کمپرسور

انواع کمپرسور جک پنوماتیک (۷ نمونه + عکس)

انواع کمپرسور جک پنوماتیک

5/5 - (1 امتیاز)

مقدمه

امروزه صنایع گوناگونی در جهان فعالیت می‌کنند که کارشان این است فناوری‌های جدیدی را به زندگی ما ارائه دهند. در صنعت کمپرسورسازی نیز ماجرا از همین قرار است. پنوماتیک بادی نوعی ابزار صنعتی قدرتمند است و برای انجام عملیات‌های صنعتی خاصی که نیازمند کمپرسور هستند، مورد استفاده قرار می‌گیرند. در این بین کمپرسور باد برای جک‌ پنوماتیک در اصل نوعی عملگر (اکچیتور) محسوب می‌شوند که توانایی ویژه‌ای دارا هستند و صنایع به شکل گوناگونی از این محصول استفاده می‌کنند و می‌شود گفت یکی از قطعات و تجهیزات پرکاربرد در صنعت ما محسوب می‌شود. از شما دعوت می‌کنیم تا انتهای این مقاله همراه ما باشید و کلیه اطلاعات لازم درباره کمپرسور باد برای جک‌های پنوماتیک، عملکرد جک‌ پنوماتیک و … را با هم مرور کنیم.

جک‌های پنوماتیک به چه جک‌هایی اطلاق می‌شود؟

در این نوع از جک‌ها سیلندر‌های بادی در واقع بخشی از دسته سیلندر‌ها هستند. این سیلندر‌ها به کمک نیروی باد (یا عبارت دیگر هوای فشرده در کمپرسور) ایفای نقش می‌کند. کمپرسور باد برای جک‌های پنوماتیک در اصل نوعی عملگر (اکچیتور) محسوب می‌شوند که عملکرد ویژه‌ای دارا هستند. سیلندر‌های بادی به اشکال گوناگونی در بازار برای استفاده‌های صنعتی متفاوت وجود دارند. جک‌های پنوماتیکی یکی از پر کاربردترین، مفیدترین و قدرتمندترین تجهیزاتی محسوب می‌شوند که در اتوماسیون‌های صنعتی زیر کاربرد دارند که هریک دارای انواع بسیار متفاوت و گوناگونی نیز دارند:

 • صنایع چوب
 • صنایع پرس
 • صنایع ماشین‌سازی
 • صنایع خودرو‌سازی
 • صنایع کاشی وسرامیک
 • سایر خطوط تولید

حتماً ورودی‌های جک را اگر از سیلندر به مقدار زیادی استفاده نمی‌کنید، با درپوش ببندید تا ذرات گرد و غبار یا آلودگی وارد جک پنوماتیک یا به عبارت دیگر جک بادی نشود.

انواع کمپرسور باد برای جک‌های پنوماتیک

نمونه ای از کمپرسور برای جک پنوماتیک

در واقع کمپرسور باد برای جک‌های پنوماتیک دارای دو نوع عمده هستند که در صنایع مختلف مورد استفاده قرار می‌گیرند؛ این دو نوع عمده عبارتند از:

 • سیلندر‌های خطی
 • سیلندر‌های غیر خطی

سیلندر‌های خطی در صنایع گوناگونی کاربرد دارند که به دنبال ایجاد حرکت‌های صنعتی هستند که زاویه در کار وجود ندارد، در اصل جک‌هایی هستند که حرکت آن‌ها در تولیدات صنعتی گوناگون مستقیم است و به هیچ وجه دورانی یا زاویه‌ای نیست.
در این دسته از کمپرسور‌های باد برای جک‌های پنوماتیک سیلندر‌هایی قرار می‌گیرند به هیچ وجه حرکت‌های دورانی را نمی‌توانند انجام بدهند و تنها در یک ریل کاری صاف قادر به عملکرد صنعتی خود هستند.

 • سیلندر‌های قلمی
 • سیلندر‌های چهار میل
 • سیلندر‌های پروفیلی
 • جک‌های رادلس
 • جک‌های راهنما دار یا دو شافت
 • جک‌های دو طرفه
 • و

نیروی تولیدی این دسته از سیلندر‌ها با توجه به در نظر گرفتن فرمول حاصل ضرب فشار کاری سیستم در مقطع مساحت کف سیلندر حاصل می‌شود. باتوجه به نیروی تولیدی که سیلندر در اختیار شما می‌گذارد، می‌توانید میزان مخزن مورد نظر خود را نیز کشف کنید و متناسب با آن، کمپرسور باد برای جک‌های پنوماتیک را تهیه کنید.
البته در کنار این مواردی که در بالا گفته شد باید به موارد زیر هم دقت کرد:

 • قطر باید برحسب سانتی‌متر لحاظ گردد.
 • مساحت مقطع (شعاع*شعاع*۳٫۱۴)
 • فشار کاری بایستی برحسب بار در نظر گرفته شود
 • نیروی بدست آمده باید با کیلوگرم محسوب شود.

نمونه جک پنوماتیک

 

در این بخش از مقاله کمپرسور باد برای جک‌های پنوماتیک باید به این نکته توجه داشته باشید که در کورس برگشت می‌بایستی تا قطر شفت از مقطع به طریقی کاسته شود. نیروی تولیدی در برگشت (سیلندر‌های که دارایا شافت هستند) همیشه در این حالت اندک‌تر است. سیلندر‌های غیر خطی اما درمقایسه با سیلندر‌های خطی تنوع بیشتر و وسیع‌تری دارند. سیلندر‌های غیر خطی در انواع گوناگونی از تجهیزات مورد استفاده قرار می‌گیرند که عبارتند از:

 • جک‌های گریپر
 • اکچویتور‌ها
 • جک‌های دورانی
 • جک‌های شعاعی
 • ایر موتور‌ها

نیروی تولیدی این جک‌ها دیگر به صورتی که پیش‌تر در بالا بیان شد به هیچ وجه محاسبه نمی‌شود و به همین جهت روی پلاک آن‌ها نوشته می‌شود یا با در نظر گرفتن کاتالوگ شرکت سازنده محتسب می‌شود. همچنین در اینجا بحث سنسور‌ها را نیز باید در نظر بگیریم، سنسور‌ها اغلب توسط تولیدکنندگان روی شیاری که در کنار جک‌ها است نصب می‌شود و هر جک سنسور ویژه خودش را دارد.
البته می‌توان از سنسور‌های دیگری هم برای کاربرد‌های صنعتی گوناگون استفاده کرد. تنها برای بستن سنسور بر روی جک می‌بایستی از بست‌ها کمک گرفت. روی سنسور‌ها نیز یک LED موجود است که در بیشتر موارد برای روشن شدن آن یا برای اینکه نسوزد از یک سطح ولتاژ مخصوص بهره‌برداری می‌شود. در ادامه به طور اختصاصی به به موضوع سنسور‌ها اشاره خواهیم و کرد و کاربرد و فعالیت‌شان را بر روی جک‌ها به صورت جامع برای شما شرح خواهیم داد.

نحوه استفاده از سیلندر پنیوماتیک و روش نگهداری از آن

باتوجه به وزن بار بایستی که قطر سیلندر بر روی آن لحاظ شود.
از پاک بودن و تمیزی ورودی‌های هوا پیش از اتصال هوا به ورودی سیلندر، بایستی اطمینان حاصل کنید. زیرا ورود هرگونه ناخالصی و آلودگی نظیر گرد و غبار، نوار تفلن، براده آهن و… باعث کاهش عمر جک می‌شود.
از واحد مراقبت حتماً پیش از اینکه از خود سیلندر‌ها استفاده کنید، بهره‌برداری کنید.
از اعمال نیروی اضافی به بدنه جک و شافت خودداری شود.
اگر از سیلندر در دما‌های کم استفاده می‌کنید، اقدامات لازم برای جلوگیری از غلیظ شدن یا یخ‌زدگی قطرات آب را بایستی در این مرحله انجام بدهید.
حتماً ورودی‌های جک را اگر از سیلندر به مقدار زیادی استفاده نمی‌کنید، با درپوش ببندید تا ذرات گرد و غبار یا آلودگی وارد جک پنوماتیک یا به عبارت دیگر جک بادی نشود.
جهت تنظیمات مربوط به بخش سرعت در اول کار شیر کنترل سرعت را تانیمه باز کنید، بعد به طور مرحله به مرحله بایستی تا با دقت کافی رگلاتور هوا را تنظیم کنید تا زمانیکه به فشار کاری مطلوبتان برسید. در این مرحله از کار باید به کمک شیر کنترل سرعت یا به زبان دیگر فلو سرجکی سرعت حرکت سیلندرتان را تاجایی که دوست دارید تنظیم کنید و پس از آن هم می‌توانید ضربه گیر‌های انتهای جک را متناسب با نیازتان و کاری که انجام می‌دهید تنظیم کنید.
فیلتر مناسب برای جک‌های موجود در بازار صنایع که علاوه بر برخی از تفاوت‌ها دارای حساسیت کمتری نیز هستند و اغلب این ظرأفت به ۴۰ میکرون می‌رسد و همچنین هر چه تعداد این سیلندر‌ها به نوعی حساس‌تر و ریزتر می‌شود می‌بایستی از فیلتر‌هایی که به نوعی دارای مش‌بندی ریزتر و حساس‌تری هستند بهره‌برداری کرد.

 

برای سیلندر‌های پنوماتیک اندازه پورت‌های ورودی هوا باید چقدر باشد؟

جدول در اینجا

اتصال‌های پنوماتیکی که اغلب در صنایع گوناگون مورد بحث قرار می‌گیرند، می‌توانید این اتصالات را به جک‌ها خیلی راحت وصل کنید. برای اتصال می‌توانید از اتصالات مستقیم زانویی، اتصالات سرجکی و همچنین اتصال سه راهی به یک طرف دنده (جهت برقراری انشعاب اصولی) کمک گرفت. علاوه بر این موارد اغلب سایز شلنگ‌ها هم برای برقراری اتصال مشخص است.
توصیه‌ای که ما برای بالاتر بردن دبی هوا و افزایش سرعت جک‌ها این است که تا جایی که می‌شود از شلنگ بزرگتر استفاده شود. در همچنین کمپرسور باد برای جک‌های پنوماتیک برای تجهیزات پنوماتیکی در بیشتر موارد از شلنگ‌های پلی اورتان (PU) بهره‌برداری می‌شود.

کمپرسور باد برای جک‌های پنوماتیک خطی

نیروی باد عمل کرده و در واقع نیروی اصلی جک‌های پنوماتیک است که به شکل طولی در فشار و قطر‌های گوناگون و متناسب با نوع صنایع خاص تولید می‌شوند. جک‌های پنوماتیک بادی (کمپرسور باد برای جک‌های پنوماتیک) شامل بدنه یا پیستون، پوسته، اتصالات و پکینگ مشخص به خود است، که با توجه به نوع کاربری و نصب می‌تواند در بخش‌های گوناگون متناسب با نیاز شما مورد استفاده قرار بگیرد. همچنین ذکر این نکته نیز مهم است که جک‌های پنوماتیک خطی در انواع بدون مگنت و مگنت‌دار تولید می‌شوند.

انواع کمپرسور باد برای جک‌های پنوماتیک خطی

جک پنوماتیکی قلمی،جک پنوماتیکی پرس

جک پنوماتیکی قلمی: جک‌های قلمی یا جک‌های مدادی که دارای سیلندر‌های گردند.
جک پنوماتیکی پرس: جک‌های پرس در واقع نوعی از جک هستند که قطر و مقطع بسیار زیادی برای تولید نیروی قوی هستند.
جک پنوماتیکی تلسکوپی: تلسکوپی‌ها توان بسیار کم‌تری در مصرف دارا هستند و علاوه‌بر این نکته موجودی آن‌ها هم بسیار اندک است.
جک پنوماتیکی دوطرفه: این جک‌ها دارای ۲ شافت اصلی و کاربردی هستند که خلاف جهت هم حرکت می‌کنند و در یک مسیر موازی پشت به پشت همدیگر هستند.
جک پنوماتیکی کامپکت: جک‌های کامپکت به نوعی از جک‌ها اطلاق می‌شود که دارای ابعاد کوچکتر از نسبت به بقیه جک‌ها با قطر و کورس مشابه به همدیگرند.
جک پنوماتیکی با مگنت: تمام سیلندر‌هایی که در بالا گفته شد، این توانایی را دارند تا ساده یا به صورت مگنت‌دار هستند که از مگنت جهت مشخص کردن موضع جک بهره‌برداری می‌کند.
جک پنوماتیکی ترمز دار: همه انواع جک‌هایی که در فهرست بالا قرار گرفتند، ضربه گیر یا ترمز دارند. همچنین در این بخش زکر این نکته را لازم می‌دانیم که بگوییم، سیلندر‌هایی که در بالا نام برده شد می‌توانند پکینگی یا اورینگی باشند.

انواع سنسور برای جک‌ها

سنسور‌ها برای اینکه بتوانند عملکرد مناسبی داشته باشند بر روی تنه‌ی سیلندر نصب می‌شوند و اغلب در بعضی از کمپرسور‌ها ممکن است که روی بدنه وجود داشته باشد یا همچنین توسط بست بر روی بدنه نصب کمپرسور چفت شده باشند. سنسور‌ها اغلب توسط تولیدکنندگان روی شیاری که در کنار جک‌ها است نصب می‌شود و هر جک سنسور ویژه خودش را دارد. البته می‌توان از سنسور‌های دیگری هم برای کاربرد‌های صنعتی گوناگون استفاده کرد. تنها برای بستن سنسور بر روی جک می‌بایستی از بست‌ها کمک گرفت. روی سنسور‌ها نیز یک LED موجود است که در بیشتر موارد برای روشن شدن آن یا برای اینکه نسوزد از یک سطح ولتاژ مخصوص بهره‌برداری می‌شود.
سنسور‌های مولتی رنج نیز در بازار کمپرسوری برای سیلندر‌ها وجود دارند. که به هر ولتاژی می‌شود آن‌ها را وصل کرد. سنسور‌ها در انواع دو سیم و سه سیم تولید می‌شوند و دارای کنتاکت باز هستند (در نوع دوسیم اینطور است) یا یک نوع باز باز با یک بسته یا به عبارتی یک مشترک (در نوع سه سیم) وجود دارد.
نکته: اگر از سیلندر در دما‌های کم استفاده می‌کنید، اقدامات لازم برای جلوگیری از غلیظ شدن یا یخ‌زدگی قطرات آب را بایستی در این مرحله انجام بدهید.

شیر‌های برقی مناسب برای سیلندر‌های دو طرفه

در اغلب موارد برای این سیلندر‌ها از شیر ۵/۲ یا شیر ۵/۳ بهره‌برداری می‌شود.
اگر فقط رفت و برگشت را در نظر بگیریم شیر ۵/۲ باید استفاده کنیم.
اگر جک توقف در وسط وجود داشته باشد از شیر ۵/۳ باید استفاده شود.
شیر‌های بالا درمدل‌های برقی و دستی موجود است.
خرید کمپرسور باد برای جک‌های پنوماتیک
امروزه صنایع گوناگونی در جهان فعالیت می‌کنند که کارشان این است فناوری‌های جدیدی را به زندگی ما ارائه دهند. در صنعت کمپرسورسازی نیز ماجرا از همین قرار است. پنوماتیک بادی نوعی ابزار صنعتی قدرتمند است و برای انجام عملیات‌های صنعتی خاصی که نیازمند کمپرسور هستند، مورد استفاده قرار می‌گیرند. این دستگاه‌های قدرتمند در اصل برای اینکه بتوانند کار کنند نیازمند دو نیروی اصلی یعنی برق و باد هستند. با توجه به وجود چنین دستگاه‌های پیشرفته‌ای که توانایی فوق‌العاده‌ای در امور صنعتی گوناگون صنعت حکاکی به وجود آورده است؛ این توانایی برای شما در نظر گرفته شده است که با رجوع به سایت ایران کمپرسور از قیمت‌های استثنایی و کیفیت فوق‌العاده محصولات ما اطمینان حاصل کنید. از شما دعوت می‌کنیم تا با رجوع به سایت ایران کمپرسور از قیمت‌های استثنایی و کیفیت فوق‌العاده محصولات ما اطمینان حاصل کنید.

سوالات رایج کاربران

۱- جک‌های پنوماتیک  چه نوع جک هایی هستند؟

در این نوع از جک‌ها سیلندر‌های بادی در واقع بخشی از دسته سیلندر‌ها هستند. این سیلندر‌ها به کمک نیروی باد (یا عبارت دیگر هوای فشرده در کمپرسور) ایفای نقش می‌کند.

۲- سیلندر‌های غیر خطی جک های پنوماتیک در چه زمینه هایی استفاده میشوند؟

سیلندرهای غیر خطی معمولا در زمینه های (جک‌های گریپر – اکچویتور‌ها – جک‌های دورانی – جک‌های شعاعی – ایر موتور‌ها) کاربرد بسیار زیادی دارند.

 

جمع‌بندی

همانطور که مطالعه کردید، کمپرسور باد برای جک‌های پنوماتیک در اصل نوعی عملگر (اکچیتور) محسوب می‌شوند که عملکرد ویژه‌ای دارا هستند. سیلندر‌های بادی به اشکال گوناگونی در بازار برای استفاده‌های صنعتی متفاوت وجود دارند. جک‌های پنوماتیکی یکی از پر کاربردترین، مفیدترین و قدرتمندترین تجهیزاتی محسوب می‌شوند که در اتوماسیون‌های صنعتی زیر کاربرد دارند. سیلندر‌های خطی در صنایع گوناگونی کاربرد دارند که به دنبال ایجاد حرکت‌های صنعتی هستند که زاویه در کار وجود ندارد، در اصل جک‌هایی هسند که حرکت آن‌ها در تولیدات صنعتی گوناگون مستقیم است و به هیچ وجه دورانی یا زاویه‌ای نیست.
در این دسته از کمپرسور‌ها باد برای جک‌های پنوماتیک سیلندر‌هایی قرار می‌گیرند به هیچ وجه حرکت‌های دورانی را نمی‌توانند انجام بدهند و تنها در یک ریل کاری صاف قادر به عملکرد صنعتی خود هستند. امیدواریم اطلاعاتی که در این مقاله http://irancompressor.com  در اختیار شما گذاشته شد، کاربردی بوده باشد. از اینکه تا انتهای این مقاله همراه بودید از شما سپاسگزاریم.

نمایش بیشتر

تیم تولید محتوای ایران کمپرسور

یک تیم ۴ نفره علاقمند به موضوعات و ابراز های صنعتی

نوشته های مشابه

‫۷ دیدگاه ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا