همچنین این کمپرسورها در دسته ی کمپرسورهایی با جا به جایی مثبت قرار دارند.

کمپرسور گریز از مرکز

کمپرسور گریز از مرکز (Centrifugal Compressor) از نوع داینامیک می باشد. نیروی گریز از مرکز میزان فشار سیال در زمان عبور از ایمپر را زیاد می کند. فشار خروجی این نوع کمپرسورها ( Centrifugal compressor ) در محدوده ی 0/7-700 بوده و شدت جریان آن در حدود (1700-340000 متر مکعب بر ساعت) می باشد.دارای محدوده ی راندمان 68 تا 76 درصد است و قیمتی متوسط در مقایسه با سایر کمپرسور ها دارد.

کمپرسور محوری

این نوع کمپرسورها (Axial compressor)به طور عمده از اجزای متحرک (پره های متحرک)یا rotor و ثابت (پره های ثابت)یا stator تشکیل شده اند و شامل چندین طبقه (stage) است که هر طبقه دو ردیف پره را شامل می شود.به طور کلی فشار سیال با عبور از هر مرحله (stage) افزایش می یابد.

سیستم خنک کنندگی در انواع کمپرسور باد

در اثر اصطکاک اجزای متحرک کمپرسور با یکدیگر یا فشردگی گازها در داخل سیلندر، سیلندر و اجزای درونی آن گرم می شوند.بدین منظور لازم است که در کمپرسورها سیستم خنک کننده ای تعبیه شود.به طور معمول کمپرسورها با آب یا روغن خنک می شوند.این که در کمپرسورها از چه نوع خنک کننده ای استفاده شود به دمای ورودی ،دمای محیط و قدرت کمپرسور بستگی دارد.

سیستم روانکاری در کمپرسورها

همانطور که می دانید اصطکاک میان اجزا نه تنها باعث بالا رفتن دمای سیلندر و پیستون ها می شود بلکه فرسودگی و خوردگی اجزا را به همراه دارد.انواعی از کمپرسور ها وجود دارند که به Oil-Flooded شناخته می شوند و دارای مخزنی هستند که روغن از داخل آن به محفظه ی درونی کمپرسور تزریق می گردد و کمپرسور را روانکاری می کند.

کمپرسور مخصوص دندانپزشکی(Dental compressor) :

کمپرسوردندانپزشکی بدون روغن

این کمپرسور برای انجام کارهای مرتبط با دندانپزشکی و فراهم کردن هوای مورد نیاز تجهیزات آن ساخته شده است.

کیفیت کمپرسور های مخصوص دندانپزشکی رابطه ی مستقیمی با سطح بهداشت در طی انجام عملیات جراحی دندان دارند به این دلیل این نوع کمپرسورها باید از استاندارد ها و ویژگی های خاصی برخوردار باشند و از نظر بهداشتی در بالاترین سطح ممکن باشند.

ویژگی های کمپرسور مخصوص دندانپزشکی :

_ کمپرسور بدون روغن :

اولین ویژگی که باید در کمپرسور های مخصوص دندانپزشکی رعایت شود این است که کمپرسور بدون روغن  (Oil free)باشد.دلیل آن این است که روغن و ذرات ریز نباید به جریان هوا نفوذ کنند زیرا نفوذ کوچکترین آلودگی در کمپرسور مخصوص دندانپزشکی می تواند باعث ایجاد عفونت یا سایر مشکلات دهان و دندان شود.

_ کیفیت هوای فشرده :

هوای فشرده شده در کمپرسور های مخصوص دندانپزشکی باید تمیز و فاقد هر گونه آلودگی باشد به همین دلیل در بخش خروجی این نوع کمپرسور ها باید فیلتر های تصفیه کننده و آنتی باکتریال تعبیه شود.

 

 

 

 خشک بودن هوای خروجی :

می دانیم که وظیفه ی کمپرسور باد ، فشرده سازی هوا است.رطوبت داخل هوا در هنگام فشرده سازی سبب می شود در مخزن کمپرسور ، آب انباشته شود و در هوای خروجی آن نیز درصدی آب و رطوبت وجود داشته باشد.از آنجایی که رطوبت یکی از مهم ترین عوامل رشد باکتری هاست ، وجود آن در کمپرسورهای مخصوص دندانپزشکی مخاطره آمیز است.

همچنین وجود رطوبت در هوای خروجی کمپرسورها باعث آسیب دیدن تجهیزات گران قیمت دندانپزشکی و کاهش طول عمر آنها می شود.

در این کمپرسور های مخصوص دندانپزشکی با نصب درایر تبریدی می توان تا حد بسیاری رطوبت را از هوا جدا کرد.

صدای کمپرسور باد :

توجه به میزان صدای تولید شده توسط کمپرسورها امری مهم است و طبیعی است که برای محیط های بسته ای مثل دندانپزشکی باید از کمپرسورهای کم صدا تر استفاده کرد.

کمپرسورهای دندانپزشکی امروزه بسیار کم صدا هستند و نیازی به قرار دادن آنها در زیر زمین نیست.

نکته ی دیگری که در کمپرسور مخصوص دندانپزشکی باید به آن توجه شود محل نصب آن است.کمپرسور را در محلی با هوای تمیز ، محل های تراز و مکان هایی که بتوانید به راحتی به آن دسترسی داشت نصب کنید.

برگشت به بالا
0 : 0 : 0
مدير فني: ٠٩٣٦١١٥١٦٨٥
مدير فروش: ٠٩١٥٣٣٣٣٥٣٣
دفتر مركزي: ٠٥١٣٨٥٩٥٣٣٣
پشتيباني سايت: ٠٩١٥١٥١٥١٥٤
واحد گارانتي و خدمات: ٠٥١٣٨٥٤٣٣١١